Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Trwa audycja
"Prawdę Mówiąc" poranna rozmowa Katarzyny Bernat.
POGODA
KIELCE
BUSKO-ZDRÓJ
KIELCE
Debata 27
KOŚCIÓŁ

GALERIA

PUBLICYSTYKA
CIEKAWOSTKI
AUDYCJE RADIOWE
AKADEMIA FINANSÓW

MIASTO

W Kielcach zagramy w... nożny bilard

poniedziałek, 17 sierpnia 2015 16:40 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

W Kieleckim Centrum Bilardowym stanęło boisko przypominające ogromny stół bilardowy. To pierwszy tego typu pole do gry w Polsce, na którym można grać w snookball, czyli nożny bilard.

 

Boisko ma wymiary 6,60 x 3,60 metra i tak jak stół bilardowy ma 6 łuz. Zasady gry w nożny bilard są bardzo proste – grając używamy tylko i wyłącznie nóg i główki. Oprócz tego wszystkie reguły są podobne jak w najbardziej popularnej odmianie bilarda czyli „ósemce”.

Gra narodziła się we Francji, a pomysłodawcą jej sprowadzenia do Kielc jest Grzegorz Kędzierski, prezes Polskiego Związku Bilardowego – Uważam, że bilard i piłka nożna to najbardziej popularne dyscypliny sportowe. Dwa lata temu zobaczyłem gdzieś na YouTube filmik z tą grą i spodobała mi się. Pomyślałem, że może spróbować to zrobić na naszym podwórku i żałuje, że zwlekałem z tym aż tak długo – mówi Kędzierski.

To pierwsze tego typu boisko w Polsce, jednak stworzenie takiej konstrukcji wcale nie było proste. - Rzeczywiście jesteśmy prekursorami w kraju. Boisko jest dosyć ciężkie, wykonane z dwunastu elementów. Na polskim rynku nie ma firm, które budują coś takiego, więc postanowiliśmy, że zrobimy je sami. Koszty sprowadzenia boiska z Europy to koszt nawet kilku tysięcy euro.

W nożny bilard można grać w Kieleckim Centrum Bilardowym przy pl. Moniuszki 2b codziennie od godziny 12 do 24.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO