CIEKAWOSTKI
Mam mieszkanie na wynajem ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Taka opcja jest często poszukiwana przez studentów oraz młodych ludzi. Wynajęcie mieszkania jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie szukają lokum na stałe lub w danej chwili nie są w stanie wziąć kredytu hipotecznego, a tym samym kupić własnego M.
Z drugiej strony sam proces wynajmu jest pewnego rodzaju umową pomiędzy właścicielem mieszkania oraz wynajmującym. Prawo jednakowo chroni obie strony, a przy pomocy https://pewny-prawnik.pl/ z pewnością uda się skonstruować umowę, która gwarantuje obu petentom prawa.
Wynajmowanie jest rodzajem umowy
Wielu ludziom wydaje się, że prawo przede wszystkim chroni wynajmującego. Warto pamiętać jednak, że to właściciel mieszkania, o ile zadbał o wszystkie aspekty prawne, jest na wygranej pozycji. Poza tym oficjalne załatwienie sprawy i wynajmowanie mieszkania zgodnie z przepisami daje nam podstawy do roszczenia różnego rodzaju zobowiązań. Legalne udostępnianie swojego lokalu niesie za sobą przede wszystkim tę przewagę, że obojętnie, co się stanie, prawo jest po naszej stronie. Podstawą wszystkich roszczeń jest oczywiście odpowiednio sformułowana umowa, która określa prawa i obowiązki, zakres inwestycji i napraw oraz to wszystko, na co się w mieszkaniu zgadzamy. A mamy prawo nie zgodzić się na wszystko. Umowa więc normalizuje wszystkie warunki. Z założenia nie jest ani krzywdząca ani faworyzująca i w dużym stopniu zabezpiecza interes obu stron. I oczywiście jest uczciwa wobec państwa i urzędu skarbowego. Dlatego zawsze warto zweryfikować wynajmującego, jak i sprawdzić najemców.
Dwa razy sprawdź
Internet pełen jest zarówno historii wynajmujących, jak i najemców o tym, jak bardzo zostali oszukani. Aż się prosi dygresję, co z umową, która powinna być obligatoryjna. W dalszym ciągu jednak tkwimy w przeświadczeniu, że nikt nas nie chce oszukać czy też nadwyrężać zaufania. Jednak życie pisze własne scenariusze, o czym niektórzy przekonują się wyjątkowo boleśnie. Dobrym pomysłem jest na przykład wynajmowanie mieszkania za pomocą profesjonalnej agencji. Mają oni możliwość wglądu w historię wynajmującego (o ile taka jest). A przecież nie chcemy spotkać się z notorycznym dłużnikiem, który ma kolejne wyroki eksmisyjne czy też windykacyjne.
Poza tym warto pamiętać, że to my jesteśmy właścicielem mieszkania i mamy prawo wymagać określonych zachowań. Możemy się nie zgodzić na dzieci w mieszkaniu, zwierzęta czy też palenie papierosów. I najemca musi to uszanować, a inaczej niech szuka innego lokalu. Bardzo ważnym elementem każdej umowy jest na przykład uregulowanie kwestii różnego rodzaju usterek spowodowanych zarówno przez zużycie materiału, jak i działanie najemcy. Wiele osób uważa, że opłata za naprawianie czy też wymianę żarówki powinna leżeć po stronie najemcy. Żeby tak było, przy podpisaniu umowy musi powstać odpowiedni protokół zdawczo-odbiorczy.