Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Skutki nieodbycia obowiązkowej wizji lokalnej

poniedziałek, 13 września 2021 11:30 / Autor: Radio eM
Skutki nieodbycia obowiązkowej wizji lokalnej
Skutki nieodbycia obowiązkowej wizji lokalnej
Radio eM
Radio eM

Przetargi budowlane to najczęściej pojawiające się zamówienia publiczne. Z uwagi na swoją specyfikę zamawiający wielokrotnie wymagają odbycia wizji lokalnej przed dokonaniem wyceny i złożeniem oferty. Czy jest to prawnie dozwolone? Jakie są skutki nieodbycia takiej wizji dla wykonawców chcących realizować dany przetarg publiczny? Czy żądanie uczestnictwa w wizji lokalnej ma sens?

Zamówienia publiczne – czym jest wizja lokalna?

Nowa ustawa prawo zamówień publicznych nie podaje definicji wizji lokalnej. Określenie zakresu rozumienia tego pojęcia wymaga wzięcia pod uwagę unormowań zawartych w ustawie oraz znaczenia na gruncie reguł języka polskiego. W ten sposób możemy przyjąć, że wizja lokalna to po prostu oględziny miejsca wykonywania przedmiotu zamówienia. Może być to plac budowy, określony obiekt czy dany teren.

Przetarg publiczny – czy wizja lokalna jest potrzebna?

Zamówienia publiczne prowadzone są w oparciu o szereg zasad. Jedną z nich jest obowiązek sporządzenia wyczerpującego, jednoznacznego i dokładnego opisu przedmiotu zamówienia przez zamawiającego. Przygotowując przetarg publiczny, musi on podać do publicznej wiadomości Specyfikację Warunków Zamówienia wraz z załącznikiem definiującym zakres zlecenia, który uwzględnia wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Opis ten musi być więc kompletny i pisemny. Potencjalni wykonawcy mają mieć możliwość dokonania wyceny bez wychodzenia z biura.

W praktyce sporządzenie takiego wyczerpującego opisu bywa trudne. Szczególnie jeśli mówimy o zamówieniach na przetargi budowlane. Znaczna część zamawiających korzysta w tej sytuacji z narzędzia wizji lokalnej. Może ona być obowiązkowa lub nieobowiązkowa. W pierwszej sytuacji odbycie wizji lokalnej potwierdzone zostaje odpowiednim protokołem, który jest niezbędnym załącznikiem do zaproponowanej oferty. Brak złożenia tego dokumentu skutkuje odrzuceniem propozycji cenowej na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 18 nowej ustawy Pzp. W drugim przypadku wizja jest rozumiana jako dodatkowa szansa dla wykonawcy na poznanie bezpośredniej specyfiki przedmiotu zamówienia. Brak skorzystania z tego przywileju nie skutkuje odrzuceniem oferty. Informacja o zakresie stosowania omawianego narzędzia każdorazowo musi zostać zamieszczona w Specyfikacji Warunków Zamówienia.

Przetargi budowlane – jak przebiega wizja lokalna?

Przetarg publiczny wymaga zastosowania określonego modelu odbywania wizji lokalnej. Zamawiający całe spotkanie musi dokładnie zaplanować. Często spotykaną praktyką jest wyznaczanie konkretnych terminów takiej wizji, przy czym nie powinny to być terminy nazbyt bliskie opublikowaniu zamówienia publicznego, a także nie nazbyt bliskie terminowi składania ofert. Przeprowadzający wizję powinien tak przeprowadzić oględziny, aby wykonawcy zobaczyli ilustrację tego, co znajduje się w opisie postępowania. Przetargi budowlane pozwalają na zadawanie dodatkowych pytań podczas wizji, z tym wiąże się jednak pewne ryzyko dla zamawiającego. Zasada równego traktowania wymusza na nim podanie do wiadomości wszystkich wykonawców określone uzupełnienia, wyjaśnienia i odpowiedzi. Jeśli zatem przewidziano więcej niż jeden termin wizji lokalnej, na wszystkich spotkaniach muszą pojawić się te same komentarze. Bardzo ważne jest zatem właściwe zanotowanie poruszanych kwestii podczas samej wizji, a w dalszym kroku niezwłoczne ich publikowanie na stronie internetowej, na której prowadzony jest przetarg publiczny. Taki zabieg zabezpiecza także uczestników danej wizji na przetargi budowlane - słowo pisane staje się w tym wypadku integralną częścią opisu zamówienia publicznego.

Czy wizja lokalna ma sens?

Skorzystanie z opcji wizji lokalnej w ramach zamówienia publicznego ma sens, pod warunkiem, że będzie ono racjonalnie wdrażane w praktyce. Przede wszystkim nie należy go traktować jako narzędzia do wykluczenia konkurencji. To popularna praktyka w postępowaniach z sekcji przetargi budowlane, których wartość jest stosunkowo niewielka. Zamawiający preferujący wykonawców lokalnych zapisują w Specyfikacji Warunków Zamówienia konieczność odbycia wizji lokalnej, choć ta z uwagi na typową charakterystykę obiektu nie jest wymagana. W ten sposób podmioty oddalone o kilkaset kilometrów, które potencjalnie mogłyby być zainteresowane realizacją zamówienia publicznego, nie składają swoich ofert.

Pożytek z wizji lokalnej jest widoczny szczególnie wtedy, gdy zadanie polega na zastosowaniu nietypowych technik, a obiekt będący przedmiotem zamówienia ma specyficzną bryłę, fakturę lub topografię. Przetarg publiczny zogniskowany wokół takiej nieruchomości może unaocznić zamawiającemu wątpliwości wykonawców. Daje to szansę na zidentyfikowanie wcześniej niezauważonych problemów i ich rozwiązanie jeszcze przed podpisaniem umowy. To wpływa na ostateczną jakość i terminowość wykonania przedmiotu zamówienia publicznego, a na tym przecież najbardziej zależy wszystkim zainteresowanym stronom.

W poszukiwaniu nowych postępowań warto udać się na stronę www.oferent.com.pl. Zawarto na niej kompletny wykaz aktualnych zamówień publicznych, wraz z niezbędną dokumentacją. Serwis umożliwia skorzystanie z darmowego okresu próbnego, filtrowania baz w zależności od interesujących nas parametrów czy analizowania wyników przetargów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO