Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jakie umiejętności miękkie rozwijają studia? MATERIAŁ PARTNERA

piątek, 04 grudnia 2020 12:42 / Autor: Radio eM
Jakie umiejętności miękkie rozwijają studia? MATERIAŁ PARTNERA
Jakie umiejętności miękkie rozwijają studia? MATERIAŁ PARTNERA
Radio eM
Radio eM

Coraz częściej w kontekście poszukiwania pracy mówi się o umiejętnościach miękkich. Panuje pewien trend, w którym to one są istotniejsze dla pracodawcy niż wiedza merytoryczna z zakresu zadań na stanowisku. Bo w końcu wszystkiego można się nauczyć! Wystarczy trochę samozaparcia i chęci, wówczas możliwe jest pozyskanie wiedzy koniecznej na dane stanowisko. Znacznie żmudniejsze i bardziej skomplikowanie jest kształtowanie umiejętności miękkich pracownika. 

Wspomniana tendencja jest bardzo zauważalna w korporacjach. To właśnie w nich bardzo dużą wagę nadaje się pracy w grupie, ponieważ jest przeważającym sposobem pracy. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy, a także z powodu holistycznego podejścia do kształcenia, szkoły wyższe coraz częściej stawiają na rozwój umiejętności miękkich. Trudno jest to zrobić za pomocą podręczników szkolnych, ale istnieją praktyczne sposoby. Poza tym nierzadko studentom oferowane są zajęcia lub dodatkowe warsztaty z tego zakresu.

Czym są umiejętności miękkie?

Umiejętności miękkie są przede wszystkim niezwykle poszukiwanymi zdolnościami pośród kandydatów do pracy. Tak naprawdę w każdej branży mają one niebagatelne znaczenie. A czym one są? Przede wszystkim przeciwieństwem umiejętności twardych. Za nie możemy uznać kompetencje i wiedzę z zakresu specjalistycznej dziedziny. Pomagają przede wszystkim w dobrym, sumiennym wykonywaniu powierzonych działań. Nietrudno więc jest wydedukować, że skoro umiejętności miękkie stoją po drugiej stronie, to wiążą się głównie z psychiką i przybieranymi postawami wobec różnych sytuacji. Oczywiście te postawy powinny przybliżać do osiągnięcia postawionego sobie celu. Dlatego też są na swój sposób uniwersalne, możemy stosować je we wszystkich sferach życia. Istnieje ich prosty podział na dwie grupy – umiejętności interpersonalne oraz osobiste. Te pierwsze można nazwać także umiejętnościami komunikacyjnymi, ponieważ to właśnie w kontakcie z innymi ludźmi pomagają. Może być to przykładowo zdolność do motywowania innych czy skutecznego rozwiązywania pojawiających się konfliktów. Oczywiście jest to jedynie ułamek z nich. Umiejętności osobiste bardziej skupiają się na jednostce, a dokładniej na zarządzaniu samym sobą. W ich skład wchodzi chociażby radzenie sobie ze stresem, kreatywność czy asertywność. Ze względu na to, jak są cenione, należy pamiętać o tym, żeby rozwijać je przez całe życie.

Jaka jest rola szkół wyższych?

Uniwersytety bardzo dobrze radzą sobie w rozwijaniu umiejętności miękkich wśród swoich studentów. Oczywiście pandemia odcisnęła piętno również na tym, realizowanym przez nich zadaniu, ponieważ nauczanie zdalne skłania raczej do rozwoju zdolności cyfrowych. Które także są nomen omen coraz bardziej poszukiwane. Pozostając jednak przy temacie – już samo dawanie przez nauczycieli akademickich wzoru prawidłowych zachowań jest bardzo przydatna. Nie zmienia to jednak faktu, że praca w grupach, tak forsowana w trakcie studiów, jest formą aktywnego kształtowania umiejętności miękkich. Student musi porozumiewać się z pozostałymi członkami, ale jednocześnie zarządzać sobą w czasie. W ich trakcie mają miejsce różne sytuacje, w których trzeba użyć perswazji lub podejść kreatywnie do problemu. Pracę grupową można więc niejako uznać za idealną do rozwijania zdolności z obu obszarów oraz wypracowywanie kultury pracy. Jednak uniwersytety to także miejsce, w którym ma się styczność z bardzo zróżnicowaną społecznością. Wśród studentów znajdują się osoby z zagranicy, a także z różnych regionów kraju. Oprócz tego umożliwia się uczestnictwo w różnych kołach naukowych czy spotkaniach z ekspertami, a tym samym stykanie się z wieloma ludźmi.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO