CIEKAWOSTKI
Portfel dywidendowy spółek z GPW
Stworzenie portfela dywidendowego pewnie nie raz i nie dwa, wpadło go głowy każdemu z inwestorów indywidualnych. Nie każdy jednak się na to decyduje, gdy tego typu strategia wiąże się z długim terminem inwestycji, trwającym kilka do kilkunastu lat. Jednak portfel dywidendowy jest szczególnie polecany do stworzenia na maklerskim koncie IKE, z którego środki bez podatku wypłacimy dopiero na emeryturze. Więc tam mogą sobie spokojnie pracować akcje spółek dywidendowych.
Dywidendowy portfel akcyjny
Czy można stworzyć atrakcyjny portfel dywidendowy zawierający polskie spółki z GPW? No pewnie, że można. W końcu na polskiej giełdzie nie brakuje spółek regularnie wypłacających atrakcyjne dywidendy. A czy warto taki portfel stworzyć? No to już kwestia indywidualna. O ile samo stworzenie portfela dywidendowego wydaje się być bardzo uzasadnione, o tyle jego skład zależy stricte od preferencji inwestora.
Czy każdy inwestor może stworzyć dywidendowy portfel, który z założenia będzie pracował w długim okresie czasu? Tak, może go stworzyć każdy posiadający konto w domu maklerskim czy u wybranego brokera. Dzięki możliwości inwestowania w akcje online, stworzenie portfela dywidendowego będzie możliwe do zrobienia bez wychodzenia z domu.
Oczywiście uprzednio zaleca się dokładną analizę fundamentalną spółek, które mają docelowo wylądować w takim portfelu, co pozwoli zdobyć o nich odpowiednią wiedzę, sprawdzić wyniki finansowe z ostatnich lat czy poznać ewentualne plany inwestycyjne.
Spółki z GPW do portfela dywidendowego
Na polskiej GPW mniej niż 1/3 spółek regularnie wypłaca dywidendy. Są jednak wśród spółek perełki, które od dobrych 10 czy 12 lat rok rocznie (lub z drobnymi przerwami), wypłacają fajne dywidendy. Ehh gdyby człowiek miał tę wiedzę 10 lat temu… No ale nic, istnieje przecież szansa, że te spółki będą kontynuowały tendencję i wciąż dzieliły się zyskiem z inwestorami.
Wiele z tych spółek można spokojnie umieścić w portfelu dywidendowym. Żadna to rekomendacja, a jedynie sugestia, które spółki są atrakcyjne pod kątem dzielenia się zyskiem. Na pewno fajnie wygląda całą grupa Asseco – Asseco POL, Asseco SEE i Asseco BS. Duże i regularne dywidendy wypłacają też Dom Development, CEZ, Ferro, GPW, Hydrotor, KRKA DD, Dębica, PKN Orlen, Apator, Unibep, Amica, Mennica Polska czy bankowe giganty – PKO BP i PEKAO SA.
Ciekawie wyglądać mogą też spółki z gamingu, które dopiero od niedawna dzielą się zyskiem, ale zapowiadają regularne wypłaty – CD Project, PlayWay czy Ultimate Games. Pewnie można by jeszcze dopisać wiele innych spółek, świetnie radzących sobie na GPW, które znacząco mogłyby wzbogacić atrakcyjność portfela dywidendowego.