Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Ubezpieczenia i winiety – o czym pamiętać podczas podróży zagranicznej samochodem?

czwartek, 14 października 2021 11:12 / Autor: Radio eM
Ubezpieczenia i winiety – o czym pamiętać podczas podróży zagranicznej samochodem?
Ubezpieczenia i winiety – o czym pamiętać podczas podróży zagranicznej samochodem?
Radio eM
Radio eM

Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. Część z nas wybierze krajowe wczasy, a inni zdecydują się na zagraniczną podróż samochodem. O czym powinni pamiętać ci, którzy odwiedzą inne państwa? Jak wygląda w ich przypadku sprawa OC? Co z Zieloną Kartą? Czy warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia? I w których krajach trzeba mieć winietę?

Przed wyjazdem za granicę na pewno musimy spakować prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę, która potwierdzi, że mamy wykupione ubezpieczenie OC. Obecnie nie trzeba wozić tych dokumentów ze sobą, podróżując samochodem po Polsce. Jednak za granicą będą one konieczne. Przyjrzyjmy się trzem zagadnieniom, które są związane z wyjazdem do innego kraju: OC i Zielonej Karcie, dodatkowym ubezpieczeniom oraz winietom!

Obowiązkowe OC lub Zielona Karta

Po większości krajów Europy możemy poruszać się jedynie z polisą OC. Dzięki temu nie musimy wyrabiać dodatkowej Zielonej Karty ani płacić ubezpieczenia granicznego. Jednak w państwach wschodniej Europy, części państw na Bałkanach i w kilku krajach śródziemnomorskich Zielona Karta jest obowiązkowa. Należą do nich:

  • Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja i Ukraina. 

Aby otrzymać Zieloną Kartę, trzeba skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Najlepiej zrobić to wcześniej niż dzień przed wyjazdem, ponieważ czas oczekiwania na nią może wynieść nawet 2 tygodnie. Czy otrzymanie tego dokumentu jest płatne?

– wyjaśnia Tomasz Sowa z mubi.pl. 

Jeśli zapomnimy, zgubimy lub nie wyrobimy Zielonej Karty, to by wjechać do krajów, gdzie jest ona obowiązkowa, będziemy musieli wykupić ubezpieczenie graniczne. Niestety jego cena w niektórych krajach jest wysoka i może sięgnąć nawet 399 zł – tyle kosztuje ono na 30 dni w Maroku.

Dodatkowe AC, NNW i assistance

Podróż za granicę, zwłaszcza ta pierwsza, może być pełna niespodzianek. Nie dość, że kierowcę czeka prowadzenie samochodu po nieznanych drogach, to jeszcze będzie musiał się on przyzwyczaić do zwyczajów tam panujących. Wiadomo przecież, że jedne nacje jeżdżą bardziej ostrożnie, a inne używają bardzo często klaksonów i częściej wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Również warunki pogodowe albo brak wiedzy o niebezpiecznych miejscach może skończyć się kradzieżą lub uszkodzeniem pojazdu. Aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, warto posiadać ubezpieczenie AC. 

Uwaga! Przed wyborem konkretnej polisy koniecznie powinniśmy zapoznać się z warunkami i wyłączeniami ubezpieczenia – znajdziemy je w OWU.

Z kolei assistace polecane jest każdemu wyjeżdżającemu samochodem za granicę. Dlaczego? Po pierwsze można je wykupić podobnie jak ubezpieczenie turystyczne na 15 czy 30 dni! Nie musimy więc płacić za roczną polisę, która nie będzie nam potrzebna po powrocie do domu. Po drugie w razie awarii samochodu lub w przypadku jego uszkodzenia otrzymamy wsparcie techniczne, informacyjne i związane z transportem od ubezpieczyciela.

Dodatkowe NNW komunikacyjne to zawsze dobre rozwiązanie w czasie długiej podróży. Nigdy nie wiadomo, co może wydarzyć się podczas wycieczki, a koszty leczenia ewentualnego urazu lub powrotu do zdrowia mogą być wysokie. Dzięki NNW otrzymamy dodatkowe odszkodowania niezależnie od polisy OC sprawcy lub naszej AC.

Winiety na drogach

Korzystanie z dróg szybkiego ruchu i autostrad w większości krajów jest płatne. Z dużych krajów, to po niemieckich drogach możemy jeździć całkowicie za darmo. Z kolei w innych krajach musimy płacić za przejazd konkretnym odcinkiem na bramkach lub wykupić winietę po wjeździe na obszar państwa.

W jakich krajach będziemy musieli kupić winietę? Oto lista:

  • Austria, Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry. 

Winietę kupuje się na określony czas. Może być ona ważna na przykład 10 dni (tak jest na Słowacji) lub miesiąc czy dwa. Każdy kraj ma swoje uregulowania związane z tą opłatą. Jeśli szukasz więcej informacji na temat winiet, to zajrzyj do poradnika przygotowanego specjalnie dla podróżujących samochodem za granicę: https://mubi.pl/poradniki/winiety-kiedy-trzeba-je-miec-gdzie-je-kupic-i-ile-kosztuja/.

Na koniec warto wspomnieć, że winieta nie zawsze musi być w postaci naklejki na szybę. Również nie zawsze trzeba ją kupić na stacji benzynowej blisko granicy. Obecnie można w wielu krajach nabyć winietę elektroniczną. Pamiętajmy, że taka winieta często staje się ważna dopiero po pewnym czasie – sprawdzajmy więc przepisy w danym kraju na 2 lub 3 tygodnie przed wyjazdem! Szerokich dróg!

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO