KOŚCIÓŁ
70. rocznica powrotu cystersów do Wąchocka. Mszę Świętą odprawił kardynał Stanisław Dziwisz
W poniedziałek, 18 października, w opactwie cysterskim w Wąchocku odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą powrotu cystersów do tego miasta. Uroczystą Mszę Świętą odprawił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
W swojej homilii Pasterz Kościoła krakowskiego przypomniał historię obecności cystersów na Ziemiach Polskich.
– W połowie XII wieku w głoszenie Królestwa Bożego nad Wisłą włączyli się cystersi, przybywając do nas z Francji. Wśród zakładanych przez nich klasztorów znalazł się również Wąchock, ufundowany przez biskupa krakowskiego Gedeona w 1179 roku. Pełni Bożego Ducha i światli mnisi podjęli dzieło integralnej ewangelizacji. Przede wszystkim ewangelizowali swoim stylem zakonnego życia, w centrum którego był sam Bóg i wszystkie sprawy Boże. Ewangelizowali jako szafarze świętych sakramentów. Działalność duszpasterską wspierali pracą rąk, ucząc miejscową ludzkość nowoczesnej uprawy roli i podejmowania działalności gospodarczej na innych polach – mówił kardynał Stanisław Dziwisz i dodał, że również św. Jan Paweł II korzystał z duchowego dziedzictwa cystersów.
– Kraków był jednym z miasta, w którym cystersi ubogacali życie duchowe swoją działalnością zapoczątkowaną już na początku XIII wieku. Kardynał Wojtyła nieustannie nawiedzał Sanktuarium Świętego Krzyża z Cudownym Chrystusem Ukrzyżowanym. Czynił to zwłaszcza podczas dorocznego odpustu w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Rozpoczynając swoją posługę jako arcybiskup metropolita krakowski w Święto Błogosławionego Wincentego Kadłubka, w przeddzień ingresu udał się do Archiopactwa w Jędrzejowie, aby zaczerpnąć oddechu.
Posłuchaj całej homilii:
Cystersi powrócili do Wąchocka po 132 latach nieobecności we wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, 21 listopada 1951 roku.