CIEKAWOSTKI
Pluszowy Jezus, Smart Church i cukierki z cytatami - kościelne ciekawostki i nowinki na Sacro Expo
Targi Sacro-Expo, które co roku odbywają się w Kielcach pokazały, że Kościół również idzie za nowinkami technicznymi. Z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz pomysłowości stara się przybliżać ludzi do Boga, a także pomóc kapłanom przy bieżącym utrzymaniu świątyni Jak daleko idą te pomysły?
Smart Church
To nazwa systemu sterowania, zaprojektowanego przez firmę Wszystko dla Parafii. Umożliwia on kontrolowanie wszystkich urządzeń z poziomu smartfona z dowolnego miejsca na świecie
- Możemy zarządzać całym budynkiem: drzwiami, oknami, oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, nagłośnieniem czy dzwonami. Możemy znać stany tych urządzeń i dzięki kamerom kontrolować, co się tam dzieje. Możemy też zaprogramować, by na kilkanaście minut przed mszą otworzyły się drzwi, później włączyło się oświetlenie i nagłośnienie. Naciśnięciem jednego przycisku wyłączymy cały ten sprzęt i zamkniemy po mszy kościół – mówi Błażej Zawadzki z firmy Wszystko dla Parafii.
Mówiąc o „smart” rozwiązaniach dla kościołów warto wspomnieć także o wchodzących do kolejnych parafii Ofiaromatów – urządzeń, które pobierają ofiary składane podczas Mszy Świętej za pomocą kart płatniczych
- Dziś prawie każdy płaci już kartą, starsi i młodsi. Kiedy w kościele nie mamy ze sobą kilkuzłotowej monety, a chcemy wrzucić ofiarę na tacę, na Ofiaromacie możemy wybrać sobie dowolną kwotę i w szybki sposób ją opłacić – tłumaczy Błażej Zawadzki.
Smartfony mogą przydawać się w Ewangelizacji i spotkaniach także poza godzinami Mszy Świętych. Wydawnictwo świętego Stanisława zaprojektowało aplikację, wspomagającą kandydatów do bierzmowania:
- Ma ona pomóc w nawiązaniu kontaktu z młodzieżą. Do każdej katechezy mamy przygotowane dwa filmy – przed i po spotkaniu. Do każdego z nich są krótkie pytania. Zależało nam, by młodzież miało do nich dostęp w każdym miejscu. Podczas pandemii aplikacja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pozwala ona stworzyć grupę i komunikować się z nią – mówi Barbara Paprot z wydawnictwa.
Sztuka nowoczesna
Jak wyposażyć nowoczesny „Smart church”? Pomóc w tym mogą naczynia liturgiczne wykonane z nietypowych materiałów:
- Kielichy i pateny wykonane są z drzew egzotycznych – Machoniu i merbaumu, natomiast monstrancje – z drzewa lipowego. Mamy także monstrancję ze szkła witrażowego, w podstawie ma sztuczny kamień, natomiast cała konstrukcja przypomina płomień – tłumaczy Jan Jakóbczak. Czasze kielichów są jednak wykonane ze złota.
- Wina nie możemy wlewać bezpośrednio na drewno. Kielichy muszą być od środka złocone. Jest to jednak łatwe w konserwacji – wyciągamy tylko od spodu jedną śrubę – wyjaśnia.
Dla rodzin i dzieci
Jak przybliżać treści religijne najmłodszych, a także ich rodzinom? Okazuje się, że wielu wydawców ma w swojej ofercie gry planszowe o tematyce religijnej:
- Mamy wiele gier zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a także na przykład dla grup ministranckich. Każdy znajdzie coś dla siebie, mamy zarówno gry planszowe, karciane jak i memory. Powstały ze względu na to, że ksiądz Sylwester Marcula martwił się o swoich bratanków, którzy wyjechali do Anglii, chciał by mieli kontakt z katolicyzmem. I wymyślił im pierwszą taką grę – mówi Patrycja Szapiel z docebo.pl
Tegorocznym hitem jest gra o kardynale Stefanie Wyszynskim:
- Zrobiliśmy ją razem z całą naszą rodziną – żoną i piątką dzieci. Pomysł zrodził się w czerwcu, kiedy dowiedzieliśmy się, że beatyfikacja prymasa zostaje przeniesiona na czas nieokreślony. Chcieliśmy zrobić coś, aby z rodziną lepiej poznać prymasa, a że jestem zapalonym fanem planszówek, postanowiłem wydać własną – opowiada Kamil Kreczko, twórca gry „Non possumus”.
Jak podkreśla, gra nie jest quizem wiedzy o kardynale Wyszyńskim, lecz w trakcie grania poznajemy jego historię.
Na targach zaskakuje także pluszowy… Pan Jezus. Do kompletu jest także Maryja, święty Józef i anioł stróż.
- Przeznaczone są dla dzieci jako alternatywa dla współczesnych zabawek. Niosą przesłanie, że należy mieć Boga blisko siebie od najmłodszych lat. Mamy także mniejsze figurki zrobione z żywicy. Zabawki są idealnym prezentem na chrzciny albo na I Komunię Świętą. – mówi Martina Mikulashova z firmy Mercy Toys.
Na słodko
Ewangelizować można także… słodyczami. Tak uważają założyciele „Bożych krówek”, którzy produkują cukierki w papierkach z cytatami świętych
- Na każdym papierku jest inna myśl. W puli mamy około 800 cytatów, więc raczej się nie powtarzają. W tym roku mamy także cukierki z myślami kardynała Wyszyńskiego. Sprzedajemy także kalendarze adwentowe – mówią.
Czy zatem nowoczesność i pomysłowość jest w stanie zaszkodzić Tradycji Kościoła, czy raczej ją uzupełniać? Wiele przedstawionych przykładów ma ciekawe zastosowania, należy jednak pamiętać o odpowiednim charakterze kościołów i Mszy Świętej. By z Sacro nie zrobić MaSacro.
https://emkielce.pl/ciekawostki/koscielne-ciekawostki-i-nowinki-na-sacro-expo#sigProGalleria30b3a3f4b5