Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Najbliższa audycja wideo
na żywo
"Prawdę Mówiąc" poranna rozmowa Katarzyny Bernat.
Czwartek godzina: 08:40
lotto święta 2020
POGODA
KIELCE
BUSKO-ZDRÓJ
KIELCE
Debata 27
KOŚCIÓŁ

GALERIA

PUBLICYSTYKA
CIEKAWOSTKI
AUDYCJE RADIOWE
AKADEMIA FINANSÓW

MIASTO

Umowa podpisana. Sieć ma operatora

wtorek, 18 sierpnia 2015 13:04 / Autor: Redakcja
fot. Dariusz Skrzyniarz
Redakcja

Największe przedsięwzięcie inwestycyjne Województwa Świętokrzyskiego w 2015r. - Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie” zbliża się do szczęśliwego finału. Wybudowaliśmy już 100 proc. sieci światłowodowej, a dzisiaj w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Agata Binkowska podpisali umowę z Operatorem Infrastruktury.

Umowa została podpisana z firmą GLENBROOK INVESTMENTS Sp. z o.o., którą reprezentował pełnomocnik spółki Sławomir Palczewski. GLENBROOK INVESTMENTS zwyciężył w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego w trybie dialogu konkurencyjnego, w którym udział wzięły trzy podmioty. Umowa o partnerstwie publiczno – prywatnym, dotycząca realizacji przedsięwzięcia, polegającego na rozbudowie, utrzymaniu i zarządzaniu siecią szerokopasmową, jak również świadczeniu usług z jej wykorzystaniem, w ramach projektu pn. „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie” została zawarta na okres 10 lat. Współpraca Województwa Świętokrzyskiego z Glenbrook Investments sp. z o.o. przebiegać będzie w dwóch etapach:

– w pierwszym Operator Infrastruktury zaprojektuje, dostarczy i uruchomi warstwę aktywną regionalnej sieci szerokopasmowej niezbędną do świadczenia usług transmisji danych, w tym dostępu do sieci Internet,

– w drugim, będzie odpowiedzialny za zarządzanie powstałą siecią i świadczenie usług hurtowych z jej wykorzystaniem.

Projekt, w swym zamierzeniu, ma służyć pobudzeniu rynku usług szerokopasmowych w miejscach, w których do tej pory dla operatorów dostępowych było to nieopłacalne. Wybudowana w ramach Projektu sieć ma charakter szkieletowo-dystrybucyjny, oznacza to, że jej głównym zadaniem jest stworzenie na poziomie gminy, tzw. punktu dostępu do usług hurtowych, natomiast by podłączyć konkretne gospodarstwa domowe do Internetu konieczne jest zaangażowanie „operatorów ostatniej mili”, czyli lokalnych lub regionalnych firm telekomunikacyjnych, które przy wykorzystaniu środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (2014-2020) wybudują przyłącza od regionalnej sieci szerokopasmowej do klienta końcowego. Oznacza to, że regionalna sieć szerokopasmowa województwa świętokrzyskiego wybudowana w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (2007-2013) jest pierwszym krokiem w zapewnieniu powszechnego dostępu do Internetu na terenie województwa, drugi krok muszą zrobić operatorzy dostępowi. To oni będą głównym odbiorcą usług hurtowych oferowanych przez wybranego operatora infrastruktury. Aktualny stan realizacji projektu:

Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość przedsięwzięcia to ponad 200 mln złotych. W ramach projektu wybudowano około 1414 km sieci światłowodowej, 8 węzłów szkieletowych, 135 węzłów dystrybucyjnych.

Efekty jakie przyniesie realizacja projektu: spadek cen za dostęp do Internetu, nowe możliwości, m.in. telepraca e-learning, administracja elektroniczna, wzrost gospodarczy.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO