CIEKAWOSTKI
Wykształcenie opiekuna i opiekunki w Niemczech
Chcesz podjąć pracę w niemieckiej opiece, ale zastanawiasz się, czy masz odpowiednie wykształcenie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie trzeba kończyć studiów opiekuńczych, żeby pracować z seniorami. Oczywiście kierunkowe wykształcenie jest mile widziane, ale ważniejsze jest doświadczenie. To ono daje pewność, że opiekunka poradzi sobie z obowiązkami. Co zatem trzeba umieć, żeby pracować w opiece?
Kwalifikacje do pracy w niemieckiej opiece
Zdarza się, że kandydaci na stanowisko opiekuna są przyjmowani ze względu na konkretne umiejętności i względy indywidualne. Jednak zazwyczaj od opiekunek i opiekunów oczekuje się wiedzy na temat tego zawodu oraz doświadczenia w opiece nad osobami starszymi. Dlaczego? Głównie ze względu na stan zdrowia wielu podopiecznych. Są to zwykle osoby w podeszłym wieku, schorowane, zmagające się z wahaniami nastroju. Opiekunka musi więc wiedzieć, jak z nimi postępować. Dlatego warto wybrać się na specjalistyczny kurs – wiele agencji, jak chociażby Veritas, oferuje taką możliwość. Zajęcia obejmują:
- · przekazane w prosty sposób zagadnienia psychologiczne i socjologiczne,
- · kurs języka niemieckiego,
- · sposoby organizacji opieki nad seniorem,
- · pomysły na aktywizację społeczną osoby starszej.
Dzięki kursowi przygotujesz się do pracy w kompleksowy sposób, a ponadto otrzymasz stosowny certyfikat. Pamiętaj, że opieka nad osobami starszymi jest pełnoprawnym zawodem, dlatego do jego wykonywania konieczne są dokumenty potwierdzające kwalifikacje.
Czy certyfikat opiekunki w Niemczech jest zawsze potrzebny?
Wspomniany wcześniej certyfikat to nic innego, jak potwierdzenie Twoich kompetencji i podstawa do zatrudnienia. Dlatego, jeśli wybierasz konkretny kurs, to dobrze jest sprawdzić, jakie możliwości oferuje. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku jest sporo tego typu szkoleń, ale nie wszystkie są prowadzone przez profesjonalistów. Zanim więc zapiszesz się na kurs, zapytaj organizatorów, jakie uprawnienia zyskasz. To pomoże Ci się zorientować w sytuacji i upewnić, że po zakończeniu zajęć będziesz pełnoprawnym opiekunem seniora.
Dodatkowe umiejętności konieczne do pracy w opiece w Niemczech
Co jeszcze powinny umieć opiekunki w Niemczech? Mile widziany jest ukończony kurs pierwszej pomocy. Podopieczni to często osoby przewlekle chore, którym może zdarzyć się zaostrzenie objawów. Trzeba wtedy wiedzieć, jak zareagować i zrobić to odpowiednio szybko.
Praca opieka Niemcy jest bardzo odpowiedzialnym zawodem, w którym przydaje się wykształcenie medyczne (ale nie jest ono konieczne). Dlatego opiekunami często zostają fizjoterapeuci, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Od nich nie wymaga się dodatkowych zaświadczeń, a jedynie dyplomu ukończenia szkoły albo studiów. Niezależnie jednak od tego, czy masz wykształcenie medyczne, czy nie, praca z seniorami może dać Ci wiele satysfakcji. Wystarczy, że posiadasz wiedzę i doświadczenie w opiece.
Więcej informacji na temat pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/