Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

70. rocznica powrotu cystersów do Wąchocka. Mszę Świętą odprawił kardynał Stanisław Dziwisz

wtorek, 19 października 2021 09:44 / Autor: Michał Łosiak
70. rocznica powrotu cystersów do Wąchocka. Mszę Świętą odprawił kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. TV Trwam
70. rocznica powrotu cystersów do Wąchocka. Mszę Świętą odprawił kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. TV Trwam
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W poniedziałek, 18 października, w opactwie cysterskim w Wąchocku odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą powrotu cystersów do tego miasta. Uroczystą Mszę Świętą odprawił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

W swojej homilii Pasterz Kościoła krakowskiego przypomniał historię obecności cystersów na Ziemiach Polskich.

– W połowie XII wieku w głoszenie Królestwa Bożego nad Wisłą włączyli się cystersi, przybywając do nas z Francji. Wśród zakładanych przez nich klasztorów znalazł się również Wąchock, ufundowany przez biskupa krakowskiego Gedeona w 1179 roku. Pełni Bożego Ducha i światli mnisi podjęli dzieło integralnej ewangelizacji. Przede wszystkim ewangelizowali swoim stylem zakonnego życia, w centrum którego był sam Bóg i wszystkie sprawy Boże. Ewangelizowali jako szafarze świętych sakramentów. Działalność duszpasterską wspierali pracą rąk, ucząc miejscową ludzkość nowoczesnej uprawy roli i podejmowania działalności gospodarczej na innych polach – mówił kardynał Stanisław Dziwisz i dodał, że również św. Jan Paweł II korzystał z duchowego dziedzictwa cystersów.

– Kraków był jednym z miasta, w którym cystersi ubogacali życie duchowe swoją działalnością zapoczątkowaną już na początku XIII wieku. Kardynał Wojtyła nieustannie nawiedzał Sanktuarium Świętego Krzyża z Cudownym Chrystusem Ukrzyżowanym. Czynił to zwłaszcza podczas dorocznego odpustu w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Rozpoczynając swoją posługę jako arcybiskup metropolita krakowski w Święto Błogosławionego Wincentego Kadłubka, w przeddzień ingresu udał się do Archiopactwa w Jędrzejowie, aby zaczerpnąć oddechu.

Posłuchaj całej homilii:

Cystersi powrócili do Wąchocka po 132 latach nieobecności we wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, 21 listopada 1951 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO