CIEKAWOSTKI
Styl industrialny - na czym polega i jaka jest jego historia?
Zastanawiasz się nad stworzeniem w swoim mieszkaniu aranżacji w stylu industrialnym? Zapraszamy do artykułu, w którym omawiamy zalety oraz pochodzenie tego nurtu.
Oczywiście planując zakup mieszkania czy budowę domu stajemy przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór stylistyki wnętrza, na jaką się zdecydujemy. Może nam się podobać wiele rozmaitych stylizacji, ale czy w każdej będziemy na dłuższą metę czuli się dobrze? W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się styl industrialny. Efektem tego wiele osób urządzających swoje mieszkanie decyduje się właśnie na stworzenie tego typu aranżacji. Oczywiście najprostszą metodą jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura projektowego, które w oparciu o sygnalizowane przez nas potrzeby stworzy aranżację w pełni dopasowaną do naszych indywidualnych preferencji. Z drugiej jednak strony wiele osób woli starannie zaplanować wszystko samemu. Niektórzy podchodzą do tego w ten sposób chociażby ze względu na bardzo ograniczone fundusze przeznaczone na wyposażenie mieszkania. Jeśli ty również samodzielnie planujesz zaprojektować wnętrze swojego domu, serdecznie zapraszamy do skorzystania z poniższych wskazówek.
Styl industrialny - historia powstania
Pragnąc stworzyć spójną i harmonijną aranżację industrialną warto dowiedzieć się nieco o głównych założeniach tej stylistyki. Skąd wziął się pomysł na industrialne wnętrza? Ten stosunkowo nowy nurt architektoniczny przywędrował do Europy wprost ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął rodzić się po drugiej wojnie światowej. W całym kraju zobaczyć można było wiele opustoszałych budynków po fabrykach, zakładach produkcyjnych, magazynach, młynach i rozmaitych innych budowlach przemysłowych. Słowo industrialny, wywodzi się od angielskiego sformułowania ‘industrial’ - dosłownie po polsku - ‘przemysłowy’. A zatem industrialne aranżacje wnętrz odnoszą się do budynków o charakterze przemysłowym. Jak dowiadujemy się z serwisu kolekcjonerzy-krakow.pl w latach pięćdziesiątych powstały w Stanach Zjednoczonych pierwsze profesjonalne projekty wnętrz wykorzystujące właśnie takie przestrzenie. Na skutek tego w architekturze wnętrz powstał całkowicie nowy nurt. Mieszkania dedykowane odbiorcom indywidualnym tworzone były odtąd w budynkach o pierwotnym przemysłowym przeznaczeniu. Ten nietypowy, niezwykle wyrazisty styl zaczął się podobać. Trend ten stał się po kilkudziesięciu latach na tyle popularny, że nawet zaczęło brakować typowych po industrialnych budynków, które można by zagospodarować. I w ten oto sposób styl industrialny na stałe zagościł w nowym budownictwie mieszkaniowym. Obecnie szczególnie w Polsce zazwyczaj nowo budowane budynki i mieszkania po prostu stylizuje się na styl industrialny. Mieszkania w lokalizacjach o takim charakterze nadal cieszą się ogromną popularnością. Chociaż z drugiej strony warto wspomnieć, że jeszcze w takich większych miastach z bogatą historią jak Wrocław czy Kraków zdarza się jeszcze znaleźć opuszczone budynki przemysłowe. Wykonane z klasycznej czerwonej cegły nadal czekają na inwestorów, którzy nadadzą wnętrzom nowego ducha.
Elementy charakterystyczne stylu industrialnego
Wiedząc już cokolwiek na temat pochodzenia stylistyki oraz jej podstawowych założeń możemy śmiało puścić wodze fantazji urządzając swoje mieszkanie. Możemy nawet wyobrazić sobie, że jesteśmy w takim starym opuszczonym budynku. Jednym z pierwszych wrażeń będzie niewątpliwie uczucie dużej przestrzeni, wpadającego do budynku światła poprzez przestronne przeszklenia, wysoki strop, ceglane surowe ściany oraz nagie przemysłowe instalacje i intrygujące metalowe urządzenia. Właśnie to są cechy charakterystyczne stylu industrialnego. Jeśli tylko możemy, warto zadbać o to, aby we wnętrzu mieszkania była widoczna duża przestrzeń. Dlatego warto zrezygnować z jak największej ilości typowych murowanych ścianek działowych. Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie wyboru mieszkania od dewelopera warto wybierać mieszkania o podwyższonej wysokości. Podczas wystroju wnętrza zrezygnujemy oczywiście również z podwieszanego sufitu na rzecz większej przestrzeni. Zastanawiając się nad wyborem mieszkania koniecznie powinniśmy też zwrócić uwagę na to, jakie ścianki wewnętrzne można zlikwidować. Nie zawsze bowiem jest to możliwe - wystarczy, że przegroda stanowi ścianę nośną, lub znajdują się w niej kominy wentylacyjne. Na jednej ze ścian warto zaplanować czerwoną cegłę lub ozdobny beton. W profesjonalnych aranżacjach wnętrz niemal zawsze znajduje się charakterystyczna metalowa lampa.
Nieodłącznym elementem wyposażenia każdego mieszkania są meble. Również w stylu industrialnym stanowią one ważną część całej aranżacji. Aby znaleźć meble, które najlepiej wpisują się w ten styl możemy po prostu w wyszukiwarkę internetową wpisać hasło “meble industrialne” - niezależnie od tego z jakiej wyszukiwarki korzystamy, zapewne dostaniemy wiele ciekawych wyników. Meble industrialne zazwyczaj są wykonane z połączenia stali oraz drewna. Drewno jest ważnym elementem wykończenia wnętrza, ponieważ nadaje surowemu wnętrzu łagodniejszy, ciepły charakter. Warto wybierać ciepłe naturalne dekory.
Styl industrialny - gdzie się zainspirować?
Planując samodzielne projektowanie wnętrza, warto zadbać o inspirację. Przeglądając rozmaite aranżacje możemy wyrobić sobie pewne upodobania, możemy przenieść nawet niektóre gotowe rozwiązania wprost do swojego projektu. Zainspirować się można w internecie na platformach z aranżacjami wnętrz. W Polsce do najpopularniejszych należą Pinterest, Instagram i Homebook, chociaż jest ich oczywiście wiele więcej. Ponieważ styl ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, dobrym pomysłem może być szukanie inspiracji na typowo amerykańskich stronach www - na przykład oficjalnych stronach internetowych profesjonalnych projektantów wnętrz.