CIEKAWOSTKI
WIG20 – czym jest i na co ma wpływ WIG20? Materiał partnera
Benchmark polskiej giełdy i zarazem wyznacznik kondycji gospodarki – tak w skrócie można opisać indeks WIG20. Dzisiaj przyjrzymy się, jakie spółki notowane są na WIG20, co wpływa na jego wartość, a przede wszystkim, czy samemu warto w niego zainwestować.
WIG20 – co to jest i co oznacza?
„WIG to skrót od Warszawskiego Indeksu Giełdowego, a dopisana do niego cyfra 20 oznacza 20 największych spółek akcyjnych notowanych w ramach tego indeksu. Znajdują się tam tacy firmy jak: PKO PB, PKN Orlen, Allegro, a także CDPROJEKT” – wyjaśnia analityk z https://www.aasadlabiznesu.pl/
W indeksie WIG20 znajdują się spółki z różnych sektorów gospodarki. Co więcej, wprowadzono zasadę, aby w ramach tego indeksu zawarte zostało maksymalnie 5 spółek z tej samej branży. Dzięki temu żadna z gałęzi przemysłu nie zdominuje całkowicie całego indeksu.
WIG20 – ile wynosi?
Wartość wykresu obliczana jest poprzez podzielenie kapitalizacji bieżącej przez kapitalizację bazową pomnożoną o współczynnik korygujący. Otrzymany wynik musi następnie zostać pomnożony przez współczynnik indeksu bazowego.
W praktyce nie powinniśmy sobie jednak zawracać głowy tymi skomplikowanymi obliczeniami, gdyż na wielu stronach internetowych można znaleźć gotowe notowania WIG20. Bankier to jeden z najpopularniejszych portali poświęconych tematyce giełdowej, dzięki któremu przy pomocy kilku kliknięć sprawdzimy obecny kurs WIG20. Strona ta oferuje także dostęp do wykresów giełdowych, komunikatów firm, a nawet ich kompletnych sprawozdań finansowych, ułatwiających wyrobienie sobie obiektywnej opinii na temat opłacalności naszej inwestycji.
Kolejną ogromną zaletą internetowych portali jest to, że w jednym miejscu będziemy mogli zobaczyć aktualną wartość wszystkich spółek notowanych na WIG20. Wykresy zawarte na tych stronach optycznie pokazują, jak kształtowała się cena danego aktywa w danym okresie czasowym.
„Notowania WIG 20 prowadzone są w tak zwanym systemie ciągłym, czyli po każdej zmianie wartości aktualizują się na bieżąco, co 15 sekund. Transakcji na WIG20 można dokonywać w dni powszednie, od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni świątecznych. Sesja otwierana jest od 9:00, a jej wstępne zamknięcie dokonywane jest o godzinie 17.00. Po tym czasie następuje tak zwana dogrywka trwająca 5 minut (fixing), która ma na celu zrównoważenie ewentualnych rozpiętości kursowych” – tłumaczy specjalista z Aasa dla Biznesu, instytucji finansowej wspierających przedsiębiorców w codziennej działalności biznesowej.
Chociaż notowania giełdy WIG20 bezpośrednio nie zawierają w sobie wypłacanych dywidend (podziału zysku spółki wypłacanego jej akcjonariuszom), to powinno się o nich pamiętać, ponieważ powodują one znaczne wahania w kursie poszczególnych spółek, a co za tym idzie całego indeksu. Zazwyczaj kurs spółki wypłacającej dywidendę rośnie przed dniem przydzielenia prawa do dywidendy, a tuż po jej przyznaniu nieznacznie spada. Takie fluktuacje wydają się z pozoru być nieistotne, ale w niektórych przypadkach potrafią mocno zaburzyć wartość WIG20.
WIG20 – jakich spółek dotyczy?
Indeks WIG20 skupia się na największych polskich firmach działających w kilku różnych gałęziach gospodarki. Dokładnie dwadzieścia spółek giełdowych zostało zawartych w WIG 20. Notowania tych firm można znaleźć na oficjalnej stronie Giełdy Papierów Wartościowych.
Należy jednak pamiętać, że dokładny skład WIG20 nie jest stały i podlega okresowym zmianom. Władze GPW dokonują kwartalnych przeglądów, które mają na celu zoptymalizowanie całego indeksu WIG20. Ostatnią taką zmianą było dodanie do listy spółki Allegro.
WIG20 – czy warto zainwestować samemu?
Wiele osób zastanawia się, czy powinni zacząć inwestować swoje pieniądze na giełdzie. Zazwyczaj motywacją jest chęć pomnożenia swoich środków oraz zwiększenia standardu życia. Niestety, inwestowanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, które w przypadku spółek giełdowych jest stosunkowo wysokie.
Jednakże wysokie ryzyko jest w pewien sposób równoważone potencjalnie nieograniczonym zwrotem z inwestycji. Wystarczy przejrzeć historyczne notowania giełdowe WIG20, aby przekonać się, jak na przestrzeni lat zmieniały się ceny akcji poszczególnych spółek giełdowych. Przykładowo inwestując 10 000 złotych w połowie 2017 roku w akcje Dino Polska, dzisiaj moglibyśmy sprzedać je za ponad 70 000 złotych. Stopa zwrotu wynosząca 700% w ciągu trzech lat jest kompletnie nieosiągalna na klasycznych lokatach bankowych.
Niestety, na giełdzie można też stracić i to sporo. Dodatkowo inwestowanie wiąże się z koniecznością założenia specjalnego konta maklerskiego, a od każdej transakcji broker będzie pobierać prowizję. Musimy również pamiętać, że od każdej złotówki zysku wypracowanego na giełdzie będziemy musieli odprowadzić 19% podatek Belki, a samą transakcję wykazać w corocznym zeznaniu podatkowym.