CIEKAWOSTKI
Czym się kierować, kupując mieszkanie w Kielcach?
Zakup mieszkania stanowi jeden z największych wydatków w całym dorosłym życiu. Dla wielu osób wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego, który – choć aktualnie najtańszy w historii – w perspektywie wieloletniej jest przecież sporym zobowiązaniem. Dlatego też nabycie własnego „M” musi być poprzedzone dokładną analizą stylu życia własnej rodziny. Zobacz, które aspekty zakupu nieruchomości na własne potrzeby są najważniejsze.
Po pierwsze: lokalizacja
Lokalizacja stanowi bardzo ważne kryterium, które powinieneś wziąć pod uwagę, przygotowując się do tak poważnej inwestycji jak zakup nieruchomości. Nie będziesz miał później na nią żadnego wpływu. Dlatego też zwróć uwagę na to, czy daje swobodny dostęp do niezbędnych usług, czy w pobliżu mieszkania znajdują się sklepy, przychodnie, przedszkole i szkoła dla dzieci. Przedzieranie się przez pół miasta skoro świt, aby zawieść dziecko na zajęcia, powtarzane przez większą część roku, może stać się udręką.
Po drugie: wielkość mieszkania
Cena za m2 mieszkania jest tym mniejsza, im większa jest sama nieruchomość, co widać na poniższym wykresie. Z tego wysuwa się wniosek, że opłaca się nabywać duże nieruchomości – jednak pod warunkiem, że Cię na nie stać. Należy też wziąć pod uwagę, że bardziej przestronne mieszkanie wiąże się z koniecznością ponoszenia większych comiesięcznych opłat. Jeśli chodzi o mieszkania Kielce - adresowo.pl skupia ogłoszenia z rynku wtórnego, ułatwiając w ten sposób znalezienie idealnego lokum dla siebie. Rozważając zakup nieruchomości, warto wziąć pod uwagi potrzeby własnej rodziny. Każdy z domowników powinien mieć swój pokój, w którym mógłby wypocząć po trudach dnia. Młode małżeństwa, planujące powiększenie rodziny, także powinny wziąć pod uwagę ten parametr.
Rys. 1. Wykres pokazuje, jak zmieniała się cena mieszkań w Kielcach na przestrzeni 7 ostatnich lat
Po trzecie: garaż lub miejskie parkingowe naziemne
Aktualnie bardzo wiele osób tuż po ukończeniu 18. roku życia, stara się o prawo jazdy i nabywa swoje pierwsze w życiu auto. Młodzi ludzie stają się coraz bardziej mobilni, dlatego kupując mieszkanie potrzebują też przestrzeni do przechowywania samochodu. Stąd też nabywając nieruchomość warto od razu zapewnić sobie miejsce postojowe. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań z rynku pierwotnego (z tzw. wielkiej płyty), w przypadku której często bywają z tym problemy. Dawniej liczba samochodów była ogólnie mniejsza, dlatego budowniczowie nie planowali tylu miejsc postojowych co teraz.
Po czwarte: rynek pierwotny vs. wtórny
To odwieczne pytanie, które zadają sobie osoby stojące przed decyzją o zakupie mieszkania. Choć rynek pierwotny kusi prostymi ścianami, cichobieżnymi windami i miejscami postojowymi, często nie może zaoferować mieszkań w tak doskonałej lokalizacji jak rynek wtórny. Ten z kolei wymaga większej staranności przy oglądaniu nieruchomości oraz dokładnego przyjrzenia się stanowi instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Każde z powyższych rozwiązań ma swoje plusy lub minusy.