Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Stypendia ks. Bp. Cz. Kaczmarka przyznane

sobota, 29 września 2018 13:15 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

15 uczniów szkół ponadpodstawowych otrzymało stypendia w ramach Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego im. Bp. Czesława Kaczmarka. Stypendia w wysokości 1500 zł. wręczył ks. biskup Marian Florczyk.

Stypendia w ramach Funduszu Stypendialnego im. Bp. Czesława Kaczmarka przyznane zostały już po raz trzeci. Podobnie jak w latach ubiegłych, pieniądze trafiły do zdolnej, ale niezamożnej młodzieży uczącej się w szkołach na terenie diecezji kieleckiej.  – Jest to piękna inicjatywa, której u podstaw stoi decyzja księdza biskupa ordynariusza, abyśmy w ramach diecezji mieli taką strukturę, która wspomaga uczniów szkół ponadgimnzajalnych, teraz ponadpodstawowych, którzy są uczniami zdolnymi, aktywnymi kościelnie, a będący w trudnej sytuacji finansowej – mówił ks. Karol Zegan, dyrektor wWydziału Katechetycznego, sekretarz Funduszu Stypendialnego Diecezji Kieleckiej.

Podczas wręczenia stypendiów został wyświetlony fabularyzowany dokument poświęcony biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi. – Pewnie młodzież nie zna idei bp. Kaczmarka, bo wszystko się robi, żeby nie wrócić do prawdy o nim. A był on patriotą. Przyszedł do Kielc z Płocka, jako człowiek wykształcony, mający doświadczenia z Zachodu, gdzie studiował. Bp. Kaczmarek był biskupem w tym szczególnie trudnym okresie dla Polski, okresie II wojny światowej. Przyjmował tutaj księży z innych diecezji by mogli tutaj jakoś pracować. Troszczył się również o kleryków, a było to bardzo trudne. Jego ideą było to, że żeby społeczeństwo mogło się dobrze rozwijać, musi być po prostu mądre – podkreślał na spotkaniu z młodzieżą bp. Marian Florczyk.

Fundusz stypendialny im. Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka powstał na mocy dekretu księdza biskupa Jana Piotrowskiego. Jest zasilany ze środków ofiarowanych na ten cel przez darczyńców instytucjonalnych i prywatnych.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO