Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie realizował projekt ze szkołą w Rumunii

czwartek, 24 listopada 2022 13:36 / Autor: Radio eM
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie realizował projekt ze szkołą w Rumunii
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie realizował projekt ze szkołą w Rumunii
Radio eM
Radio eM

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica  w Stąporkowie, realizował projekt wspólnie ze szkołą partnerską w Rumunii pod nazwą: „Podobni, a jednak inni – skarby kultury i przyrody Polski i Rumunii”.

Warto podkreślić, iż szkoła w Stąporkowie jest jedną z trzech szkół w województwie świętokrzyskim, które otrzymały wsparcie ze środków UE, na realizację projektu . We wrześniu b.r. odbyła się pięciodniowa mobilność do Rumunii do szkoły Liceul Tehnologic w mieście Sebes w Transylwanii. W czasie mobilności młodzież poznawała kulturę, przyrodę, historię Rumunii. Uczestniczyła w warsztatach literackich, kulinarnych, rozgrywkach sportowych, w wycieczkach edukacyjnych. Zwiedzili m.in. miasto: Sebes, Sibin, Alba Julia, Zamek Bran  i Sighisoara.

Projekt organizowany był przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji PO WER Ponadnarodowa mobilność Uczniów. Miał na celu podniesienie kompetencji kluczowych               w zakresie wielojęzyczności, technologii cyfrowych oraz rozwoju osobistego i społecznego wśród uczniów, poprzez pokazanie różnic i podobieństw z zakresu kultury i przyrody Polski i Rumunii.

W ramach upowszechniania projektu,  w szkole zorganizowana została  konferencja, na którą przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Stąporkowa, przedstawiciele Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Końskich, reprezentanci Lasów Państwowych,  dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie z lokalnych szkół oraz rodzice. W konferencji udział wzięli także przedstawiciele lokalnych mediów: TKN24 z Końskich.  W wydarzeniu, uczestniczyli także nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Ogromną niespodzianką był udział koordynatora ze szkoły w Rumunii - Pani Cristiny Campean wraz z uczniami, z którymi szkoła połączyła się online.

W czasie konferencji, grupa 20 uczniów uczestniczących w projekcie podzieliła się swoimi wrażeniami, miłymi i niezapomnianymi wspomnieniami. Uczestnicy, przedstawili prezentacje multimedialne, które zawierały  zdjęcia z wszystkich wydarzeń całej mobilności.

Uczennice zaprezentowały prezentację multimedialną zawierającą odpowiedzi na pytania: jakie korzyści dał mi udział w projekcie? i czym dla mnie był projekt? Odpowiedzi zamieszczone na poszczególnych slajdach zawierały myśli uczestników projektu skopiowane z dzienniczków prowadzonych w czasie mobilności.

Swoimi wrażeniami podzieliła się także kadra projektu: Pani Hanna Rzepka, Pani Dorota Fitas – koordynator i autor projektu, Pani Anna Misiowiec – autor projektu, Pani Karolina Ścisłowicz – Pluta, Pani Edyta Grabowska.  Dla wszystkich, udział w projekcie był wyzwaniem, ale także nowym i ciekawym doświadczeniem.

Podczas konferencji, młodzież zaśpiewała popularne polskie piosenki, które prezentowali w Rumunii, a były to: „W moim ogródecku” oraz „Janicek’.

W czasie konferencji zostały rozdane produkty mobilności mające na celu upowszechnianie rezultatów projektu. Były to: kalendarze, śpiewniki zawierające pieśni polskie i rumuńskie, notesiki i długopisy. Wystrój sali, w której odbywała się konferencja stanowiła wystawa zdjęć z całej mobilności oraz plakatów. Plakaty, przedstawiały rezultaty projektu. Autorom najlepszych prac wręczone zostały pamiątkowe książki.

Na podsumowanie konferencji uczniowie zatańczyli poloneza, którego również prezentowali w szkole partnerskiej.

Podjęty temat projektu: „Podobni, a jednak inni – skarby kultury i przyrody Polski i Rumunii” utwierdził wszystkich uczestników projektu oraz konferencji w przekonaniu, iż jesteśmy nierozerwalną częścią przyrody, to wśród niej dorastamy, uczymy się żyć i kochać, a wszystko to w połączeniu z kulturą, historią i tradycją.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO