O potrzebie odpowiedzialnych wyborów, troski o małżeństwo i rodzinę oraz szukania chrześcijańskich autorytetów mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie.
Eucharystia była centralnym punktem tegorocznych Kingonaliów oraz XII Diecezjalnej Pielgrzymki do św. Kingi.
W homilii biskup Jan Piotrowski podkreślił, że św. Kinga pozostaje ponadczasowym wzorem człowieka odpowiedzialnego, głęboko zakorzenionego w wierze i potrafiącego mądrze łączyć życie duchowe z troską o dobro wspólne.
– Święta Kinga, zakotwiczona w Bogu, ukazuje nam perspektywę całego życia. Była uporządkowana duchowo, odpowiedzialna za powierzonych jej ludzi i dobra materialne. Dlatego jest patronką samorządowców i przykładem dla wszystkich, niezależnie od pełnionej funkcji – mówił pasterz diecezji kieleckiej.
Biskup zaznaczył, że współczesny świat potrzebuje ludzi kierujących się wartościami Ewangelii bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak podkreślił, chrześcijanie nie są w stanie zmienić wszystkich problemów współczesnego świata, ale mogą rozpocząć przemianę od własnego życia.
– Nie zatrzymamy wszystkich nawałnic współczesnego świata, ale możemy zrobić porządek we własnym sercu, w rodzinach, parafiach i miejscowościach, w których żyjemy – powiedział.
Eucharystię poprzedziła wspólna modlitwa przy źródełku św. Kingi.
Tegoroczne Kingonalia zgromadziły w Nowym Korczynie setki wiernych, którzy wspólnie modlili się za rodziny, samorządowców oraz mieszkańców diecezji kieleckiej, zawierzając ich opiece św. Kingę – patronkę Nowego Korczyna i diecezjalnego sanktuarium.
Fot. Władysław Burzawa