Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Warsztat Terapii Zajęciowej ma nową siedzibę

poniedziałek, 17 września 2018 11:32 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Ośrodek dla niepełnosprawnych zyskał nową siedzibę przy ul. Kryształowej w budynku Szkoły Podstawowej nr 31. Do placówki pobytu dziennego każdego dnia przychodzi 26 osób pełnoletnich z problemami intelektualnymi. 

Zajęcia w Warsztacie Terapii Zajęciowej prowadzone są przez pięciu wyspecjalizowanych instruktorów i odbywają się w profilowanych pracowniach, tj. gospodarstwa domowego, plastyczno-muzycznej, środowiskowo- rękodzielniczej, krawiecko-dziewiarskiej i stolarskiej. Uczestnicy korzystają również z rehabilitacji ruchowej. - To jest kolejne miejsce na Ziemi dla osób niepełnosprawnych. Dla nich ten ośrodek jest miejscem spotkań, tak naprawdę domem, w którym będą przeżywać większą część swojej codziennej aktywności - mówił senator PiS Krzysztof Słoń.

Założeniem WTZ jest rozwój umiejętności przystosowania się do codziennego życia oraz przygotowania do ewentualnego podjęcia zatrudnienia. Oprócz codziennych zadań warsztatowych, organizowane są turnusy rehabilitacyjne, dofinansowywane z funduszy PFRON, imprezy integracyjne z lokalną społecznością oraz zaprzyjaźnionymi placówkami z całego województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy biorą udział również w zawodach sportowych organizowanych przez Olimpiady Specjalne i Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji „START”, przeglądach artystycznych oraz konkursach. - Od początku mojego funkcjonowania jako prezydenta była troska o ludzi, którzy w życiu nie mogą sobie sami poradzić. W ten sposób powstało blisko 40 różnego rodzaju placówek w mieście i ta jest kolejna - podkreślał Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Otwarcie nowej siedziby WTZ zostało połączone z obchodami 25-lecia istnienia ośrodka.

Na dostosowanie pomieszczeń w Szkole Podstawowej Nr 31 na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej miasto przeznaczyło 155 tys. zł.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO