CIEKAWOSTKI
Wigilijne smaki - barszcz, grzyby i ryby. Materiał zewnętrzny
Jakie smaki, kojarzą się najbardziej ze świętami Bożego Narodzenia? Zdecydowanie są to barszcz, grzyby i ryby, a także pierniki, kapusta i mak. A czy wiesz, skąd wzięła się tradycja spożywania tych dań w wigilijny wieczór?
Tradycyjne dania na Wigilię
W wielu domach praktykowane są różnorodne polskie tradycje wigilijne. Wiele z nich związanych jest z potrawami, które serwowane są na świątecznym stole, inne ze zwyczajami dotyczącymi nakryć lub obrzędów. Według polskiego zwyczaju w Wigilię Bożego Narodzenia serwujemy dwanaście potraw, które symbolizują dwunastu apostołów i dwanaście nadchodzących miesięcy. Wśród serwowanych dań królują przygotowywane na wiele sposobów ryby, pierogi z kapustą i grzybami oraz świąteczne wypieki.
Obowiązkowym składnikiem wigilijnych deserów są mak i orzechy lub migdały. Podczas wieczerzy nie może zabraknąć kutii, łamańców z makiem, makiełek lub tradycyjnego makowca. Mak w wigilijnych potrawach symbolizuje płodność i dostatek w nadchodzącym roku. Podobnie orzechy są symbolem dobrobytu i bogactwa.
Symbolika czerwonego barszczu
Barszcz z uszkami, przygotowany na zakwasie z buraków, to danie najczęściej spotykane na polskich świątecznych stołach, chociaż są miejsca w Polsce, gdzie barszczu się nie podaje. Barszcz jest nie tylko smaczną i zdrową zupą, ale i ważnym symbolem Bożego Narodzenia. Jego spożycie ma przynieść domownikom pomyślność i zdrowie. Farsz z grzybów w uszkach ma zaś symbolizować dobrobyt. Barszcz wigilijny jest zupą postną i podawany jest bez dodatku śmietany.
Ryby na wigilijnym stole
Jak nakazuje tradycja: w Wigilię obowiązuje post. Z tego powodu 24 grudnia nie spożywa się mięsa, a wśród wigilijnych potraw dominują dania rybne. Co ciekawe post ten nie jest ustanowiony przez Kościół. Post w Wigilię jest jedynie tradycją. Ma ona uzmysłowić nam, że bogactwo jest tylko stanem przejściowym. W ostatnich dziesięcioleciach królem wigilijnych stołów został karp, jednak przed II wojną światową, na Wigilię podawano szczupaki, leszcze, liny i sandacze. Obecnie często serwujemy także łososia, pstrąga i dorsza.
Dania z kapustą i grzybami
Polacy uwielbiają dania z kapustą i grzybami. Na wigilijnym stole pojawiają się nadziewane nimi pierogi, bułeczki i paszteciki. W niektórych domach spożywa się też postny bigos oraz łazanki. Wśród potraw pojawia się także tradycyjna kapusta z grochem. Dawniej popularne były kotleciki z mielonych grzybów, a nawet panierowane kapelusze suszonych borowików. Kapusta i grzyby mają swoją symbolikę. Kojarzone są one z siłą, zdrowiem i wytrwałością.