Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Okna aluminiowe od A do Z. Materiał partnera

środa, 22 stycznia 2020 15:18 / Autor: Radio eM
Okna aluminiowe od A do Z. Materiał partnera
Okna aluminiowe od A do Z. Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Okna aluminiowe, chociaż nadal krąży wokół nich kilka mitów, powoli, ale konsekwentnie zyskują sobie istotne miejsce na rynku budowlanym. Nic w tym jednak dziwnego! Idealnie sprawdzają się przy charakterystycznych dla nowoczesnej architektury dużych przeszkleniach, a przy tym są trwałe, wytrzymałe, lekkie i eleganckie.

Okna aluminiowe – charakterystyka

Stop aluminium wykorzystywany w produkcji okien odznacza się długą listą bardzo korzystnych właściwości użytkowych. Po ogrzaniu do wysokiej temperatury cechuje go doskonała plastyczność, co pozwala na uzyskanie zróżnicowanych kształtów. Aby uzyskać jeszcze lepsze parametry produktu końcowego dodaje się do niego magnez oraz krzem. Pierwszy sprawia, że profile mają większą wytrzymałość, drugi natomiast odpowiada za ich twardość. Co niemniej istotne, aluminium można łatwo barwić na dowolne kolory, dzięki temu okna przybierają wszelkie możliwe barwy i łatwo je dopasować do stylu, w jakim utrzymana jest fasada domu.

Wielkoformatowe przeszklenia

Okna aluminiowe, jak żadne inne, umożliwiają uzyskanie dużych powierzchni szyby, co czyni je szczególnie pożądanymi w budownictwie nowoczesnym. Najszersze ramki posiadają nawet 170 cm szerokości i 290 cm wysokości. Ogromnym atutem tej stolarki jest możliwość wykonywania przeszkleń narożnych, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku okien drewnianych czy plastikowych. Taka konstrukcja może mieć nawet do 3 m wysokości i wzmocniona jest jedynie wąskim słupkiem narożnym, który dodaje jej lekkości nie zasłaniając w ogóle światła szyby.

Parametry użytkowe okien z aluminium

Jeszcze do niedawna okna aluminiowe były stosowane wyłącznie w fabrykach, budynkach gospodarczych oraz na salach produkcyjnych. Za taki stan rzeczy odpowiadała przede wszystkim ich kiepska termoizolacyjność, jednak obecnie sytuacja uległa zmianie. Zastosowanie nowoczesnych technologii produkcji oraz materiałów izolacyjnych sprawiło, że okna aluminiowe mogą być nie tylko energooszczędne, ale nawet pasywne. Najcieplejsze dostępne na rynku modele mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,53 W/(m2.K), a wartości 0,8-1,1 W/(m2.K) to już właściwie norma. Za takie parametry stolarki aluminiowej odpowiadają podwójne pakiety szybowe, umieszczone wewnątrz profili przekładki izolacyjne, powłoki niskoemisyjne oraz najwyższej klasy uszczelki.

Okna aluminiowe to inwestycja, która się opłaci

Jak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort, okna aluminiowe nie należą do najtańszych. Co więcej najczęściej wykonywane są na indywidualne zamówienie klienta, który określa swoje oczekiwania co do ich kształtu, wielkości oraz koloru profili. I to właśnie walory estetyczne, trwałość, wytrzymałość oraz lekkość sprawiają, że okna aluminiowe powoli stają się normą w awangardowych gmachach użyteczności publicznej oraz w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Wreszcie, ich zakup może być traktowany jako inwestycja, która szybko się zwróci pod postacią niższych rachunków za energię.

Pielęgnacja okien

Oprócz wszystkich wspomnianych już walorów, okna aluminiowe posiadają jeszcze jedną bardzo istotną z punktu widzenia użytkownika cechę. Są bardzo łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają żadnych skomplikowanych prac renowacyjnych ani stosowania specjalistycznych środków. Wystarczy od czasu do czasu przejrzeć okucia oraz zawiasy i, w razie potrzeby, naoliwić je. Jeśli natomiast chodzi o czyszczenie, to tutaj sprawa jest równie łatwa. W zupełności wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń rozrobiony wodą. Trzeba jedynie uważać, aby nie stosować ostrych gąbek lub myjek, ponieważ te mogłyby nieodwracalnie zarysować

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO