CIEKAWOSTKI
Jak zmotywować się do nauki biologii w nowym roku szkolnym?
Będąc w szkole średniej, niezwykle trudne jest utrzymanie wysokiego poziomu ze wszystkich przedmiotów. Zdarza się nie nauczyć do sprawdzianu, kartkówki lub po prostu nie rozumieć danych tematów. Jeżeli na pierwszym roku w liceum czy technikum miałeś problem z biologią, jeszcze nic nie jest stracone. Istnieje wiele sposobów poznawania i przyswajania wiedzy z tej dziedziny nauki. Dlatego warto znaleźć metody, które skutecznie ten proces poprawią, a uczenie się uczynią miłą i przyjemną formą spędzania czasu.
Twórz własne notatki z lekcji
Tworzenie notatek, ich dekorowanie czy podkreślanie w nich najważniejszych faktów to jedna z najłatwiejszych i najszybszych metod nauki. Abstrakcyjne myślenie pobudza mózg do przyswajania informacji i kodowania ich na kilka sposobów.
Z tego powodu pisanie notatek na lekcji jest niezwykle praktyczne i produktywne. To właśnie z nich możesz dowiedzieć się więcej, zapisując dodatkowe wiadomości na marginesie lub rysując grafiki odnoszące się do poszczególnych zagadnień. Mogą to być symboliczne rysunki liści, budowa komórek, tkanek czy narządów. Pamiętaj, że zeszyt nie musi piękny i estetyczny. Ważne jest, aby właściciel mógł odnaleźć w nim informacje i czerpać z nich wiedzę. Warto dostosować styl prowadzenia notatek do własnych upodobań i możliwości.
Postaw na praktyczny podręcznik
Każdy uczeń choć raz musiał zajrzeć do swego podręcznika od biologii, by nauczyć się na sprawdzian lub odpowiedź ustną. W obecnym roku poznasz budowę człowieka i rolę wszystkich układów w organizmie. Zdecyduj się zatem na zakup podręcznika, który przybliży Ci ludzką anatomię i uwzględni ciekawostki z nią związane.
Takim rozwiązaniem będzie “Biologia na czasie 2. Zakres podstawowy”. To starannie zaprojektowany podręcznik, posiadający odpowiednią ilość potrzebnych informacji, wzbogaconych o infografiki i ciekawe fakty. Jest on w estetyczny i przemyślany sposób opracowany graficznie, dzięki czemu czerpanie z niego wiedzy będzie czystą przyjemnością. Liczne schematy przedstawiające budowę układów, ich skład czy charakterystykę narządów przykują uwagę każdego ucznia, nawet tego, który nie interesuje się biologią.
Zadbaj o dodatkowe źródła wiedzy i na bieżąco ją sprawdzaj
Podczas przyswajania informacji niezwykle ważne jest ich zdobywanie poprzez różne zmysły i poszerzanie o nowe fakty, które umożliwiają później stworzenie rozbudowanych wniosków. Oprócz typowo szkolnych metod nauki warto zadbać również o dodatkowe źródła, z których można dowiedzieć się wiele więcej rzeczy. Takim rozwiązaniem mogą być edukacyjne filmiki na YouTube, z których poznasz anatomię za pomocą ciekawych prezentacji i prostego języka. Oprócz tego możesz zainstalować aplikacje, wspomagające zdobywanie wiedzy o człowieku. Takimi propozycjami są na przykład schematy 3D lub skróty tematów lekcyjnych, przygotowane na telefon.
Ciekawą formą sprawdzania własnej wiedzy są quizy, dostępne na wielu platformach lub fiszki tworzone przez innych użytkowników bądź samego siebie. To także sposób dodatkowej nauki i zapamiętywania. Dlatego warto szukać własnych upodobań i najlepszych dla danej osoby metod uczenia się. Są one indywidualne, przez co każdy zdobywa wiedzę wedle swoich zainteresowań czy preferencji. Należy pamiętać, że nauka to cierpliwa i skuteczna droga, która przyniesie niesamowite efekty.