Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Zasady składania wypowiedzenia umowy o pracę

poniedziałek, 10 lutego 2020 13:21 / Autor: Magdalena Nowak
Zasady składania wypowiedzenia umowy o pracę
Zasady składania wypowiedzenia umowy o pracę
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Jeśli chcemy zakończyć stosunek pracy z naszym obecnym pracodawcą, musimy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Warto wiedzieć, jak to zrobić.

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę

Kodeks pracy to dokument w bardzo obszerny sposób chroniący prawa pracownicze. Dobrze skonstruowane procedury pozwalają na jasne określenie warunków podjęcia i zakończenia pracy. Ponieważ praca przymusowa jest zakazana, pracownik może bez problemu rozwiązać zawarty stosunek pracy, musi jednak dopełnić formalności. Rozwiązać można zarówno umowę zawartą na czas określony jak i nieokreślony. Pracownik może tego dokonać z każdej przyczyny, nie ma obowiązku wytłumaczenia się przed pracodawcą. Przyczynę powinien podać pracodawca, gdy to on wypowiada umowę.

Okres wypowiedzenia

Umowę można rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia, albo bez niego, chociaż to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie rzadziej spotykane. Kiedy okresu wypowiedzenia nie ma, oznacza to, że wypowiedzenie może być skuteczne od razu. Taki sposób rozwiązania umowy o pracę musi być jednak poprzedzony uzgodnieniami poczynionymi przez pracownika i pracodawcę. Pomijając zwolnienia dyscyplinarne, nie można zwolnić pracownika bez okresu wypowiedzenia i bez jego zgody. Może być jednak tak, że w okresie wypowiedzenia pracodawca zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy, jednocześnie płacąc mu za czas pozostały do rozwiązania umowy.

Ile trwa okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależny jest od tego jak długo jesteśmy u danego pracodawcy zatrudnieni. Zawsze stanowi wielokrotność tygodnia lub miesiąca. Jeśli na przykład wypowiemy umowę w połowie stycznia, a przysługuje nam miesięczny okres wypowiedzenia, będziemy związani umową do końca lutego. W przypadku okresu próbnego, wypowiedzenie może trwać 3 dni robocze (okres krótszy niż 2 tygodnie), tydzień (okres dłuższy niż 2 tygodnie), 2 tygodnie (okres 3-miesięczny). W przypadku umowy na czas nieokreślony, wypowiedzenie może trwać 2 tygodnie (przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy), miesiąc (przy zatrudnieniu od minimum 6 miesięcy), 3 miesiące (przy zatrudnieniu przez minimum 3 lata).

Wypowiedzenie może być napisane w dowolnej formie, jednak warto zerknąć na wzór wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO