Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

:) Emotikon ma już 36 lat

środa, 19 września 2018 09:35 / Autor: Weronika Grela
Pixabay
Weronika Grela

Dokładnie 36 lat temu, czyli 19 września 1982 roku po raz pierwszy został użyty emotikon. Dziś większość społeczeństwa nie wyobraża sobie bez niego internetu :).

Popularnej "buźki" pierwszy raz użył profesor Scott Fahlman z Carnegie Mellon University w USA. Był to znak :-), który wszyscy dziś znamy. - Wydaje mi się, że z uwagi na coraz szybsze komunikowanie się poprzez elektroniczne narzędzia, jeszcze mocniej szukamy sposobów, które pokażą nam i naszym odbiorcom w jak najkrótszy sposób to, co czujemy - powiedział profesor Piotr Zbróg, językoznawca i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Zarezerwowane były dla komunikacji komputerowej i SMS-owej. Natomiast ja otrzymuję oficjalne listy elektroniczne od firm, w których pojawiają sie emotikony, oficjalne teksty, w których emotikony stają się stałym składnikiem, zatem one wykroczyły już poza taką codzienną, nieoficjalną komunikację - dodał profesor Zbróg.

Przeciwnicy emotikonów twierdzą, że coraz powszechniejsze ich używanie doprowadza społeczeństwo do renesansu pisma obrazkowego, którym posługiwali się prehistoryczni przodkowie.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO