CIEKAWOSTKI
Termostat grzejnikowy – sposób na wygodne i tańsze ogrzewanie
Rosnąca świadomość ludzi sprawiła, że coraz większą uwagę zwracamy nie tylko na nasze domowe otoczenie ale również na to jaka atmosfera panuje w domu.
Stawiamy na urządzenia, które ułatwiają lub zdejmują z nas niektóre obowiązki domowe – zaczęło się od pralek, poprzez zmywarki do naczyń a kończy się na robotach sprzątających, którymi możemy sterować na pomocą telefonu – a nawet wysyłać w konkretne miejsca by posprzątały dokładnie to co przed chwilą wysypaliśmy.
Nie inaczej sytuacja ma się z innymi domowymi urządzeniami jak na przykład piecami centralnego ogrzewania. Te najnowsze modele można ustawiać z poziomu aplikacji na smartfonie, jednak by zyskać pełną kontrolę nad tym jaka temperatura panuje w poszczególnych pomieszczeniach i tak dostosowywać moc grzania – potrzebujemy dodatkowych urządzeń takich jak termostat grzejnikowy na bluetooth lub Wi-Fi.
Rynek jeśli chodzi o takie elektryczne głowice do kaloryferów jest niezwykle bogaty, a wiele urządzeń tego typu może stanowić również element większego systemu smart home obejmującego nie tylko ogrzewanie ale również sterowanie roletami antywłamaniowymi, zamkami w drzwiach wejściowych a nawet otwieraniem lub zamykaniem okien. Elektryczny termostat grzejnikowy oferuje wszystkie opcje dostępne klasycznym, ręcznym głowicom, ale oprócz tego pozwala na ocenę temperatury panującej w danym pomieszczeniu i odpowiednie dostosowanie mocy grzewczej. Co ważne, tego typu sterowanie na odległość pozwala na oszczędności energii rzędu 20%, a co za tym idzie również mniejsze rachunki za ogrzewanie – niezależnie od tego czy naszym źródłem ciepła jest prąd, gaz, pompa ciepła czy też miejska sieć ciepłownicza.
Optymalna temperatura i termostat grzejnikowy
Najnowsze badania pokazują, że temperatura jaka panuje w domu czy w mieszkaniu bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Optymalną temperaturą w salonie czy kuchni są okolice 21 stopni Celsjusza, łazienka powinna być nieco cieplejsza – tam powinna panować temperatura rzędu 24 stopni. Z kolei pomieszczenia przeznaczone do spania – pokój dziecka czy sypialnia powinny być chłodniejsze – do 18 stopni. Nie ma co ukrywać, że ustawienie takiej temperatury zwykłą głowicą analogową jest niemal niemożliwe. Elektryczny termostat grzejnikowy pozwala nie tylko ustawić zadaną temperaturę – ale również utrzymywać ją i dogrzewać pomieszczenie lub zamykać zawór wtedy gdy w środku robi się zbyt ciepło!