CIEKAWOSTKI
Jakie korzyści niesie za sobą ocieplenie piwnicy pianką PUR? Materiał partnera
Pomieszczenia, które zlokalizowane są przy gruncie – garaż czy piwnica – to miejsca najbardziej narażone na zawilgocenie. Prowadzi to do zniszczenia konstrukcji budynku, a także do ucieczki ciepła z wnętrza domu. Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed negatywnym wpływem warunków pogodowych i czynników zewnętrznych?
Co zyskamy ocieplając piwnicę?
Jeśli planujesz intensywnie wykorzystywać wnętrze piwnicy, konieczna będzie instalacja ogrzewania, a także dokładne ocieplenie całej powierzchni. Dzięki temu zapobiegniesz utracie ciepła i energii, a także wysokim rachunkom za ogrzewanie. Izolacja piwnicy uchroni wnętrze przed zawilgoceniem, które skutkować może powstaniem grzyba i pleśni.
Ocieplenie piwnicy chroni także izolację przeciwwodną przed uszkodzeniami, które powstać mogą podczas zasypywania fundamentów. Zabezpiecza również przed zniszczeniem przezgryzonie, owady i korzenie roślinoraz wzmacnia konstrukcję budynku. Ocieplenie piwnicy odpowiednim materiałem termoizolacyjnym poprawi efektywność energetyczną domu i wpłynie na wzrost komfortu życia.
Ocieplenie piwnicy – a oszczędność rachunków
Jeśli martwią Cię wysokie rachunki za ogrzewanie i nieustający chłód dobiegający z dolnych części domu, prawdopodobnie tracisz wiele ciepła, które mogłoby pozostać we wnętrzu pomieszczeń. Izolacja ścian piwnicy jest więc koniecznością. Pozytywne efekty zauważysz niemalże od razu –ocieplenie piwnicy pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilkanaście procent! Przed przystąpieniem do prac remontowych sprawdź, którędy ucieka ciepło i gdzie zlokalizowane są mostki termiczne.Dzięki temu znajdziesz słabe punkty cieplne piwnicy i skupisz na nich uwagę.
Izolacja ścian piwnicy może być wykonana zarówno od wewnątrz, jak i od zewnętrznej strony. Bezpieczniej jednak zabezpieczyć ściany od zewnątrz, dzięki czemu ochronisz je przed zamarzaniem. W lecie z kolei zapobiegnie to wnikaniu gorącej masy powietrza do wewnątrz. Podczas ocieplania piwnicy skup się nad boczną zewnętrzną powierzchnią legarów, na stropie i fundamentach.
Jaki materiał wybrać do ocieplenia piwnicy?
Do ocieplania piwnicy doskonale nadaje się pianka poliuretanowa. W tego typu pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się pianka zamkniętokomórkowa, np. Purios H. Jej właściwości fizyko-mechaniczne m.in. zabezpieczą przegrodę przed przenikaniem pary wodnej, dzięki wysokiemu oporowi dyfuzyjnemu. Pianka PURwyróżnia się niskim poziomem nasiąkliwości, co ochroni powierzchnię przed działaniem wilgoci i powstawaniem grzybów oraz pleśni.
Ocieplanie piwnicy pianką poliuretanową to jeden z najskuteczniejszych sposobów izolacji termicznej.
Więcej na temat ocieplania piwnicy pianką poliuretanową znajdziesz na blogu https://purios.com/blog/ocieplenie-piwnicy-pianka-poliuretanowa
Materiał ociepleniowy jest bowiem lekki, a zarazem twardy i sztywny po wyschnięciu. Wyróżnia się wysokim poziomem odporności na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Pianka poliuretanowa posiada doskonałą izolacyjność termiczną, dzięki czemu ochroni Twój dom przed ucieczką cennego ciepła z wnętrza.
Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu powierzchni do przeprowadzanej termoizolacji. Sprawdź, czy wszystkie miejsca są dokładnie osuszone. Uwagę zwróć przede wszystkim na pionową izolację fundamentów i wszystkie przegrody. Dzięki temu efekt pracy osiągnie oczekiwany poziom.