CIEKAWOSTKI
Porównanie ofert internetu mobilnego – na co zwrócić uwagę?
Internet mobilny z roku na rok staje się w Polsce coraz popularniejszy. Wynika to m.in. z wielu zalet, które wiążą się z tą usługą. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie mamy zasięg – nie musimy używać go wyłącznie w miejscu zamieszkania. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą ofertę? Od czego zacząć porównanie ofert internetu mobilnego?
Internet mobilny w Polsce
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku ponad 92% Polaków było w zasięgu internetu stacjonarnego lub mobilnego. Co ciekawe, większość z nas może mieć dostęp do internetu mobilnego, ale częściej decydujemy się na sieć stacjonarną. Wynika to m.in. z braku ograniczeń transferu i wyższej przepustowości. Wielu Polaków może korzystać ze światłowodów, które zapewniają szybki internet. W dalszym ciągu blisko 8% mieszkańców naszego kraju nie ma możliwości użytkowania ani internetu mobilnego, ani stacjonarnego. Problem dotyczy przede wszystkim małych miejscowości.
Internet mobilny ma wiele zalet, m.in. dla około 4% Polaków, którzy mieszkają w wynajętych lokalach. Z tego powodu nie chcą zawierać długoterminowej umowy na internet światłowodowy. Rozwiązaniem dla nich jest dostęp mobilny, dzięki któremu, w razie kolejnej przeprowadzki, mogą korzystać z niego w innej lokalizacji. Wystarczy, że dana sieć ma tam zasięg. Internet mobilny jest też dobrym rozwiązaniem dla studentów, którzy mieszkają w mieście nauki przez 9 miesięcy, a później opuszczają to miejsce.
Internet mobilny może kojarzyć się z niższą prędkością niż stacjonarny, ale jest on dynamicznie rozwijany i osiąga coraz lepsze wyniki. Jak wskazuje raport Speedtest, średnia prędkość internetu mobilnego wyniosła w lipcu 2022 roku ponad 41 MB/s.
Jak wybrać internet mobilny?
Ofert na internet mobilny na rynku jest dużo. Warto wiedzieć, które parametry są kluczowe i mają wpływ na jakość usługi. Można je porównać na stronach takich jak https://teletropiciel.pl/internet-mobilny/ . Znając je, łatwiej znajdziemy dobrego dostawcę. Porównanie ofert internetu mobilnego powinno obejmować następujące kwestie:
- Limit danych – to jeden z kluczowych parametrów. Informuje, ile tych danych możemy pobrać i wysłać. Za każdym razem, kiedy odwiedzamy stronę WWW, oglądamy film online, wysyłamy e-mail czy przeglądamy serwis społecznościowy, wykorzystujemy transfer. Im mamy go do dyspozycji więcej, tym lepiej. Zanim zdecydujemy się na daną usługę, warto sprawdzić, ile zużywamy dziennie transferu. Programem, który to monitoruje w systemie Windows jest BitMeter II. Po przekroczeniu limitu najczęściej dalej możemy korzystać z internetu, ale już z niższą prędkością.
- Okres umowy – to już kwestia indywidualnych potrzeb. Przeważnie zawarcie jej na dłuższy czas wiąże się z lepszymi warunkami.
- Opłata instalacyjna – najczęściej wynosi kilkadziesiąt złotych. Nie jest to czynnik bardzo istotny, gdyż nieznacznie podwyższa ogólny koszt usługi. Natomiast bardzo wysoka opłata powinna skutecznie zniechęcić do oferty, chyba że inne jej parametry są znakomite, np. ilość transferu.
- Zasięg – zanim w ogóle zaczniemy brać pod uwagę konkretnego usługodawcę, sprawdźmy, czy w naszej lokalizacji dana sieć działa dobrze. Nie wystarczy zerknąć na mapę zasięgu konkretnej firmy. Najlepiej popytać sąsiadów, czy z niej korzystają i dowiedzieć się, jak oceniają jakość. Z mapy może wynikać, że zasięg jest całkiem dobry, ale w rzeczywistości sieć działa zawodnie. Czy dostępna jest technologia LTE 4G? A może 5G, która niemal dorównuje światłowodom? To bardzo istotne!
- Miesięczny abonament – nie chodzi o to, żeby wybrać najtańszy internet mobilny, tylko taki, który będzie dla nas optymalny. Patrzmy na cenę usługi, ale przede wszystkim kierujmy się naszymi oczekiwaniami. Nie wybierajmy danej oferty tylko dlatego, że jest ona o kilka czy kilkanaście złotych tańsza, jeśli nie mamy pewności, czy wystarczy nam transferu. Czy podana cena zawiera rabaty, np. za zgody marketingowe czy faktury elektroniczne? Jeśli ich nie wyrazimy, to stawka będzie wyższa. Bierzmy to pod uwagę.
- Opcje dodatkowe – często operatorzy dodają możliwość skorzystania w promocyjnej cenie np. z pakietów dostępu do telewizji i serwisów wideo na żądanie. To może być czynnik, który przekona nas do decyzji.
Internet mobilny bez umowy
Jeśli robimy porównanie ofert internetu mobilnego, to nie zapominajmy o prepaid. Nie musimy zawierać terminowej umowy. Internet na kartę jest sposobem na korzystanie z sieci tak, jak nam to odpowiada. Wybieramy doładowania, które są dla nas wystarczające. Jeśli w danym momencie potrzebujemy więcej transferu, to decydujemy się na odpowiedni pakiet. Zaletą takiego rozwiązania jest elastyczność. Poza tym, z telefonu można udostępnić internet i przeglądać sieć na innych urządzeniach, np. na laptopie. Korzystając z oferty prepaid, często można otrzymać promocję na doładowania. Dzięki temu da się jednocześnie mieć numer telefonu i korzystać na atrakcyjnych warunkach z sieci.
Jeśli chodzi o internet mobilny, oferty tego typu w 2023 roku prawdopodobnie będą jeszcze bardziej popularne. Strony częściej przeglądamy na smartfonach niż na komputerach, stąd mniejsze zainteresowanie stacjonarnym dostępem do sieci.
– Artykuł sponsorowany