Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Drapak dla kota - uratuj swoje meble i spraw przyjemność kotu. Materiał partnera

wtorek, 27 października 2020 10:54 / Autor: Radio eM
Radio eM

Kot jest drapieżnikiem, a pazury świadczą o jego znakomitym przystosowaniu się do tej roli w środowisku. Drapanie jest jedną z podstawowych potrzeb małego i dużego mruczka. Jako posiadacze kota lub kilku kotów wcześniej czy później spotkamy się z problemem dewastowania mebli przez naszego pupila. Warto wówczas postawić sobie podstawowe pytanie: dlaczego kot ma potrzebę drapania?

Przyczyny drapania przez koty mebli i innych sprzętów domowych:

- kocie pazury, potrzebują regularnego złuszczania, dlatego drapią różne powierzchnie 

- koty drapiąc zaznaczają swoje terytorium, gdyż opuszki ich poduszek wyposażone są w gruczoły zapachowe.

- kocie drapanie jest metodą na relaks i gimnastykę, jak również może być odreagowaniem stresu.

Ponieważ kocie drapanie jest nieuniknione, warto zainwestować w drapak dla kota i od samego początku przyuczać kota do jego używania.

Drapak czyli kocia siłownia

Oceniając drapaki dla kotów zawsze kieruj się najpierw potrzebami swojego pupila. Drapak to mebel funkcjonalny, musi spełniać swoje zadanie. Aby tak się stało, musi być dla kota atrakcyjny. Pierwsza rzecz, która przyciągnie Twojego kota to wysokość. Wysoki drapak dla kota dobrze spełni kocią potrzebę rozciągania się i wspinania. Elementy pionowe drapaka takie jak słupki pokryte sznurkiem sizalowym  zapewniają pazurom przyczepność i umożliwiają kotu wyciągnięcie się na całej długości. Wysokie półki wieńczące słupki stanowią znakomite miejsca obserwacyjne. Wszak nie od dziś wiadomo, że ulubionym zajęciem kotów jest obserwacja domowników. Dodatkową atrakcją dla Twojego kota będą różnego rodzaju kryjówki. Koty uwielbiają się chować, dlatego dobrze jeśli drapak zapewnia im możliwość ukrycia się w tubie czy w budce. Warto też przypomnieć, że koty kochają spać i poświęcają temu zajęciu aż 2/3 doby! Dlatego sprawisz kotu wielką przyjemność, jeśli zapewnisz mu drapak z hamakiem idealnym na drzemkę. Jeśli szukasz legowiska dla kota, zastanów się nad kupnem drapaka z domkiem, w którym Twój pupil będzie mógł spać. Jak widać drapaki dla kotów to nie tylko urządzenia do drapania, ale również koci plac zabaw i strefa relaksu. 

kot1

Drapak dla dużego kota - jak sprostać zadaniu

Jak wiadomo dorosłe koty różnią się od siebie wielkością. Osobniki dużych ras jak mainecoon czy kot norweski leśny, osiągają wagę nawet 9 kg. Warto to uwzględnić kupując drapak dla dużego kota. Parametry, które należy wziąć pod uwagę to wytrzymałość materiału oraz stabilność całej konstrukcji, jak i poszczególnych jej elementów (półek, słupków). Choć drapaki dla dużych kotów to wyzwanie, to zasady przy ich wybieraniu są takie same - powinien być stabilny i możliwie wysoki. Dlatego możesz zaszaleć i wybrać wysoki drapak dla kota. Tego typu konstrukcja ma możliwość zamocowania do sufitu, gdyż jego wysokość to ponad 2 metry(!), ale możesz też zainwestować w wersję mniej rozbudowaną. Ważne, żeby konstrukcja była stabilna, a Twój kot mógł się rozciągnąć i ostrzyć pazury. Twój kot może korzystać też z innych atrakcji np. miejsca do spania. Spanie dla kota powinno być miękkie i ciepłe, dlatego świetnie sprawdzają się hamaki. Nawet całkiem duży kot, gdy nie mieści się tam cały, to lubi korzystać z hamaka jako miejsca drzemki.

kot2

Zainwestuj w solidność

Chcesz tanie drapak dla kota? Może się okazać, że nie będzie spełniał odpowiednich wymogów właśnie w zakresie stabilności całej konstrukcji. A przecież tu chodzi również o bezpieczeństwo Twojego kota. Poza tym, jeśli konstrukcja będzie się chwiała kot się zniechęci i wróci, ku Twojej rozpaczy, do starego zwyczaju ostrzenia pazurów na Twojej kanapie. Chcąc zaoszczędzić, paradoksalnie możesz wydać dwa razy więcej. Zakupiony okazyjnie złej jakości drapak może rozpaść się wcześniej niż się spodziewasz. Pamiętaj, że jakość związana jest z ceną, dlatego wybierz mądrze, aby drapak dla kota była to inwestycja na lata. 

 Podsumowując: nigdy nie karć kota za to, że drapie Twoje meble. Kup solidny drapak dla kota i konsekwentnie zachęcaj pupila z korzystania z wynalazku. W sklepie zoologicznym możesz nabyć specjalny preparat (na ogół bazie kocimiętki) zachęcający kota do zainteresowania się nowym sprzętem. Pamiętaj: drapanie to fizyczna kocia potrzeba. Jej spełnienie jest niezbędne, aby kot był szczęśliwy. Silny instynkt terytorialny nakazuje mu także drapać, aby zaznaczyć, że jest u siebie (z kociej perspektywy nigdy nie wiadomo czy nie przyjdzie jakiś inny kot). Dlatego drapanie to rodzaj kociego rytuału połączonego z gimnastyką. Kot, żeby się dobrze czuć musi się poprzeciągać i powspinać się. A ponieważ nie ma dostępu do drzew, to wykorzystuje do tego nasze krzesła, szafy i drzwi. Dlatego, aby temu zapobiec zainwestuj w drzewko dla kota - rozbudowanym, pełny kryjówek, słupków i zabawek koci park rozrywki. Świadomość konieczności udostępnienia kotu miejsca do drapania staje się dziś coraz powszechniejsza. Jeśli nie chcesz poświęcić swojego ulubionego fotela, który przypadł do gustu również twojemu kotu, kup drapak dla kota. Uratujesz swój dobytek i sprawisz kotu wielką przyjemność.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO