Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt hipoteczny. Materiał zewnętrzny

piątek, 20 sierpnia 2021 08:16 / Autor: Radio eM
Sprawdź, na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt hipoteczny. Materiał zewnętrzny
Sprawdź, na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt hipoteczny. Materiał zewnętrzny
Radio eM
Radio eM

Stosunkowo dobra dostępność kredytu hipotecznego i jednocześnie wysokie ceny mieszkań blokujące wielu potencjalnym klientom możliwość zakupu nieruchomości za gotówkę sprawiają, że cały czas obserwujemy rosnące zainteresowanie kredytowaniem hipotecznym. Zanim jednak dojdzie do zawarcia umowy, warto sprawdzić, czy dana oferta naprawdę ci się opłaca.

Koszty kredytu hipotecznego a Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania 

Udzielenie kredytu hipotecznego wymaga oczywiście spełnienia szeregu kryteriów i wymagań, jakie na potencjalnych kredytobiorców narzucają banki. Kredyt mieszkaniowy wymaga określonej zdolności kredytowej, dobrej historii finansowej, najlepiej stałego zatrudnienia osób się o niego ubiegających. Warto jednak odwrócić na chwilę perspektywę i krytycznym wzrokiem przyjrzeć się samemu kredytowi. 

W umowie kredytowej dla wielu w nas najważniejsze są koszty związane z zadłużeniem. Pożądany jest oczywiście najtańszy kredyt hipoteczny. Trzeba jednak znaleźć sposób, aby umiejętnie porównać oferty poszczególnych banków. Tutaj istotnym kryterium jest oczywiście wysokość samego oprocentowania, natomiast warto pamiętać, że nie jest to jedyny koszt, jaki kredytobiorca ponosi w trakcie trwania umowy. Dochodzą jeszcze koszty dodatkowe - prowizja dla banku, opłaty wymagane przez umowę, ubezpieczenie kredytu. Zdarza się, że oprocentowanie kredytu w jednym banku jest bardzo atrakcyjne, ale te niższe zyski rekompensuje on sobie poprzez opłaty dodatkowe. Z pozoru więc najtańszy kredyt w cale taki nie jest. Jak więc porównywać kredyty. Obliczając całkowity koszt kredytu lub posługując się Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania. Parametr ten uwzględnia wszystkie koszty ponoszone w trakcie trwania umowy. Dzisiaj to w dużej mierze właśnie w oparciu o RRSO tworzy się ranking kredytów hipotecznych. Więcej dowiesz się: kredyt-na-nieruchomosc.pl

Kluczowe pytania o kredyt hipoteczny

 Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, powinieneś najpierw bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą banku we wszystkich jej szczegółach. Spłaty kredytu dokonywać będziesz najprawdopodobniej przez wiele lat, a nieuwaga przy podpisywaniu umowy może cię drogo kosztować. Oczywiście nie wszyscy jesteśmy specjalistami od umów kredytowych, dlatego powstają poradniki takie jak ten: http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/kredyt-hipoteczny-o-co-pytac-5-najwazniejszych-pytan/ . Jest jednak kilka rzeczy, o które zawsze warto zapytać:

  • jak duży musi być wkład własny - dzisiaj standard to 20%, natomiast są banki, które oczekują jedynie 10%. Taka informacja jest bezcenna dla obliczenia własnej płynności finansowej. 
  • ile wynosi oprocentowanie - o tym była już mowa wyżej, oprocentowanie to pierwszy orientacyjny wskaźnik, natomiast kluczowe jest RRSO.
  • czy możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu - nawet jeśli na ten moment nie widzisz takich szans, koniecznie o to zapytaj; przy większym przypływie gotówki, możesz bowiem skorzystać ze wcześniejszej spłaty, a tym samym zredukować część odsetek, za które musiałbyś zapłacić przy utrzymaniu pierwotnego harmonogramu rat.
  • jakie są dodatkowe koszty kredytu - pamiętaj, że z kapitał i odsetki to nie wszystko. Z reguły musisz opłacić prowizję bankową, opłatę za sporządzenie umowy oraz inne. 
  • jak długo trwa procedura - to istotne szczególnie w przypadku umów z deweloperami, kiedy rezerwacja mieszkania obowiązuje tylko jakiś czas; także w przypadku rynku wtórnego, jeśli zmusisz sprzedawcę do zbyt długiego oczekiwania, może się on rozmyślić. 

 

Zanim dojdzie do zawarcia umowy kredytu

 Pamiętaj, że zanim podpiszesz umowę, powinieneś dokładnie przeczytać ostateczną wersję umowy. Upewnij się, że wszystko zapisy są zgodne z informacjami, jakie wcześniej przekazał ci bank. Jeszcze raz także przeanalizuj własną sytuację finansową i utwierdź się w przekonaniu, że jesteś w stanie spełnić warunki finansowe. 

undefined

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO