CIEKAWOSTKI
6 Zasad Bezpiecznego Korzystania z Internetu
Internet dziś jest dla nas jedną z najważniejszych rzeczy w codziennym funkcjonowaniu. To właśnie dzięki niemu możemy często wykonywać swoje pracownicze obowiązki. Do tego służy nam do rozrywki, komunikowania się, czerpania wiedzy. Niestety, często zapominamy o tym, że stanowi on dla nas źródło wielu zagrożeń. Nie jest bowiem trudno natrafić na oszustów, złośliwe oprogramowanie, co może być niebezpieczne dla naszych danych, pieniędzy, urządzeń. Postanowiliśmy zatem pokazać najważniejsze zasady bezpiecznego internetu, dzięki którym można uchronić się przed wieloma zagrożeniami.
Ochrona i aktualizacja
Pierwszą i niezwykle ważną sprawą jest korzystanie ze sprawdzonego oprogramowania do ochrony w sieci. Chodzi po prostu o program antywirusowy, który będzie nas chronił w czasie przeglądania stron. Dziś takie oprogramowanie zajmuje się między innymi testowaniem sieci, weryfikacją niektórych stron, osłoną przed wirusami. W razie problemów może nas poinformować o tym, że strona została przez niego zablokowana. Warto zaopatrzyć się w sprawdzony program. Dostępne są dziś zarówno darmowe, jak i płatne rozwiązania. Takie są zasady internetu, że możemy być zagrożeni także poprzez stare wersje programów. Warto zatem ustawić na komputerze czy telefonie opcję, aby urządzenie automatycznie aktualizowało posiadane przez nas oprogramowanie.
Silne i przemyślane hasła
Jeżeli korzystamy z różnych stron internetowych, a w tym z mediów społecznościowych, sklepów online, bankowości internetowej, to musimy pamiętać o silnych hasłach. To te zasady bezpiecznego korzystania z sieci, o których trzeba pamiętać! Wiele osób popełnia ten sam błąd, stawiając na proste hasła typu 1234, qwerty, rok urodzenia. Trzeba wybierać bardziej rozbudowane hasła, a do tego nie wolno z tych samych korzystać na różnych stronach. Jeśli hakerzy przejmą nasze dane do logowania, będą mogli włamać się na naszą pocztę, media społecznościowe. Na całe szczęście same banki wprowadzają wewnętrzne sposoby logowania, dzięki czemu klienci są lepiej chronieni.
Sprawdzone strony
Jeśli chcemy przeglądać konkretne strony internetowe, upewnijmy się, że są one bezpieczne i warto tam wejść. Jeśli dla przykładu sprawdzamy w Google pomocne dla nas recenzje kasyn online, to wybierajmy tylko takie strony, które mają adresy dla nas zrozumiałe. Często wprowadzane są dość dziwne witryny, które od razu powinny dać nam sporo do myślenia. Jedną z najważniejszych spraw jest sprawdzanie właśnie adresu, czy jest on taki, jaki być powinien: www.strona.pl, a nie www.str356na356789.pl. Do tego strony sklepów czy banków muszą mieć certyfikat SSL. Jest to charakterystyczna kłódka, która znajduje się przed adresem strony. Do tego zaczyna się od https, a nie http.
Nie klikamy, nie podajemy danych
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników internetu jest klikanie w nieznane linki. W wielu przypadkach są one wysyłane w wiadomościach mailowych czy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Takie linki mogą prowadzić do stron nastawionych na oszustwa. Bardzo często związane są z phishingiem, gdzie oszuści chcą podszyć się pod banki, e-portfele, firmy kurierskie, sklepy. Stworzone przez nich strony są praktycznie takie same jak oryginalne. Wpisując w nich dane, podajemy swoje dane na tacy oszustom. Dlatego też zasady bezpieczeństwa w sieci opierają się na mniejszym zaufaniu. Sprawdzajmy, kto nam podsyła link, a jeśli już w niego kliknęliśmy, to koniecznie sprawdźmy, co to w ogóle za strona, czy nasz antywirus nie zaczyna wysyłać powiadomień.
Korzystamy z weryfikacji dwuetapowej
Z pewnością dla nas wszystkich bezpieczny internet to taki, o który sami też zadbaliśmy. Wspomnieliśmy wcześniej o silnych i unikalnych hasłach. Jednak oprócz nich dobrym rozwiązaniem jest 2FA, czyli weryfikacja dwuetapowa. Polega ona na tym, że oprócz wpisania swoich podstawowych danych: maila, loginu i hasła, musimy wpisać także tymczasowy kod, który zostanie nam wysłany drogą smsową lub też na adres mailowy. Taki kod jest jednorazowy i często działa tylko przez kilka minut. Tylko w ten sposób można zalogować się na konto. Daje nam to zatem dodatkowe zabezpieczenie, a więc oszuści mają o wiele cięższą, a często wręcz niemożliwą drogę do włamania na konto. Weryfikacja dwuetapowa na telefonie może także polegać na skorzystaniu z czynników biometrycznych. Warto mieć na uwadze, że w wielu przypadkach nie jest to wymóg strony, więc sami musimy zadbać o to, aby została ona włączona. Oczywiście zajmie nam to kilka sekund więcej przy każdym logowaniu, ale dzięki temu znacząco zwiększymy swoje bezpieczeństwo.
Ostrożność przy korzystaniu z otwartych sieci
Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu, powinniśmy mieć na uwadze także to, do jakiej sieci jesteśmy aktualnie podłączeni. Obecnie w wielu miastach, sklepach, restauracjach mamy do czynienia z hot spotami, otwartymi sieciami. Publiczne sieci Wi-Fi są niezwykle pomocne, zwłaszcza w momencie, gdy chcemy zaoszczędzić u siebie transfer danych lub po prostu potrzebujemy skorzystać z laptopa, tabletu. Możemy z łatwością uzyskać dostęp do Internetu. Jednak nie wiemy nigdy, kto jest administratorem sieci, jakie osoby z niej aktualnie korzystają. Zalecane jest to, aby za pośrednictwem publicznych sieci korzystać tylko z takich stron, które nie wymagają logowania się. Zatem unikajmy wprowadzania danych do serwisów bankowych, serwisów społecznościowych czy sklepów internetowych. Niezabezpieczona dostatecznie sieć może być wykorzystywana przez przestępców, którzy przechwytują takie dane.
Pokazaliśmy zatem, że ostrożności nigdy za wiele. Mamy oczywiście dobre strony internetu, jednak obok nich znajdują się także i te negatywne. W większości przypadków można w prosty sposób się przed nimi ustrzec. Wszystko zależne jest od naszej wiedzy, ostrożności, wykorzystanych systemów. Warto też takie porady, wskazówki w szczególności przekazać rodzicom czy dziadkom, którzy są najbardziej narażeni na zagrożenia czyhające w sieci.