Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Ferie z Centrum Nauki Leonardo da Vinci

środa, 09 stycznia 2019 15:37 / Autor: Beata Kwieczko
Ferie z Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Ferie z Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim zaprasza do udziału w kreatywnych warsztatach, które będą odbywać się w czasie ferii zimowych w ośrodku.

Warsztaty będą odbywać się w dniach od 14 do 27 stycznia, a dzięki nim ferie będą na pewno ciekawsze. Szczegóły i zapisy na poszczególne warsztaty prowadzone są pod numerem telefonu: 609 290 121

Poniżej opis poszczególnych warsztatów:

„Gdy widzę słodycze to kwiczę – dobre bo słodkie”

Cukier jest to powszechnie lubiany związek chemiczny. Swoją sławę zyskał niewątpliwie dzięki temu, iż niesie za sobą słodkie odczucia smakowe, co w przyjemny sposób pobudza ludzkie podniebienia. Co jednak sprawia, iż spośród pięciu podstawowych smaków, najchętniej wybieramy właśnie słodycz? Na to oraz wiele innych pytań odpowiemy sobie w trakcie niniejszych warsztatów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się nie tylko, dlaczego słodycze smakują ludziom tak bardzo, ale również, w jakich produktach spożywczych jest spotykany cukier. Dodatkowo poznają, jaką główną rolę odgrywa on w organizmach żywych oraz jakie konsekwencje mogą wystąpić, gdy spożywamy go w nadmiarze. Ponadto uczniowie zgłębią tajniki produkcji, lubianych powszechnie żelowych misiów, a także pod okiem prowadzącego wykonają własne żelki.

„Pochłaniasz mnie bez reszty – sorpcyjność”

Dlaczego węgiel apteczny pomaga ograniczyć nieprzyjemny zapach np. w lodówce? Dlaczego wyprane ubrania przyjemnie pachną, ale po kilku godzinach noszenia zapach znika? Młodzi naukowcy będą próbowali poznać odpowiedzi na powyższe pytania w oparciu o zagadnienie sorpcyjności. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega to zjawisko i jak w praktyce wygląda. Zbadają właściwości sorpcyjne węgla medycznego i przekonają się, dlaczego służy nam pomocą przy zatruciach pokarmowych. Niewątpliwą atrakcją podczas zajęć będzie Superabsorbent, który pozwoli nam stworzyć trwały „śnieg”.

„Gdzie jest ten kraj, w którym pieprz rośnie?”

Zajęcia poruszające tematykę z zakresu przypraw i ziołolecznictwa. Co to jest pieprz ziołowy? Czy pieprz biały i czarny pochodzi z tej samej rośliny? Czy za pomocą węchu można odgadnąć czy przyprawa jest słodka czy ostra? To tylko niektóre z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć na zajęciach. Dodatkowo każdy z uczestników wykona swoją wyjątkową mieszankę przypraw, którą zabierze do domu.

„Mydło – pogromca brudu”

Uczestnicy warsztatów poznają historię mydła, dowiedzą się jak powstaje, jakie ma właściwości i dlaczego się pieni. Odpowiedzi na te, i inne pytania młodzi naukowcy uzyskają, przeprowadzając szereg doświadczeń chemicznych. Mydło bowiem, to nie tylko pachnąca kostka usuwająca brud, ale dla chemika mydła to przede wszystkim sole kwasów tłuszczowych. W zależności od substratów możemy uzyskać miękkie mydło szare, twarde sodowe bądź słabo rozpuszczalne litowe. Podczas warsztatów, dzieci samodzielnie pod okiem prowadzącego, wykonają jedno z wyżej wymienionych – kolorowe i pachnące mydełko glicerynowe. Gotowy produkt, ładnie zapakowany może być ciekawą ozdobą łazienki albo stanowić oryginalny prezent dla bliskiej osoby.

„Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć”

Małe, twarde, z wierzchu szkliste, naprawiane przez dentystę – Zęby.

Siekacze a może kły… każdy pełni inną funkcję, a ich liczba zależna jest od naszego wieku. Dla każdego z nas zęby są niezwykle ważne, dlatego konieczne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Podczas zajęć uczestnicy, nie tylko poznają anatomię i właściwości zębów ale także kilka domowych metod przygotowania preparatów do ich pielęgnacji. Ponadto młodzi naukowcy spróbują poszukać odpowiedzi na trudne pytania: czy ząb mądrości jest mądry?; ząb mleczny z mleka?; a próchnica to choroba drzew?

„Świet(L)ne eksperymenty”

Zajęcia o charakterze doświadczalnym ukazujące rolę światła w przyrodzie. Uczestnicy zajęć, będą mogli poznać różne przyczyny świecenia ciał stałych, cieczy i gazów z uwzględnieniem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, na przykładzie wybranych zjawisk przyrodniczych. Szczególnie ciekawym zjawiskiem, omawianym na zajęciach będzie luminescencja, polegająca na emisji światła widzialnego. Dzieciaki samodzielnie stworzą ciecze o właściwościach luminescencyjnych, wykorzystując do tego tusze z wkładów do zakreślaczy, skrobię, tonic czy wodę i lampę UV.

„Gleba – żywiciel przyrody”

Badanie właściwości fizyko-chemicznych gleb (np. czarnoziemów, bielic, ziem ryżowych) pod kątem ich użyteczności dla potrzeb rolnictwa.

Jakie tajemnice kryje w sobie niepozorna gleba? Jakie organizmy ją zamieszkują, i jak są zbudowane? Odpowiedzi na te i inne pytania, uczestnicy warsztatów uzyskają, wykonując szereg doświadczeń fizyko-chemicznych z wykorzystaniem technik stosowanych w laboratoriach. Uczestnicy warsztatów sprawdzą strukturę, uziarnienie, właściwości sorpcyjne oraz pH różnych próbek gleby. Dzięki temu przekonają się, że taki pospolity składnik przyrody, kryje w sobie wiele zagadek, których odkrywanie może być niezwykłą przygodą.

„Ja jako farmaceuta”

Podczas warsztatów odpowiemy na pytania, czym zajmują się farmaceuci, jak powstają leki w recepturze apteki oraz jak powstają kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów? Każdy uczestnik pozna najpopularniejsze rodzaje maści, dowie się jak one powstają i wykona kilka minikosmetyków np. prostą maść chroniącą skórę przed czynnikami atmosferycznymi, musujące kulki do kąpieli, peeling lub maseczkę do włosów.

,,Jak budować aby nie zrujnować?”

Zajęcia, skupiające się na właściwościach, charakterystyce i zastosowaniu różnych ciał stałych w budownictwie. Każda substancja podlega pewnym zjawiskom i procesom, które generują jej położenie w kategorii użyteczności w życiu codziennym każdego z nas. Człowiek od zawsze starał się odnajdować i wykorzystywać coraz to nowsze technologie oraz doskonalił materiały wykorzystywane w budownictwie, w efekcie zapewniając sobie komfort, oszczędność i wygodę. Warsztaty mają na celu uświadomić, że w prostych doświadczeniach, czynnościach i obserwacjach, kryje się ogromna wiedza, którą możemy wykorzystać np. w udoskonaleniu konstrukcji nowego domu, by ten stał się ekonomiczny w utrzymaniu, a tym samym bardziej pasywny i ekologiczny.

„Babci metody na pozbycie się choroby ”

Sezon zimowy sprzyja częstym infekcjom. Nie każdą dolegliwość należy leczyć antybiotykami. Infekcje wirusowe zwalczamy inaczej niż bakteryjne. Czy zawsze gdy pojawią się objawy choroby sięgać po farmaceutyki, a może da się zapobiegać infekcjom używając starych metod zaczerpniętych z opowiadań naszych babć? Jak zapobiegać chorobom jednocześnie wspierając odporność? Podczas warsztatów zdradzimy kilka tajnych przepisów na syropy, napary czy ziołowe leki, tak przydatne w mroźne, zimowe miesiące.

„Z miłości do babci i dziadka”

Nie ma cenniejszego prezentu niż własnoręcznie wykonany upominek dla babci i dziadka. Warsztaty dedykowane wszystkim kochającym wnuczkom, dające możliwość wykonania niezwykłego i oryginalnego prezentu dla Babci i Dziadka. Zajęcia mają charakter naukowo-artystyczny, z całą pewnością inspirujące i budujące kreatywność uczestników. Nie masz pomysłu na prezent? W Centrum Nauki podpowiemy, jak stworzyć idealny upominek w postaci m.in. własnoręcznie wykonanego i pachnącego kosmetyku oraz wyjątkowej Laurki. Całość dopełni oryginalna oprawa, która sprawi, że prezent będzie wyjątkowy i niepowtarzalny.

„Czy rośliny również posiadają swoje spiżarnie?”

Gromadzenie żywności jest powszechnie znane zarówno wśród ludzi, jak również w świecie zwierząt. Wiele bowiem gatunków słynie z tworzenia zapasów, które będą mogły wykorzystać w chwilach szczególnego braku pożywienia. Czy jednak w świecie roślin jest podobnie? Czy rośliny również magazynują substancje odżywcze? Jeżeli tak, to w jaki sposób to robią? Podczas niniejszych warsztatów uczestnicy zdobędą odpowiedzi na powyższe pytania. Jednak, aby tego dokonać, muszą się stać prawdziwymi biologami, dla których praca z mikroskopem nie jest straszna. Uczniowie w trakcie warsztatów dowiedzą się, z jakich elementów zbudowany jest mikroskop, przygotują własne preparaty mikroskopowe oraz dokonają samodzielnych, wnikliwych obserwacji materiałów roślinnych zawierających substancje zapasowe.

„Serce nie sługa”

Pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl o Walentynkach to serce, wszechobecne na sklepowych witrynach, bilbordach, reklamach i plakatach. Dlaczego symbol serca wygląda właśnie tak, choć nie przypomina narządu układu krwionośnego? Układ krążenia to jeden z najważniejszych układów w ciele człowieka, w nim bowiem zlokalizowane jest pompujące nieustannie krew – serce. Podczas zajęć dokładnie przeanalizujemy budowę serca, uczniowie wykonają szereg doświadczeń, które pozwolą zrozumieć jak powstają złogi miażdżycowe, czym różnią się elementy morfotyczne krwi, gdzie zaczyna się duży, a gdzie mały obieg krwi czy z ilu płatków zbudowane są poszczególne zastawki.

„Święty Walenty rozdaje prezenty”

Warsztaty, których celem jest wzajemna inspiracja, rozwijanie zainteresowań artystycznych, eksperyment i co najważniejsze ekspresja twórcza połączona ze świetną zabawą a wszystko z okazji zbliżających się WALENTYNEK! Wszyscy lubimy kupować różnego rodzaju drobiazgi z okazji święta zakochanych, te zrobione własnoręcznie są wyjątkowo cennym prezentem ofiarowanym bliskiej osobie prosto z serca. Podczas warsztatów każdy uczestnik będzie miał możliwość wykonać oryginalny prezent dla bliskiej swemu sercu osoby. Efekt końcowy może wprawić w osłupienie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO