CIEKAWOSTKI
Jak działa pralka wirnikowa i komu się przyda?
Starsze osoby z sentymentem wspominają pralki typu Frania, czyli pierwsze pralki z wirówką, które zrewolucjonizowały proces prania w polskich gospodarstwach domowych. Mimo że na rynku dominują pralki automatyczne, modele wirnikowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie nie ma dostępu do sieci wodociągowej, będą również niezastąpione na wakacyjnych wyjazdach. O tym, jak działa pralka wirnikowa i na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie, przeczytacie w poniższym poradniku.
Jak działa pralka wirnikowa?
Pralka z wirówką różni się od pralki automatycznej konstrukcją, sposobem działania i funkcjonalnością. Jej głównym elementem jest zbiornik na wodęz wirówką (w niektórych modelach również z grzałką). Z racji tego, że bęben nie obraca się, tak jak w przypadku pralki automatycznej, wodę w ruch wprawia właśnie wirnik. Jest to stosunkowo prosty mechanizm, dzięki któremu pralka działa niezawodnie przez długi czas. Należy pamiętać, że pralka wirnikowa nie ma węża, który automatycznie pobierałby wodę z ujęcia, dlatego zbiornik uzupełnia się ręcznie. Podstawowe modele takich pralek wyposażone są jedynie w przycisk uruchamiający i dezaktywujący mechanizm. Natomiast w bardziej zaawansowanych modelach znajdziemy dodatkowo grawitacyjny system odprowadzania wody czy system szybkiego zatrzymania prania.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki wirnikowej?
Pralki wirnikowe cechują się prostą konstrukcją i oferują jedynie podstawowe funkcje, dlatego ich wybór nie powinien nikomu sprawić problemów. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na wielkość wsadu pralki. Małe pralki wirnikowe to zazwyczaj modele turystyczne, które są w stanie zmieścić około 1,5 kg ubrań. Jeśli szukamy pralki do domu, warto rozejrzeć się za modelem z większym załadunkiem - około 5-6 kg. Warto przyjrzeć się również samej budowie bębna. Powinien być on gładki, pozbawiony wystających, ostrych krawędzi, które mogłoby uszkodzić ubrania podczas prania.
Jeśli chcemy zapewnić sobie większą wygodę podczas prania, postawmy na pralkę wirnikową z podgrzewaczem wody. Dzięki grzałce nie będziemy musieli samodzielnie podgrzewać wody i wlewać ją do urządzenia. Cały proces prania przebiegnie szybciej i sprawniej.
Na koniec warto sprawdzić, czy pralko-wirówka oferuje jakieś funkcje ochronne, np. zabezpieczenie przed przegrzaniem czy wyłącznik bezpieczeństwa.
Komu się przydaje pralka wirnikowa?
Choć pralka wirnikowa nie jest tak zaawansowana i funkcjonalna jak pralka automatyczna, sprawdzi się w wielu sytuacjach. Z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, które nie radzą sobie z nowoczesnymi technologiami i obsługa pralki automatycznej sprawia im problemy. Taka pralka jest dość mała i łatwo można ją przenieść, dzięki czemu będzie odpowiednia do niewielkich pomieszczeń czy kawalerki. Sprawdzi się również w gospodarstwach domowych, które nie mają dostępu do bieżącej wody pod odpowiednim ciśnieniem. Z racji tego, że pralko-wirówka nie wymaga dostępu do stałego źródła wody, doskonale sprawdzi się jako pralka turystyczna na działce, kempingu czy w domku letniskowym nad jeziorem.
Gdzie kupić pralkę wirnikową?
Pralko-wirówki powinniśmy bez problemu znaleźć w sklepach stacjonarnych, oferujących sprzęty gospodarstwa domowego. Zazwyczaj będą to jednak pojedyncze modele. O wiele większy wybór takich pralek oferują sklepy internetowe, np. Inlago.pl. W jego asortymencie znajdują się pralki wirnikowe takich producentów jak: Ravanson, Adler czy Camry. Ich ceny nie są wysokie - za najtańszą pralkę wirnikową zapłacimy nieco ponad 200 zł, natomiast za najdroższą do 500 zł.