CIEKAWOSTKI
Rejestracja samochodu – czy wiesz wszystko? Artykuł sponsorowany
Stałeś się właścicielem samochodu? Zanim zaczniesz na dobre z niego korzystać, musisz pamiętać o swoich obowiązkach. Najważniejszym z nich jest rejestracja pojazdu. Sprawdź, czy wiesz o niej wszystko.
Zastanawiasz się, ile kosztuje rejestracja samochodu? Nie wiesz, jakie dokumenty musisz dostarczyć do wydziału komunikacji? Jeżeli w Twojej głowie rodzi się wiele pytań związanych z obowiązkiem rejestracji auta, wreszcie rozwiejesz wszelkie wątpliwości.
Z jakimi dokumentami udać się do wydziału komunikacji?
Tutaj nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od tego czy np. kupujesz pojazd używany czy prosto z salonu.
Jeżeli rejestrujesz samochód fabrycznie nowy od dealera, musisz dostarczyć:
fakturę VAT lub inny dowód zakupu
świadectwo zgodności WE
potwierdzenie opłaty akcyzy
informację o odprawie celnej (w przypadku auta wyprodukowanego poza UE)
kartę pojazdu.
Jeśli chcesz zarejestrować pojazd używany, musisz dostarczyć:
umowę kupna-sprzedaży lub inny dokument potwierdzający własność auta
kartę pojazdu
dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym
tablice rejestracyjne.
Niezależnie od źródła pochodzenia pojazdu, właściciel powinien dostarczyć także wypełniony wniosek oraz dowód wniesienia urzędowej opłaty. To, ile kosztuje rejestracja samochodu, zależy m.in. od rodzaju tablic rejestracyjnych oraz od tego, gdzie poprzednio pojazd był zarejestrowany.
Kiedy można zostawić tablice rejestracyjne?
Koszt rejestracji pojazdu standardowo wynosi 180,50 zł. Kwotę tę jednak można obniżyć o niemal 100 zł, pozostawiając dotychczasowe tablice rejestracyjne. Należy jednak pamiętać, że taka opcja nie jest dostępna dla wszystkich. Dotyczy wyłącznie tych samochodów, które były zarejestrowane w tym samym powiecie, co miejsce zamieszkania nowego właściciela.
Kiedy powstaje obowiązek wykupienia OC?
Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Zgodnie z przepisami, polisę należy wykupić w dniu rejestracji pojazdu.
W lepszej sytuacji są osoby, które kupują samochód używany z ważnym ubezpieczeniem – mogą (ale nie muszą) one skorzystać z istniejącej już polisy. Muszą jednak poinformować zakład ubezpieczeń o nabyciu samochodu.
Decydując się na zawarcie nowej umowy, warto porównać ubezpieczenie samochodu na Rankomat.pl. Jest to serwis porównywarkowy, który pozwoli zaoszczędzić nawet do 50%. Za jego pomocą dotrzesz do najkorzystniejszych ofert ubezpieczeniowych, wykupując polisę online.