Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jaki blat wybrać do kuchni? Oto porady porównanie materiałów

środa, 11 maja 2022 15:06 / Autor: Magdalena Nowak
Jaki blat wybrać do kuchni? Oto porady porównanie materiałów
Jaki blat wybrać do kuchni? Oto porady porównanie materiałów
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Kuchnia to swego rodzaju sanktuarium. Choć to miejsce nie służy do bezpośredniego wypoczynku, to trzeba przyznać, że nawet podczas odwiedzin znajomych bardzo często zostaje się tam na dłużej, prowadząc rozmowę samą w sobie lub rozmowę towarzyszącą przygotowywaniu napojów i jedzenia. Atrakcyjna kuchnia cieszy oczy i przekłada się także na nastrój domowników, dlatego warto przy samym jej projekcie zadbać o idealne zagospodarowanie przestrzeni. Nieocenionym i zarazem jednym z głównych elementów każdej kuchni jest blat. Powinien on być porządny, długowieczny i estetyczny. Jak więc podejść do jego wyboru? Jakie materiały są godne polecenia? Dowiesz się tego wszystkiego w tym wpisie.

Materiał blatu kuchennego wymaga pochylenia się nad szczegółami

Wybór odpowiedniego blatu kuchennego wcale nie jest rzeczą tak oczywistą. Jak można się domyślić – materiałów i ich form jest naprawdę sporo. Wszystkich jednak interesuje wytrzymałość i odpowiednia estetyka. Z czego więc powinny być wykonane blaty? Opcji jest wiele. Wyróżnić można:

  • Płyty wiórowe
  • Konglomeraty
  • Drewno
  • Kamienie naturalne
  • Spieki kwarcowe

Drewno to oczywiście naturalny surowiec, który wymaga dodatkowej impregnacji. W przeciwnym wypadku szybko pojawią się pierwsze ślady użytkowania i odbarwienia. Należy również zachowywać przy nich zawsze szczególną ostrożność przy zlewie, aby płyny nie zostały rozlane na powierzchnię takiego blatu na długo. Płyty wiórowe to tworzywo dla tych, którzy nie chcą ryzykować z drewnem. Warto jednak pamiętać o nich stosunkowo niskiej trwałości. Czym są konglomeraty? To naturalne kamienie, które po zmieleniu łączy się z żywicą poliestrową lub epoksydową. Cieszą się one olbrzymim zainteresowaniem głównie dlatego, że posiadają wszystkie zalety kamieni z wykluczeniem sporego ciężaru i niskiej plastyczności. Spieki kwarcowe to specjalnie obrobione termicznie naturalne minerały. Taki proces zapewnia odporność na uszkodzenia, promieniowanie UV i wiele innych czynników.

Blaty kamienne, konglomeraty i spieki kwarcowe, czyli TOP 3 materiałów do blatów kuchennych

Jakie materiały cieszą się największym uznaniem? Spieki kwarcowe oraz wszystko to, co ma w sobie kamienie naturalne. Dlaczego? Ponieważ to gwarancja ponadczasowego użytkowania i bardzo często łatwej (i nie tak częstej) pielęgnacji. Warto zaznaczyć jeszcze jedno – kamienie naturalne, spieki kwarcowe i konglomeraty przyjmują nadzwyczajną estetykę. Dowód tego możesz znaleźć chociażby na stronie internetowej: fabrykablatow.pl. Należy ona do firmy Stone Trade, która na co dzień wykonuje blaty kuchenne na wymiar. Dom to miejsce jedyne w swoim rodzaju, a kuchnia to jedno z centrów życia. Dlatego też warto dobierać odpowiednie środki, a więc takie, które będą cieszyć długowiecznością i odpowiednią estetyką.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO