Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Województwo świętokrzyskie ma siedem nowych miast

poniedziałek, 31 grudnia 2018 11:51 / Autor: Beata Kwieczko
Województwo świętokrzyskie ma siedem nowych miast
Województwo świętokrzyskie ma siedem nowych miast
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Nowy Korczyn, Opatowiec, Oleśnica, Pacanów, Nowa Słupia, Szydłów i Pierzchnica to miejscowości, które od Nowego Roku uzyskają prawa miejskie utracone w 1869 roku po powstaniu styczniowym. Przywileje te zostały nadane na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów w tzw. trybie przyspieszonym.

Uroczyste spotkanie odbyło się w przeddzień Nowego Roku w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Wzięli w nim udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej oraz przedstawiciele siedmiu miejscowości, które od 1 stycznia uzyskają status miast.

- To bardzo ważne wydarzenie, szczególnie w kontekście stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świadczy o tym, że województwo świętokrzyskie było przez cały okres naszej historii tym, gdzie walki niepodległościowe były silne i nadal silne są te tradycje niepodległościowe. To mieszkańcy naszej ziemi walczyli o to, aby te prawa miejskie zostały przywrócone, by mogła zwyciężyć prawda historyczna - mówiła wojewoda i dodała, że przywrócenie utraconych praw miejskich to dla siedmiu miejscowości naszego regionu ogromny prestiż i wartość gospodarcza.

Wszyscy wójtowie gmin, które uzyskały prawa miejskie, podkreślali zgodnie, że dzięki temu wydarzeniu mają poczucie sprawiedliwości. - Pierzchnica przez 500 lat była miastem królewskim i została zdegradowana dekretem carskim, ale po 150 latach na nowo odzyskaliśmy to, co nadał nam król. Dzięki temu nasi mieszkańcy mają poczucie dowartościowania - powiedział Stanisław Strąk, wójt Pierzchnicy.

Najmniejszym miastem w naszym województwie, ale i również w Polsce będzie od Nowego Roku Opatowiec, który liczy 330 mieszkańców. - Odzyskanie praw miejskich ma dla nas bardzo duże znaczenie. Opatowiec utracił prawa miejskie, jak zresztą wiele miejscowości w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym i traktowaliśmy to jako akt niesprawiedliwości. W związku z tym dziś ta sprawiedliwość została przywrócona - podsumował Sławomir Kowalczyk, wójt Opatowca.

Wszyscy samorządowcy uczestniczący w spotkaniu otrzymali listy gratulacyjne dla mieszkańców nowych miast. Od 1 stycznia 2019 roku w województwie świętokrzyskim będą 43 miasta, obecnie jest ich 36.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO