CIEKAWOSTKI
Na co zwrócić uwagę wybierając profesjonalne narzędzia do ogrodu?
Szpadel, grabie, nożyce i sekatory, czy też motyka. To narzędzia, bez których trudno byłoby obejść się w ogrodzie. Jednak taki sprzęt to nie wszystko. Zanim przystąpimy do pielęgnowania warzywnika, czy kwiatowych rabat potrzebne nam będzie solidne wsparcie. Urządzenia mechaniczne pozwolą uporządkować ogród na wiosnę i utrzymywać go w doskonałej kondycji przez cały sezon. W co warto się zaopatrzyć?
Kosiarki, kosy i podkaszarki- który z tych sprzętów najlepiej sprawdzi się do pielęgnacji trawnika?
Trudno wyobrazić sobie zadbany trawnik bez odpowiedniego sprzętu. Kosiarka lub kosa to tutaj absolutna podstawa. Wybierając tego typu urządzenia powinniśmy kierować się przede wszystkim wielkością naszego trawnika, a także jego kondycją i ukształtowaniem terenu.
W przypadku mniejszych przestrzeni poleca się kosiarki elektryczne lub akumulatorowe. Z kolei kosy spalinowe to rozwiązanie, które pomoże nam uporać się z trawnikiem bardziej zaniedbanym, o nierównej powierzchni (pagórkowatej, z rowami), z chwastami, czy też z koniecznymi do wykarczowania krzewami. Lekkie kosy spalinowe będą odpowiednie do mniejszego ogrodu. Z kolei rozległe trawniki mogą wymagać zakupu kosy profesjonalnej. Tutaj mocny silnik będzie "nie do zdarcia", a prace ułatwi nam dodatkowo system antywibracyjny.
Zanim przystąpimy do koszenia, musimy zadbać o glebę. Potrzebne będzie spulchnienie ziemi, doprowadzenie do darni powietrza, stworzenie lepszych warunków do nawadniania i nawożenia trawnika, a tym samym efektywniejszego wzrostu trawy. W tym zadaniu sprawdzi się z pewnością glebogryzarka. Na seger.pl znaleźliśmy tego typu sprzęt, idealnie nadający się do ogrodów i działek. Jeśli będziemy pracować na ograniczonej przestrzeni lub w pobliżu nisko rosnącej roślinności, możemy wybrać tutaj lekką, kompaktową glebogryzarkę, która będzie wygodniejsza w obsłudze.
Pilarki i nożyce mechaniczne- niezbędne urządzenia do przycinania krzewów i gałęzi
Do usuwania gałęzi, czy ścinania drzew bądź większych krzewów przyda się pilarka łańcuchowa. Warto sięgnąć tutaj po urządzenie stosunkowo lekkie i poręczne, dzięki czemu nawet dłuższe i bardziej wymagające prace nie będą dla nas obciążeniem. Standardowo w typowych pracach ogrodowych oraz podstawowych pracach ciesielskich wystarczającym rozwiązaniem okazują się pilarki wyposażone w dwusuwowy silnik spalinowy o mocy 2-3 kM.
Nożyce - elektryczne lub spalinowe - pozwolą nam z kolei na sprawne przycinanie krzewów. Tutaj dobrze będzie, jeśli postawimy na model z obrotową głowicą, która umożliwia cięcie w pionie i poziomie. Ważne również, aby wybrany model był lekki i wyposażony w system antywibracyjny. Jeśli natomiast podchodzimy do tematu przycinania krzewów bardziej profesjonalnie i marzy nam się tworzenie roślinnych rzeźb, prace zdecydowanie ułatwią nam nożyce akumulatorowe z krótką listwą tnącą. Przycinaniu wysokich krzewów służą nożyce na teleskopowym wysięgniku. A w pracy z żywopłotem pomogą nam nożyce z długą listwą tnącą.
Myjki ciśnieniowe, czyli porządkowanie mebli ogrodowych
Jak szybko, sprawnie i skutecznie umyć taras, alejki, altanę lub podjazd? To również części naszego ogrodu, najczęściej wymagające gruntowanego sprzątania po zimie. W tym przypadku zadanie ułatwi nam myjka ciśnieniowa. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z intensywniejszymi zabrudzeniami, a do posprzątania bruk klinkierowy, betonowy lub kamienny.
Myjka ciśnieniowa sprawdzi się także w sytuacji, gdy zechcemy wyczyścić narzędzia i meble ogrodowe, a także elewację, czy po prostu samochód. Kluczową zaletą tego typu sprzętu jest to, że nie wymaga jednoczesnego stosowania detergentów, eliminuje konieczność szorowania i pozwala umyć nawet trudno dostępne miejsca. Z pomocą myjki najłatwiej i najszybciej pozbędziemy się zabrudzeń z ziemi i resztek roślin pozostawionych na grabiach, łopacie, czy taczce.
Wybierając myjkę zwróćmy uwagę na jej wagę i wielkość. Chodzi o to, aby sprzęt był dla nas wygodny w użytkowaniu. Myjki akumulatorowe będą dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie mamy w ogrodzie dostępu do sieci elektrycznej.