CIEKAWOSTKI
Tonik do twarzy
Każdy rodzaj cery wymaga troskliwej i skutecznej pielęgnacji. Najlepiej, jeśli dbanie o skórę przeprowadzane jest w sposób wieloetapowy, jak ma to miejsce u słynących z młodej, promiennej skóry mieszkanek Dalekiego Wschodu.
Jednym z zalecanych kosmetyków jest tonik do twarzy. Niestety wiele kobiet o nim zapomina, a szkoda.
Jak działa tonik? Co zawiera i dla kogo jest przeznaczony?
Po co nam tonik do twarzy?
Ten lekki kosmetyk na bazie wody służy różnym rodzajom cery - w zależności od zawartych w nim składników. Jego główne zadanie to przywracanie skórze naturalnego pH, które jest regularnie zaburzane przez kosmetyki do demakijażu i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Oprócz tego, tonik pomaga np. usuwać nadmiar serum, zwęża pory, ma działanie kojąco-łagodzące. Czyni skórę promienną i dobrze nawilżoną. Przygotowuje ją do lepszego wchłaniania odżywczych kosmetyków, dlatego warto włączyć go do procesu demakijażu w codziennej pielęgnacji.
Jak dopasować tonik do cery? Co może znaleźć się w składzie kosmetyku?
Dopasowanie toniku do cery odbywa się tak samo, jak ma to miejsce w przypadku doboru kremów, serum, mleczek. Większość kobiet doskonale wie, jaki typ cery posiada, a co za tym idzie - jakiego kosmetyku potrzebuje. Przykładowo: cera sucha wymaga dobrego nawilżenia, problematyczna – na przykład trądzikowa – dodatkowo działania antybakteryjnego, tłusta – odpowiedniego oczyszczenia i normalizacji poziomu serum. Inaczej pielęgnujemy cerę dojrzałą, sięgając po kosmetyk z zawartością kwasu hialuronowego czy koenzymu Q10, a inaczej wrażliwą, która potrzebuje delikatnej, łagodzącej pielęgnacji.
Jakie składniki możemy znaleźć w toniku do twarzy? Jest ich tak wiele, że nie sposób powiedzieć o wszystkich. Warto omówić te, występujące najczęściej.
- wyciąg z roślin – w zależności od ich właściwości mogą wykazywać działanie łagodzące, nawilżające, ściągające, oczyszczające, odżywcze. Najczęściej spotykane to: aloesowy, nagietkowy, szałwiowy, rumiankowy, ogórkowy;
- witaminy – działają odżywczo na skórę. Najczęściej spotykane witaminy to A, C i E. Mają właściwości rozjaśniające, działają na przebarwienia, odżywiają, działają przeciwko wolnym rodnikom. Sprawdzają się przy cerach problematycznych (naczynkowa, trądzikowa, z AZS);
- woda różana- dba o piękny koloryt, cera jest oczyszczona i promienna;
- kwas hialuronowy – nawilża, działa przeciwzmarszczkowo;
- pantenol i alantoina – łagodzą, koją, nawilżają;
- olejki roślinne – nawilżają, natłuszczają;
- kwasy AHA i kwasy owocowe – wykazują działanie wygładzające (idealne dla cery dojrzałej);
- kozie mleko – działa na głębokie warstwy skóry;
Kiedy i jak pielęgnujemy cerę tonikiem?
Pielęgnacja tonikiem powinna odbywać się rano i wieczorem. Wieczorem - co zrozumiałe - tonik jest po prostu jednym z kosmetyków, który oczyszcza skórę z resztek makijażu i przywraca jej naturalne pH. Rano użycie toniku pomoże lepiej przyswoić odżywcze składniki kremu i wpłynie na lepszą trwałość makijażu. Można dodatkowo używać toniku w ciągu dnia dla odświeżenia i dodatkowego nawilżenia. Idealne do tego będą toniki w mgiełce.