CIEKAWOSTKI
Jak faktoring wspiera walkę o utrzymanie płynności finansowej?
Wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców jest dziś bieżące regulowanie swoich zobowiązań. Powody takiego stanu rzeczy bywają różne, jednak niewątpliwie ważne są odroczone terminy płatności oraz nierzetelność kontrahentów i powodowane nimi zatory płatnicze. By utrzymać płynność finansową firmy, muszą sięgać po różne metody finansowania. Jedną z najszybszych i najkorzystniejszych jest faktoring. Jak działa i dlaczego warto z niego korzystać?
Przyczyny problemów z płynnością finansową w przedsiębiorstwach
Sporym utrudnieniem jest również to, że wielu przedsiębiorców funkcjonuje w środowisku faktur z odroczonymi terminami płatności. Bardzo często udzielenie tzw. kredytu kupieckiego jest wręcz warunkiem rozpoczęcia współpracy z kontrahentem. Doskonale wiedzą o tym właściciele firm transportowych, budowlanych czy handlowych. Faktury z odroczonym terminem płatności coraz częściej wystawiają również mikroprzedsiębiorcy, w tym freelancerzy. Konieczność oczekiwania na wynagrodzenie za wykonaną usługę nawet kilka tygodni czy miesięcy bardzo niekorzystnie odbija się na płynności finansowej firmy. Konieczne staje się tym samym dysponowanie pewnymi nadwyżkami finansowymi lub sięganie po produkty finansowe, które szybko poprawią sytuację.
Gdzie szukać źródeł finansowania?
Bieżącą działalność przedsiębiorstw można finansować na kilka różnych sposobów. Wykorzystać można w tym celu wypracowane przez firmę w przeszłości zyski, środki własne lub najróżniejsze dotacje. Jeśli żadne z wymienionych powyżej źródeł nie jest w danym czasie dostępne dla przedsiębiorcy, może on odwiedzić bank lub firmę faktoringową i tam poszukać rozwiązania swojego problemu.
Banki i inne instytucje finansowe oferują kredyty i pożyczki. Przy ich pomocy można stosunkowo szybko zasilić firmową kasę, jednak trzeba się liczyć z tym, że koszty kredytu mogą być naprawdę wysokie. Konieczne jest też posiadanie zdolności kredytowej i odpowiednie jej udokumentowanie. Ciekawą alternatywę dla kredytu lub pożyczki stanowić może faktoring.
Dlaczego warto sięgnąć po faktoring?
Faktoring to usługa finansowa, z której korzysta liczniejsze grono przedsiębiorców. Powodów jest przynajmniej kilka. Faktoring to niezwykle szybki i skuteczny sposób na odzyskanie płynności finansowej. Sprzedaż nieprzeterminowanej faktury z odroczonym terminem płatności zajmuje tylko kilka chwil – formalności ograniczone są do minimum, a cała procedura odbywa się w 100% online – tak jest np. w NFG.
Zaletami faktoringu są również:
- brak wymogu posiadania zdolności kredytowej,
- brak wpływu na poziom zadłużenia firmy,
- brak konieczności ustanowienia zabezpieczenia na majątku przedsiębiorstwa,
- szeroka oferta finansowania do wyboru – faktoring cichy, jawny, zaliczkowy,
- koszt usługi faktoringowej można odliczyć od podatku.
Jest to tym samym szybka (pieniądze na dowolny cel można otrzymać nawet w 5 minut!) i bezpieczna metoda odzyskiwania środków zamrożonych na wystawionych kontrahentom fakturach.