CIEKAWOSTKI
Pierwszy raz w Tatrach zimą? Zadbaj o to, by wyjazd był udany! Materiał partnera
W całym Zakopanem nie brakuje atrakcji dla wszystkich zjawiających się tam tłumnie turystów, jednak dla wielu stanowi ono oczywiście tylko bazę noclegową – najważniejszym celem są góry. Nie ma takiej pory roku, w której nie warto po nich wędrować – zawsze czekają tu na nas niezapomniane widoki. Zima jest jednak okresem szczególnie wymagającym – warto więc tak się do niej przygotować, by z gór wrócić tylko z satysfakcją i dobrymi wspomnieniami.
Przede wszystkim pokora. Gdy jej zabranie, góry dadzą Ci surową lekcję
Wydarzenia końca lata 2019 roku dobitnie pokazały nam, czym grozi lekceważenie zaleceń bezpieczeństwa w górach. O tym, że idzie burza, wiadomo było od kilku godzin, nie brakuje tymczasem relacji o turystach, którzy mimo pierwszych ostrzeżeń nadal szli w górę. W końcu na urlop nie wyjeżdża się często, nie po to jechałem przez pół Polski, by teraz wracać – pomyślał zapewne niejeden. Przy takiej postawie możemy kiedyś nie wrócić już nigdzie.
Zima niesie ze sobą inne wyzwania, jednak także nie należy ich bagatelizować. Jeśli nie mamy doświadczenia, to nawet mimo dobrej kondycji nie lekceważmy zaleceń wytrawnych wędrowców – czy trzeba przypominać o tym, że zwłaszcza zimą nie wędrujemy sami? Nasze tempo w tych warunkach radykalnie spadnie i należy to mieć na uwadze planując trasy. Do kluczowych aspektów należy prawidłowa nawigacja. Często, zwłaszcza na bardziej popularnych trasach, znajdować będziemy ścieżki wydeptane w śniegu. I choć marsz jest dzięki nim znacznie łatwiejszy, to zawsze należy samodzielnie upewnić się co do jego właściwego kierunku. Odbiorniki GPS są nieocenione, umiejętność posługiwania się papierową mapą i busolą także pozostaje jednak nieodzowna. Pamiętajmy o zapisaniu numeru do TOPR i nie lekceważmy informacji o panujących w danym momencie warunkach.
Po powrocie ze szlaku będziemy chcieli efektywnie odpocząć – warto więc zawczasu zainteresować się bazą noclegową. Do miejsc zasługujących na szczególną uwagę należy z pewnością świetnie zlokalizowany Hotel Crocus , w którym znajdziemy nie tylko basen, ale i najnowocześniejsze na całym Podhalu centrum SPA. Odpoczynek w takich warunkach ułatwi nam odzyskanie sił po kolejnych wycieczkach.
Przygotuj ubiór, który nie zawiedzie Cie w żadnej sytuacji
Odzież to jedna z najważniejszych rzeczy, które mogą przeszkodzić w udanej wędrówce lub uczynić ją bezproblemową – zwłaszcza zimą. Pamiętajmy o tym, że mimo niskich temperatur tak czy inaczej się pocimy. Warto więc sięgać po szeroko dostępną dziś nowoczesną odzież techniczną, z jej zalet trzeba jednak korzystać właściwie. Doskonały ocieplacz z Polartecu i kurtka membranowa jak najbardziej zapewnią nam komfort termiczny, nie wykorzystamy jednak najważniejszych ich zalet, jeśli pod spód trafi zatrzymująca wilgoć bawełniana koszulka. Cały zestaw musi być paroprzepuszczalny – to najistotniejsza reguła kompletowania współczesnej odzieży tego typu. Nie zmieniła się za to polecana już przed wieloma laty zasada ubierania się na cebulkę – cieńsze, za to liczniejsze warstwy pozwolą nam na możliwość regulacji grubości ocieplenia zależnie od potrzeb. Te będą rosnąć zwłaszcza na otwartych przestrzeniach i podczas postojów – z myślą o nich warto mieć w plecaku puchową kurtkę, z tym zastrzeżeniem, że jeśli jest to puch naturalny, musi być chroniony przed wilgocią – inaczej się zlepi. Jeśli mamy abitniejsze plany, zorientujmy się, czy na danym szlaku np. nie przydadzą się raki. Właściwe przygotowanie, a także rozwaga w planowaniu tras i w czasie ich pokonywania to pewny sposób na to, by nie spotkały nas żadne nieprzyjemności.