Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania? Materiał partnera

piątek, 31 stycznia 2020 11:11 / Autor: Radio eM
Dlaczego warto uczyć dzieci programowania? Materiał partnera
Dlaczego warto uczyć dzieci programowania? Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Programowanie podbiło już większą część polskich szkół. Coraz więcej z nich w ramach zajęć dodatkowych wprowadza takie zajęcia już na początkowych etapach edukacji. Nie ma się co dziwić - wszystko bowiem wskazuje na to, że programowanie to jedna z kompetencji niedalekiej przyszłości, a jednocześnie sztuka, której nauka kształci także inne umiejętności.

Inna edukacja

Model edukacji w ciągu ostatnich lat ulega bardzo dużej zmianie. I nie chodzi tutaj o zmiany instytucjonalne czy administracyjne. Kluczowa jest przede wszystkim zmiana w sposobie myślenia o kompetencjach, które w uczniu powinna wykształcić szkoła. Oprócz podstawowej wiedzy i umiejętności, dostrzega się w ogromnym stopniu potrzebę rozwijania dziecięcej kreatywności, zdolności do rozwiązywania problemów, twórczego do nich podejścia, modelowania, projektowania i pracy w grupie i z grupą. Nie jesteśmy już w stanie przewidzieć, w jakiej rzeczywistości będą funkcjonować dzisiejsi uczniowie, jakiej szczegółowej wiedzy i jakich dokładnie umiejętności będą potrzebować, natomiast niewątpliwie kompetencje społeczne, jak i umiejętność programowania należą do najwyżej ocenianych kompetencji przyszłości.

Czym jest programowanie?

Pod podjęciem programowania, czy inaczej kodowania, kryje się bardzo wiele zastosowań. Ma ono odniesienie tak do domowych komputerów, serwerów banków, portali firmowych, tabletów i smartfonów, a także coraz częściej nowoczesnych pralek, płyt indukcyjnych, okapów, wind. Programowanie to bowiem nic innego jak pisanie instrukcji dla komputera. Od czasu pierwszych komputerów powstało bardzo wiele języków programowania, a lista ta cały czas jest rozbudowywana. Nie ma bowiem języka idealnego, a rozwijająca się technologia cały czas potrzebuje projektowania bardziej efektywnych rozwiązań. Można zakładać, że to właśnie dzisiejsi uczniowie będą je tworzyć. Dzisiejsze czasy wymagają by nowe pokolenie z biernych odbiorców technologii stało się jej aktywnym uczestnikiem i współtwórcą. Między innymi dlatego powstały tak licznie narzędzia umożliwiające nauczanie kodowania już od bardzo wczesnych lat szkolnych. Edukacyjne języki programowania mają najczęściej formę graficzną lub tekstowo-graficzną, opierają się na ograniczonej ilość instrukcji. Wybierając poszczególne komendy z dostępnej biblioteki, dzieci układają je w logiczny ciąg, tworząc program.

Co daje nauka programowania?

Programowanie dla dzieci w Kielcach nie bez powodu staje się coraz bardziej popularne. Przede wszystkim daje ono przewagę na przyszłym rynku pracy. Przy nieustannym wzroście udziału technologii w naszym życiu zakładać można, że rynek pracy potrzebować będzie coraz więcej wyszkolonych specjalistów ICT. Jest to najszybciej rozwijający się na świecie dział gospodarki. Ta przewaga zawodowa nie musi jednak dotyczyć wyłącznie rynku ICT. Programowanie będzie miało znaczenie przy tworzeniu i edycji prostych stron internetowych, aplikacji i blogów, obsłudze i programowaniu sklepów internetowych. Według Komisji Europejskiej już około 90% miejsc pracy wymaga co najmniej podstawowych kompetencji informatycznych, a nadal prawie połowa pracowników tych wystarczających w odniesieniu do swojego stanowiska kompetencji nie posiada. Części osób grozi analfabetyzajca cyfrowa, natomiast nauka programowania pozwala przed nią uchronić.

Dodatkowe plusy

Kursy programowania dla dzieci dają również wiele korzyści rozwojowych i edukacyjnych. Badania dowodzą, że wpływają o korzystnie zarówno na zdolności poznawcze, przyczyniają się do rozwoju umiejętności społecznych uczniów. Programowanie, które kładzie nacisk na myślenie algorytmiczne, pozwala znacznie poszerzyć kompetencje analityczne, jak i zdolności społeczne. Programowanie skłania do myślenia komputacyjnego. Uczy rozwiązywania problemów, wnioskowania, korekty błędów. Zdolności te przydadzą się niezależnie od tego, czy dziecko wybierze w przyszłości zawód informatyczny, czy też skłoni się w stronę humanistyki.

Programowanie przede wszystkim jednak ćwiczy w kreatywności. Kursy programowanie dla dzieci otwierają nowe pole do ekspresji twórczej. Pozwalają na analogiczną do sztuki ekspresję i twórczość. Animacje, gry, obrazy interaktywne - to także są dzieła, których tworzenie może dawać bardzo dużo satysfakcji. Co ważne, programy oczywiście powstają metodą prób i błędów, a więc wymagają nieustannej nauki na własnych potknięciach. Programowanie więc nie tylko oswaja ucznia z tym, że nie wszystko od razu się udaje, uczy go także innego spojrzenia na błąd. Przestaje on być porażką, a staje się koniecznym elementem w drodze po sukces. Błąd ma w programowaniu walor edukacyjny - staje się wyzwaniem, któremu trzeba sprostać. Taki sposób patrzenia na własne błędy pomaga nie tylko w programowaniu, ale i każdym aspekcie życia. Naukę programowania można porównać do nauki języka obcego. Podobnie jak ta ostatnia w niewyobrażalny wręcz sposób programowanie wpływa więc na rozwój zdolności poznawcze, szczególnie jeśli forma nauczania jest dostosowana do wieku, prowadzona w formie zabawy i powiązana z innymi przedmiotami takimi jak sztuka, matematyka czy czytanie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO