Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Kto kwalifikuje się do implantacji Esperalu? Wskazania do wszywki alkoholowej

wtorek, 08 października 2024 10:26 / Autor: Radio eM
Kto kwalifikuje się do implantacji Esperalu? Wskazania do wszywki alkoholowej
Kto kwalifikuje się do implantacji Esperalu? Wskazania do wszywki alkoholowej
Radio eM
Radio eM

Esperal, nazywany powszechnie również wszywką alkoholową, ma formę jałowych tabletek z disulfiramem, wszywanych podskórnie do organizmu pacjenta. Nie wywierają one bezpośredniego wpływu na jego samopoczucie i stan zdrowia do momentu, w którym zaszyta osoba nie sięgnie po alkohol. Z tego względu głównym zaleceniem lekarskim po zabiegu implantacji wszywki jest konieczność zachowania długotrwałej abstynencji. Wstrzemięźliwość od alkoholu jest sztucznie podtrzymywana przez obawę pacjenta przed połączeniem leku z etanolem. Już podczas kwalifikacji do zabiegu poznaje on bowiem możliwe konsekwencje własnej niesubordynacji, co powstrzymuje go skutecznie przed piciem.

 

Działanie wszywki alkoholowej polega na blokadzie wydzielania enzymu wątrobowego, niezbędnego w procesie trawienia alkoholu etylowego. Jeżeli zaszyta osoba uzależniona decyduje się na wypicie nawet niewielkiej dawki alkoholu, nie może ona zostać strawiona w sposób fizjologiczny w ustroju. Zaburzenie szlaku metabolicznego powoduje zatrucie aldehydem octowym, czyli jedną z najbardziej toksycznych substancji, półproduktów trawienia alkoholu. Jego rosnące stężenie w organizmie jest odpowiedzialne za wystąpienie objawów tzw. reakcji disulfiramowej. To głównie ich obawiają się zaszyci pacjenci, powstrzymując się od spożycia alkoholu podczas stosowania terapii awersyjnej. Esperal wspiera zatem chorych w trwaniu w abstynencji.

Wszywka alkoholowa – jak Esperal pomaga w leczeniu alkoholizmu? Zasadność użycia terapii awersyjnej

Esperal jest substancją leczniczą stosowaną pomocniczo w leczeniu choroby alkoholowej. Jest najbardziej znaną metodą farmaceutycznego wsparcia chorych w procesie terapeutycznym uzależnienia. To bloker dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu wątrobowego. W fizjologicznych warunkach to on odpowiedzialny jest za szybkie przekształcenie etanolu do nieszkodliwej postaci kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody. Gdy enzymu brakuje, w organizmie osoby uzależnionej kumuluje się aldehyd octowy. To półprodukt procesu trawienia etanolu, który wykazuje właściwości toksyczne. Choć lek nie wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie układu nerwowego pacjenta, może wywołać nagłą reakcję po kontakcie z alkoholem. Z tego względu zaszyci chorzy powstrzymują się od spożywania etanolu. Esperal wspiera zatem motywację zewnętrzną pacjentów do walki z nałogiem. By osiągnąć jak najwyższy poziom skuteczności terapii awersyjnej, zaleca się jej równoczesne stosowanie z psychoterapią alkoholizmu.

Jak długo działa Esperal – wszywka alkoholowa?

Raz wszyty Esperal uwalnia się stopniowo do organizmu pacjenta nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Terapia awersyjna jest zatem długotrwała, dzięki czemu pacjent może przez dłuższy czas czuć się zmotywowany do trwania w abstynencji. Długość działania leku zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta, stopnia jego uzależnienia i fazy rozwoju choroby oraz nasilenia objawów, z jakimi się zmagał. Na podstawie danych uzyskanych podczas wywiadu i badania chirurg oblicza optymalną dawkę leku konieczną do wszycia do wnętrza organizmu pacjenta. W Centrum Medycznym Galmedic Esperal dostępny jest w placówce od ręki. Pacjent nie musi zatem posiadać recepty umożliwiającej jego zakup.

Kiedy można wszyć Esperal?

Esperal zaleca się stosować przede wszystkim w celu wzmocnienia efektów dotychczas podejmowanych terapii w ramach kompleksowego leczenia choroby alkoholowej. Zwykle wszycie wszywki alkoholowej poprzedza się odtruciem alkoholowym, czyli profesjonalnym detoksem. By móc umieścić wszywkę w organizmie pacjenta, należy bowiem mieć pewność, że pozostaje on trzeźwy przynajmniej przez ostatnie 24 godziny przed zabiegiem. Lek motywuje zatem chorych do porzucenia nałogu, przerwania ciągu alkoholowego i odstawienia substancji odurzającej pod okiem i ze wsparciem specjalistów.

https://www.youtube.com/watch?v=e0VASvI6d3o

Co szczególnie ważne, decyzję o wszczepieniu Esperalu pacjent musi podjąć samodzielnie i dobrowolnie. Niemożliwe jest zatem przymusowe leczenie uzależnionego z zastosowaniem terapii awersyjnej. Esperal wszywa się po konsultacji medycznej i pozytywnej kwalifikacji chorego do zabiegu. Wówczas podpisuje on również zgodę na implantację i oświadcza, że zapoznał się z zaleceniami lekarza.

Przeciwwskazania do zabiegu wszycia Esperalu

Choć wszywka alkoholowa należy do mało inwazyjnych metod leczenia alkoholizmu, nie każdy pacjent może z niej skorzystać. Eliminacją ewentualnych przeciwwskazań zajmują się specjaliści podczas kwalifikacji chorego. Esperalu nie wszywa się osobom pozostającym pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. Bezpieczne zaszycie możliwe jest jedynie po 24-godzinnej abstynencji pacjenta. Do zabiegu nie kwalifikuje się osób nadwrażliwych na składniki leku, w tym również na substancję czynną, czyli disulfiram. Wśród innych przeciwwskazań wymienia się przede wszystkim: choroby układu sercowo-naczyniowego, zapalenie nerwu wzrokowego, nadciśnienie tętnicze, okres ciąży i karmienia piersią, ciężkie choroby i zaburzenia psychiczne, które w wymiarze długofalowym mogą skutkować załamaniami nerwowymi i podejmowaniem prób samobójczych. W przypadku stwierdzenia przeciwwskazań lekarz kierujący na zabieg może wykluczyć pacjenta z możliwości podania Esperalu. Częste jest ponadto odroczenie zabiegu w czasie, zwykle do momentu ustąpienia przeciwwskazań, czyli ustabilizowania się stanu zdrowia lub ustąpienia objawów upojenia alkoholowego.

Czy implantacja leku jest bezpieczna dla pacjenta?

Zabieg implantacji Esperalu jest całkowicie bezpieczny, szybki i bezbolesny. Lekarz skalpelem wykonuje nacięcie skóry pacjenta tuż nad jego pośladkiem. Dociera następnie aż do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam wypreparowuje kieszonkę, w której wnętrzu umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę leku. Zwykle jest to ok. 10 tabletek. Zaszycie w organizmie wszywki alkoholowej (Esperalu) wymaga znieczulenia miejscowego pacjenta. Powstałą na jego ciele ranę lekarz zszywa z użyciem szwów chirurgicznych, które zabezpiecza opatrunkiem. Terapia uzależnień z wykorzystaniem metod awersyjnych nie wymaga hospitalizacji pacjenta.

Gdzie bezpiecznie wszyć Esperal? Radom to lokalizacja, w której skrupulatną kwalifikacją pacjentów do zabiegu oraz bezpiecznym jego wykonaniem zajmują się specjaliści Centrum Medycznego Galmedic. Szczegóły usługi można poznać tutaj: https://radom.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Disulfiram a reakcja disulfiramowa – czy to skutki uboczne implantacji Esperalu?

Dlaczego osoba uzależniona od alkoholu po zaszyciu powinna powstrzymać się od spożycia substancji odurzającej? Połączenie Disulfiramu WZF i etanolu powoduje wystąpienie objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Na pierwszy rzut oka przypominają one nieco objawy zatrucia alkoholowego lub powszechnego kaca. Chorzy skarżą się na nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle mięśni i głowy, zaburzenia świadomości, nadpotliwość, zmniejszenie wydolności i zaburzenia krążenia. Warto pamiętać o tym, że nie są to skutki uboczne czy działania niepożądane działania Esperalu, a konsekwencje spożycia nawet minimalnej ilości alkoholu po implantacji wszywki alkoholowej. Stosowanie leku Esperal wymaga bezwzględnej trzeźwości. Oznacza to, że pacjent powinien powstrzymać się nie tylko od picia czystego etanolu, ale również spożywania innych produktów zawierających alkohol, np. słodyczy, sosów, przetworów, a nawet leków. Problematyczne może nawet okazać się stosowania produktów takich jak kosmetyki zawierające alkohol, perfumy, środki dezynfekcyjne oraz płyny do płukania jamy ustnej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO