Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Na co zwrócić uwagę, szukając pierwszej pracy?

środa, 14 grudnia 2022 09:33 / Autor: Radio eM
Na co zwrócić uwagę, szukając pierwszej pracy?
Na co zwrócić uwagę, szukając pierwszej pracy?
Radio eM
Radio eM

Pierwsza praca to bez wątpienia bardzo ważny dla nas moment i nierzadko też wspomnienia na całe życie. Jednak znalezienie pracy, tym bardziej tej pierwszej, wcale nie należy do rzeczy najłatwiejszych. W związku z tym podczas przeglądania ofert pracy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych z pierwszym zatrudnieniem.

Poszerz swoje kwalifikacje

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w dzisiejszych czasach zakończenie edukacji szkolnej czy nawet ukończenie studiów z tytułem magistra nie daje nam gwarancji szybkiego znalezienia pierwszej pracy. Konkurencja jest bardzo duża w różnych branżach więc ważne jest stałe poszerzanie swoich kompetencji, które wyróżnią nas na rynku pracy. Dobrym wyjściem w tym kierunku będą różnego rodzaju kursy stacjonarne lub internetowe, a także wygodne szkolenia onlineObecnie wybór szkoleń jest na tyle szeroki, że każdy bez problemu znajdzie kursy odpowiednie dla jego branży.

Gdzie szukać pracy?

Zacznijmy może od początku. Tak naprawdę jeśli dopiero skończyliśmy szkołę i wchodzimy na rynek bez żadnego doświadczenia zdobytego na stażu czy praktykach, to najlepszym rozwiązaniem będzie szukanie ofert w internecie. Ilość  portali z ofertami pracy jest bardzo duża, a spora część z nich jest nawet spersonalizowana pod konkretne branże. Głównie skupione są one na branżach IT (np. justjoin.it. czy nofluffjobs.com), ale funkcjonują również serwisy z ofertami pracy za granicą (jobs.pl) lub portale, które oprócz ofert pracy zawierają informację o pracodawcach i opiniach pracowników (gowork.pl).

Bądź przygotowany

Szukając pierwszej pracy musimy uzbroić się w chociaż podstawową wiedzę na temat zatrudnienia, a także w dobrze przygotowane dokumenty, takie jak CV czy też list motywacyjny. Utworzenie takich dokumentów będzie bardzo przydatne podczas poszukiwania nie tylko pierwszej, ale również kolejnej pracy. Dobrze stworzony szablon naszego CV ułatwi nam poszukiwania zatrudnienia w przyszłości, gdyż będzie można go jedynie modyfikować pod względem konkretnych ofert pracy.   Poza tym warto przeprowadzić analizę własnej osoby i wynotować swoje kwalifikacje, a także mocne i słabe storny. Przygotuje to nas do pierwszych rozmów kwalifikacyjnych, a także zwiększy to nasze poczucie wartości, co wpłynie pozytywnie na naszą pewność siebie w rozmowie z przyszłym pracodawcą. Wiedza jaka nam się przyda to przede wszystkim znajomość rodzajów umów oraz prawa, jakie posiadamy w danej pracy. W związku z tym musimy znać różnicę chociażby między umową o dzieło a umową o pracę, a także wiedzieć jakie obowiązki stoją po stronie pracownika oraz pracodawcy. 

Kto pyta nie błądzi

Oprócz wspominanych już wcześniej portali internetowych, do poszukiwań pierwszej pracy warto wykorzystać również swoje kontakty. I nie mowa tutaj oczywiście o biznesowych kontaktach, bo takowych rzecz jasna na początku naszej drogi raczej nie mamy. Jednak o tym, że poszukujemy pracy warto napomknąć swoim znajomym oraz rodzinie. Może się bowiem okazać, że ktoś z naszego otoczenia zna kogoś, kto szuka pracownika lub po prostu słyszał o interesującej ofercie od swoich znajomych. Tak zwana poczta pantoflowa może okazać się najlepszą formą szukania i pracy, dzięki której zdobędziemy całkiem niezłą posadę.

Ważną kwestią jest również skrupulatne wysyłanie swojego CV. Wiele osób poddaje się, gdy nie otrzymują żadnej odpowiedzi po kilku aplikacjach. Jednak pamiętajmy, że jeśli nie otrzymałeś teraz odzewu od kilku firm, nie oznacza, że masz przestać aplikować na kolejne. Wręcz odwrotnie. Możesz spróbować nawet wysyłać CV do firm, które nie prowadzą aktualnie rekrutacji – nigdy nic nie wiadomo, a Twoja sieć kontaktów będzie się stale rozwijać.

Idealna oferta pracy

Należy również pamiętać, że naszym celem jest oczywiście znalezienie pierwszej pracy, ale podczas poszukiwań powinniśmy być uważni i nie aplikować na pierwsze lepsze ogłoszenie. Unikajmy ofert pracy, które wydają się na pierwszy rzut oka podejrzane lub posiadają niepełne informacje na temat firmy. Jeśli potencjalny pracodawca ma bardzo ubogi opis stanowiska, dziwne warunki pracy, a do tego ciężko Ci będzie znaleźć jakiekolwiek informacje o jego firmie w Google, to warto odpuścić temat i poszukać czegoś innego.

„Ile płacicie?”

Jednym z czynników, które obecnie bardzo często przesądzają o chęci aplikowania na dane stanowisko jest również podawanie przez pracodawców widełek wynagrodzeń. Na szczęście większość ofert ma podane już szacunkowe zarobki przyszłego pracownika, ale nadal wśród zatrudniających funkcjonuje popularna fraza „atrakcyjne wynagrodzenie”. Warto szukać ofert, które faktycznie mają podane widełki, aczkolwiek ich brak nie powinien jednak z góry przekreślać danej oferty. Jeśli nie ma podanych szacunkowych kwot w ogłoszeniu, ale firma wydaje nam się bardzo zachęcająca, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać zapytanie o zarobki lub nawet aplikować na dane ogłoszenie, a o wynagrodzenie zapytać przy pierwszej lepszej okazji.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO