Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Odtrucie alkoholowe – jak długo trwa detoksykacja organizmu z alkoholu?

poniedziałek, 15 lipca 2024 14:39 / Autor: Paweł Michalec
Odtrucie alkoholowe – jak długo trwa detoksykacja organizmu z alkoholu?
Odtrucie alkoholowe – jak długo trwa detoksykacja organizmu z alkoholu?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Dla większości pacjentów zmagających się z konsekwencjami uzależnienia od alkoholu etylowego odtrucie alkoholowe stanowi pierwszy krok na drodze do walki z nałogiem. Dzięki detoksykacji możliwe staje się skuteczne i długotrwałe odstawienie substancji odurzającej. W internetowej otchłani można napotkać oferty, które opisują detoks alkoholowy jako ekspresowy, przyspieszony lub nawet domowy. By odtrucie alkoholowe przyniosło oczekiwany rezultat i nie niosło ze sobą ryzyka wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej, należy przeprowadzać je wyłącznie pod ścisłą kontrolą specjalistów. Wykonuje się je w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnych placówek medycznych, gdzie pacjent ma do swojej dyspozycji nie tylko opiekę lekarską, ale również stały dostęp do potrzebnych medykamentów. Odstawienie substancji odurzającej jest bowiem dla uzależnionego sytuacją nową, która może wywoływać skrajne emocje i nagłą odpowiedź organizmu na brak dotychczas dostarczanej mu używki.

Odtrucie alkoholowe, polegające na oczyszczeniu organizmu z toksyn poalkoholowych, powinno odbywać się w miejscu, gdzie pacjent może liczyć na adekwatną pomoc specjalistyczną. To szczególnie ważne głównie ze względu na możliwość wystąpienia u chorych objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). Detoksykacji nie powinno się zatem przyspieszać. Każdy organizm uzależnionego ma określoną tolerancję alkoholu. Potrzebuje zatem innego czasu do wytrzeźwienia oraz oczyszczenia krwiobiegu z toksyn i metabolitów poalkoholowych. Złagodzenie objawów odstawiennych może trwać nawet kilkanaście godzin. Zwykle w placówkach medycznych pacjenci poddani detoksykacji spędzają od 3 do 24 godzin.

Uzależnienie i zatrucie alkoholowe a przerwanie ciągu alkoholowego

Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego skutkuje powstaniem psychicznego i fizycznego przyzwyczajenia, które pociąga nałogowca do kontynuacji patologicznych wzorców zachowań. Picie alkoholu o kojarzy się mu z przyjemnością, odpoczynkiem. Staje się sposobem na relaks i radzenie sobie z trudnymi emocjami czy nadmiarem stresu. Osoba uzależniona stopniowo pije coraz więcej i częściej, zwiększając stopień tolerancji swojego organizmu na alkohol. Popada w ciągi alkoholowe, a uzależnienie rozwija się w swojej krytycznej i przewlekłej fazie. Sposobem na przerwanie szkodliwego oddziaływania etanolu na organizm człowieka staje się odtrucie alkoholowe.

Nie można z góry założyć, że odtrucie alkoholowe wyleczy nałogowca z choroby alkoholowej. Większość badaczy uważa bowiem, że całkowite wyzdrowienie osoby uzależnionej i pozbycie się problemu alkoholowego nie jest możliwe. Choć alkoholikiem zostaje się przez całe życie, można je spędzić w abstynencji i pożegnać się z problematycznym nadużywaniem substancji odurzającej. Odtruwanie alkoholowe umożliwia pacjentom bezpieczne odstawienie używki i przerwanie ciągu alkoholowego. Podczas detoksykacji poalkoholowej można zatem odwrócić niektóre zmiany biochemiczne i metaboliczne, zachodzące w organizmie człowieka pod wpływem długotrwałego działania etanolu i pochodzących od niego toksyn. Etanol może być przyczyną uszkodzenia większości narządów wewnętrznych: serca, wątroby, nerek, trzustki, żołądka, mózgu. Niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie i strukturę układu nerwowego, ogranicza zdolności poznawcze, upośledza zdolność koncentracji uwagi, pogarsza pamięć. Dzięki przerwaniu ciągu alkoholowego poprawia się zdrowie fizyczne i psychiczne uzależnionego. On sam może podjąć świadome i dobrowolne decyzje o dalszej kompleksowej terapii choroby alkoholowej.

Jak przebiega detoks alkoholowy? – kwalifikacja do zabiegu

Aby skorzystać z możliwości, jakie daje pacjentom odtrucie alkoholowe, należy uprzednio skonsultować się z lekarzem. Niemożliwe jest bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie detoksykacji samodzielnie, w warunkach domowych. Przed odtruwaniem organizmu lekarz przeprowadza z chorym wizytę konsultacyjną. Podczas niej bada pacjenta i zbiera od niego niezbędne informacje o charakterze medycznym. W ten sposób poznaje ogólny stan pacjenta. Ponadto dowiaduje się, z jakimi objawami zmaga się pacjent, może określić stopień uzależnienia i ryzyko wystąpienia objawów zespołu odstawiennego podczas detoksykacji. Na odtrucie alkoholowe w ośrodkach leczenia uzależnień, prywatnych placówkach specjalizujących się w terapii uzależnień czy oddziałach szpitalnych kwalifikuje się chorych na każdym etapie rozwoju problemu alkoholowego. Do Centrum Medycznego Galmedic nałogowiec może ponadto zgłosić się, nadal pozostając w stanie upojenia alkoholowego lub po spożyciu etanolu. Pod opieką specjalistów i przy ich wsparciu odstawia on substancję odurzającą w bezpieczny sposób.

Jak odtrucie alkoholowe pomaga w leczeniu uzależnienia?

Po pozytywnej kwalifikacji alkoholika do odtrucia alkoholowego rozpoczyna się jego trzeźwienie. Podczas pobytu w placówce medycznej uniemożliwia się mu spożywanie alkoholu etylowego w jakiejkolwiek postaci i dawce. Specjaliści nie stosują popularnych tzw. klinów, w zamian oferując pacjentom skuteczną suplementację dożylną i farmakoterapię. Po odstawieniu alkoholu etylowego konieczne staje się wspieranie organizmu w powrocie do jego równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Uzupełnienie niedoborów substancji odżywczych i wody jest w tym celu działaniem niezbędnym. Lekarze zalecają zatem podanie chorym kroplówek witaminowych o starannie wyselekcjonowanym składzie. Dostarczają one bezpośrednio do krwiobiegu uzależnionego jony podstawowych pierwiastków (sód, potas, wapń, magnez) rozpuszczone w roztworze glukozy. Elektrolity i witaminy oraz makro- i mikroelementy ograniczają objawy zatrucia alkoholowego zarówno w przypadku osób uzależnionych, jak i tych, które jednorazowo nadużyły alkoholu etylowego, np. podczas zakrapianej imprezy.

W przypadku osób uzależnionych już podczas dożylnej infuzji płynów specjaliści dostrzegają zazwyczaj pierwsze objawy zespołu abstynencyjnego. Są one wynikiem nagłego braku substancji odurzającej w krwiobiegu człowieka. Podczas odtrucia organizmu ustrój nałogowca może przeżywać swoisty szok. Objawia się on bólami głowy, zawrotami głowy, drżeniem mięśniowym, zaburzeniami neurologicznymi (w tym również napadem padaczki), psychicznymi, z omamami, halucynacjami i utratą świadomości włącznie. Ich dokuczliwość skutecznie ogranicza się z wykorzystaniem farmakoterapii. By zniwelować symptomy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, lekarze zalecają stosowanie dożylnych lub domięśniowych środków uśmierzających ból, nasennych, uspokajających i przeciwwymiotnych.

Ile trwa odtrucie alkoholowe (detoksykacja)?

To, ile trwa profesjonalne odtrucie alkoholowe, zależy przede wszystkim od indywidualnych możliwości i preferencji każdego pacjenta. Powrót do równowagi organizmu po alkoholu jest procesem złożonym i długotrwałym. Z tego względu zaleca się pacjentom przebywanie podczas detoksykacji w towarzystwie przedstawicieli wykwalifikowanego i doświadczonego personelu medycznego. W Centrum Medycznym Galmedic najkrótszy pobyt pacjenta poddawanego detoksykacji trwa 1,5 godziny. Jest on jednak przeznaczony przede wszystkim dla osób nieuzależnionych, zmagających się z konsekwencjami jednorazowego nadużycia alkoholu. Pacjenci uzależnieni mają do wyboru pakiet pobytu 3-godzinnego oraz 12-godzinnego i dobowego. Każde odtrucie poalkoholowe przeprowadzane pod okiem specjalistów przebiega podobnie, ale jego czas się różni. Poszczególne etapy terapii choroby alkoholowej z wykorzystaniem odtrucia przebiegają różnorodnie. Zależą od stanu zdrowia pacjenta, a przede wszystkim od natężenia objawów zatrucia alkoholowego i zespołu odstawiennego. Czasami proces oczyszczania organizmu z toksyn obecnych w krwiobiegu w wyniku spożycia zbyt dużej ilości alkoholu trwa kilka dni.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odtrucia alkoholowego w Centrum Medycznym Galmedic, kliknij link: https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.

Kiedy można zakończyć odtruwanie organizmu z resztek alkoholu?

Skuteczny detoks alkoholowy kończy się wraz z momentem odzyskania przez organizm uzależnionego równowagi. Szkodliwe substancje zostają wydalone z jego krwiobiegu. Uzyskuje on stan trzeźwości potwierdzony pomiarem za pomocą alkomatu. Po podaniu leków przeciwbólowych pozbywa się on dolegliwości odstawiennych. Osiąga optymalny poziom składników odżywczych w swoim krwiobiegu, co sprzyja jednocześnie nawodnieniu organizmu. Ponieważ długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do wystąpienia uszkodzeń w sposobie funkcjonowania organów wewnętrznych, w przypadku niektórych pacjentów pomocne może okazać się zlecenie dodatkowych badań laboratoryjnych lub obrazowych. Wykonuje się je zwłaszcza wówczas, gdy istnieje podejrzenie diagnostyczne co do powstania schorzeń współistniejących z chorobą alkoholową.

Czy można przeprowadzić odtrucie alkoholowe w domu?

Proces leczenia alkoholizmu powinien być ściśle nadzorowany przez lekarza i przedstawicieli personelu pielęgniarskiego oraz terapeutów. Detoks alkoholowy w domu jest najczęściej nie tylko nieskuteczny, ale również niebezpieczny. Przeprowadzenie go w środowisku nieterapeutycznym sprzyja powikłaniom i nawrotom choroby alkoholowej. Zwykle pacjenci rezygnują przedwcześnie z kontynuacji detoksykacji pod wpływem natężenia pierwszych objawów zespołu odstawiennego. To z nimi najtrudniej walczy się domowymi sposobami. Leki przeciwbólowe i uspokajające dostępne w aptekach bez recepty zazwyczaj są zbyt słabe, by w szybki i skuteczny sposób wspomóc proces terapii choroby alkoholowej po odstawieniu używki. By uniknąć powikłań spowodowanych odstawieniem alkoholu oraz przywrócić równowagę organizmu, korzystając z najskuteczniejszych form suplementacji, poalkoholowe oczyszczenie organizmu powinno być prowadzane w ośrodkach terapii uzależnień.

https://www.youtube.com/watch?v=e0VASvI6d3o

obraz 1

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO