CIEKAWOSTKI
Jak Esperal (wszywka alkoholowa) wpływa na zdrowie pacjentów?
Esperal, wszywka alkoholowa, disulfiram – wszystkie z tych określeń dotyczą coraz powszechniej stosowanej metody wspierania procesu leczenia uzależnienia alkoholowego. To środek farmakologiczny zalecany pomocniczo podczas terapii choroby alkoholowej, wzmacniający motywację chorego do trwania w trzeźwości. Ma formę jałowych tabletek wszywanych podskórnie do organizmu osoby uzależnionej. Substancja czynna leku upośledza proces metabolizmu alkoholu etylowego. Jej obecność w ustroju jest zatem odczuwalna jedynie dla tych pacjentów, którzy podczas stosowania leku decydują się na podejmowanie ryzykownych prób przepicia wszywki alkoholowej. Podstawowym zaleceniem lekarskim po zabiegu implantacji Esperalu jest bowiem konieczność zachowania bezwzględnej abstynencji. Zatem jak Esperal wpływa na zdrowie pacjentów?
Pacjenci często obawiają się skutków niepożądanych stosowania wszywki alkoholowej. Działa ona bowiem długotrwale. Uwalnia się stopniowo do wnętrza organizmu człowieka nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Aktywnie oddziałuje na samopoczucie psychiczne i fizyczne uzależnionego jedynie wówczas, gdy dochodzi do jej połączenia z etanolem. Jeżeli pacjent pozostaje trzeźwy podczas leczenia, nie odczuwa żadnych skutków stosowania leku. Esperal jest bezpieczny i ma opinię skutecznego. To metoda awersyjna, wzbudzająca niechęć i obawę uzależnionego przed sięganiem po substancję odurzającą. Już podczas kwalifikacji do zabiegu poznaje on konsekwencje niestosowania się do zaleceń lekarza. Wie, że po próbie przepicia wszywki alkoholowej grożą mu objawy tzw. reakcji disulfiramowej. Jej przebieg może okazać się groźny nie tylko dla zdrowia chorego, ale nawet dla jego życia.
Czy wszywka alkoholowa (Esperal) szkodzi zdrowiu?
Czym jest i jak działa Esperal? Czy ma skutki uboczne? To bezpieczna substancja, dopuszczona do obrotu farmaceutycznego. W Polsce dostępna w aptekach na zlecenie lekarza pod nazwą Disulfiram WZF. Stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Sytuacja ta może jednak zmienić się w przypadku braku chęci uzależnionego do trwania w trzeźwości i powstrzymania się od picia alkoholu podczas stosowania terapii awersyjnej. Ze względów bezpieczeństwa wszywka alkoholowa wymaga zatem świadomej zgody pacjenta. Nie można wykonać zabiegu wszycia Esperalu podskórnie choremu, który nie chce się leczyć. Wówczas jego motywacja jest znikoma, co prowadzić może do wystąpienia groźnych powikłań.
Awersyjna metoda leczenia uzależnienia alkoholowego – jak działa wszywka alkoholowa w leczeniu nałogu?
Esperal jako awersyjna metoda leczenia polecana jest przede wszystkim współpracującym pacjentom, pragnącym zwiększyć poziom własnej motywacji do walki z nałogiem alkoholowym. Podczas konsultacji lekarskiej przed zabiegiem wszycia wszywki alkoholowej lekarz weryfikuje istnienie wskazań do jej zastosowania. Można ją wszczepić na każdym etapie leczenia choroby alkoholowej, jeżeli stan zdrowia pacjenta na to pozwala. Disulfiram jest lekiem, który nie oddziałuje w sposób bezpośredni na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka. Sprzyja jednak powstawaniu negatywnych skojarzeń w psychice osoby uzależnionej. Przed zabiegiem spożywanie alkoholu etylowego kojarzyło jej się bowiem z przyjemnością i było łatwym sposobem na relaks oraz walkę ze skutkami nadmiernego stresu.
Już podczas kwalifikacji do zabiegu pacjent poznaje podstawowe wskazówki i zalecenia dotyczące swojego zachowania podczas stosowania wszywki alkoholowej. Dowiaduje się, że po zaszyciu konieczne jest zachowanie wstrzemięźliwości od alkoholu – w każdej dawce i postaci. Jeżeli zdecyduje się na zabieg implantacji, podpisuje świadomą zgodę i tym samym oświadcza, że zna konsekwencje niestosowania się do przekazanych mu zaleceń. Trzeźwość jest konieczna dla bezpiecznego korzystania z możliwości Esperalu przede wszystkim ze względu na mechanizm działania leku. Substancja czynna (disulfiram) uaktywnia się bowiem jedynie po kontakcie Esperalu z etanolem. Gdy osoba uzależniona decyduje się po zaszyciu na picie alkoholu, skazuje się na nieprzyjemne i niebezpieczne objawy reakcji disulfiramowej.
U których pacjentów nie można wszyć Esperalu? Przeciwwskazania a działania niepożądane, skutki uboczne i bezpieczeństwo osób uzależnionych
Wszywka alkoholowa (Esperal) upośledza prawidłowy przebieg procesu trawienia alkoholu etylowego. W fizjologicznych warunkach substancja odurzająca stosunkowo szybko przekształca się w toksynę (aldehyd octowy), by następnie strawić się do mniej szkodliwego kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody. Obecność leku w organizmie zaszytego uzależnionego powoduje, że toksyny poalkoholowe trawią się o wiele dłużej, a ich metabolizm jest znacznie utrudniony przez brak jednego z podstawowych enzymów trawiennych. Mowa tu o dehydrogenazie aldehydowej. Ten enzym odpowiedzialny jest za prawidłowy szlak metaboliczny etanolu w ludzkiej wątrobie. Zaburzenie biochemiczne i metaboliczne w ustroju odczuwalne jest dla człowieka zaszytego pod postacią objawów, takich jak m.in. ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, nadpotliwość, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, a nawet niewydolność serca. Choć przypominają objawy zatrucia alkoholowego, ich rosnące natężenie może prowadzić do występowania stanów bezpośrednio zagrażających życiu uzależnionego.
Ze względów bezpieczeństwa zabieg implantacji Esperalu poprzedza się konsultacją lekarską i skrupulatną diagnostyką stanu zdrowia pacjenta. Do wykonania procedury medycznej nie kwalifikuje się chorych po spożyciu i pod wpływem alkoholu etylowego. By móc bezpiecznie się zaszyć, muszą oni pozostawać trzeźwi przynajmniej przez 24 godziny przed zabiegiem. Chirurg podczas kwalifikacji weryfikuje u pacjenta istnienie ewentualnych przeciwwskazań. Wśród głównych wymienia się nadwrażliwość na disulfiram lub inne składniki leku, choroby krążenia, chorobę niedokrwienną serca, niewydolność wątroby, nerek oraz zaburzenia psychiczne, z próbami samobójczymi w przeszłości włącznie.
Gdzie bezpiecznie wszyć Esperal? Katowice to lokalizacja, w której specjaliści Centrum Medycznego Galmedic oferują fachową pomoc każdego dnia. Ze szczegółami oferty można zapoznać się tutaj: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.
Implantacja leku disulfiram – zabieg wszycia wszywki alkoholowej
Esperal to jałowe tabletki przeznaczone do podskórnej implantacji. Zabieg zaszycia wykonuje doświadczony i wykwalifikowany chirurg, w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Dzięki temu cała procedura medyczna jest nie tylko bezbolesna, ale również komfortowa dla chorego. Konieczne jest oczyszczenie i dezynfekcja pola zabiegowego przed jego znieczuleniem. Cięcie chirurgiczne z użyciem skalpela lekarz wykonuje w okolicy pośladka, zwykle tuż nad mięśniem pośladkowym. Z tej lokalizacji dociera głęboko do wnętrza organizmu – aż do obszaru podpowięziowego. Jałowe tabletki umieszcza w wypreparowanej kieszonce mięśniowej. Stamtąd substancja czynna uwalnia się do krwiobiegu pacjenta przez wiele miesięcy.
Ile działa Esperal i jak długo trwa terapia awersyjna w leczeniu alkoholizmu?
Jak długo działa Esperal? Lek krąży w ustroju człowieka nawet przez 8-12 miesięcy od momentu zaszycia alkoholowego. Osoby uzależnione powstrzymują się wówczas od picia głównie z obawy przed reakcją disulfiramową. By efekt terapeutyczny był wystarczająco mocny, a motywacja zewnętrzna pacjenta stopniowo przekształciła się w wewnętrzną chęć pokonania nałogu, zaleca się jednoczesne stosowanie wszywki alkoholowej i innych elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Wśród nich wymienia się przede wszystkim detoks, który najczęściej poprzedza zabieg zaszycia alkoholowego oraz psychoterapię. Postępowanie zgodne z zaleceniami lekarza pozwala uniknąć głodu alkoholowego i nawrotu choroby.
W okresie aktywnego działania Esperalu pacjent powstrzymuje się od spożycia alkoholu. Dotyczy to każdej ilości alkoholu w różnorodnej postaci. Nawet przez rok nie pije zatem czystego alkoholu, nie spożywa słodyczy z jego dodatkiem, niektórych sosów, napojów czy przetworów. Niewskazane jest ponadto stosowanie niektórych kosmetyków, perfum, płynów do płukania jamy ustnej, leków (zwłaszcza syropów), a nawet środków myjących i dezynfekujących zawierających alkohol.