CIEKAWOSTKI
Pożyczka przez Internet. Na co należy uważać?
Pożyczka przez Internet to produkt finansowy dla osób, które nie mogą wziąć kredytu gotówkowego w banku np. z powodu posiadanego zadłużenia. Ofert firm pożyczkowych jest wiele, a właściwą opcję należy wybierać ostrożnie i z dużą rozwagą.
Najnowsze dane pochodzące z Biura Informacji Kredytowej (BIK) wskazują, że Polacy coraz chętniej zgłaszają się po dodatkowe środki pieniężne do instytucji pozabankowych. Co ciekawe, nie są to małe kwoty – ponad 40% nowo udzielonych pożyczek to sumy powyżej 5 tys. zł. Równie dużą popularnością cieszą się mniejsze kwoty, rzędu 500 zł. Pieniądze można uzyskać po krótkiej weryfikacji, a wypełnienie internetowego formularza zajmuje zaledwie kilka minut. Przed zgłoszeniem się po dodatkowy zastrzyk gotówki warto sprawdzić informacje o firmie pożyczkowej.
Pożyczka przez Internet – jak zweryfikować wiarygodność firmy?
Pożyczka przez Internet, na przykład na stronie https://10online.pl/, to sposób na szybki zastrzyk gotówki. Ta forma wsparcia finansowego nie wymaga tylu formalności co kredyt gotówkowy w banku. Przed wypełnieniem wniosku warto przede wszystkim zweryfikować wiarygodność wybranej instytucji finansowej. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wyszukanie jej w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Obecność w tej bazie danych nie jest wprawdzie obowiązkowa, jednak pożyczkodawcy, którzy nie chcą budzić wątpliwości potencjalnych klientów, powinni w niej figurować. Jest to też okazja, aby przejrzeć aktualizowaną na bieżąco listę parabanków działających na terenie Polski.
Drugim sposobem jest sprawdzenie firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli wybrana instytucja finansowa ma swój numer KRS, oznacza to, że działa zgodnie z prawem. W przypadku, gdy nie ma jej w tym spisie, lepiej nie korzystać z jej usług. Istnieje ryzyko, że zamiast udzielać szybkich pożyczek przez Internet, firma zajmuje się wyłudzaniem danych.
Pożyczka online – na co jeszcze trzeba uważać?
Przed wypełnieniem wniosku należy nie tylko sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej, lecz także bardzo dokładnie przeczytać regulamin i zawarte w nim informacje na temat formy spłaty pożyczki oraz obowiązujących terminów. Bezpieczna umowa powinna być krótka i przejrzysta. Każdy budzący wątpliwości zapis lepiej szybko wyjaśnić z konsultantem, niż ponosić przykre konsekwencje błędnego zrozumienia zapisów.
Warto upewnić się także, czy dana firma daje możliwość ewentualnego odroczenia spłaty bez konsekwencji w postaci odsetek. Nie da się całkowicie wykluczyć sytuacji losowych, które wpłyną na pogorszenie sytuacji finansowej i uniemożliwią spłatę zobowiązania w terminie. Staje się to szczególnie kłopotliwe wówczas, gdy firma oczekuje jednorazowej spłaty kwoty rzędu 3–5 tys. Decydując się na wysoko oprocentowaną pożyczkę, należy mieć na uwadze swoją sytuację finansową w najbliższej przyszłości.