Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czym charakteryzują się narty zjazdowe?

piątek, 24 września 2021 10:01 / Autor: Radio eM
Czym charakteryzują się narty zjazdowe?
Czym charakteryzują się narty zjazdowe?
Radio eM
Radio eM
Kiedy spojrzysz na kolekcję nart znanych marek, będziesz zaskoczony faktem, że istnieje aż tyle modeli przeznaczonych tylko do zjazdów. Nawet doświadczony narciarz może mieć problem z wyborem swojej pary, a co dopiero początkująca osoba. Jak dokonać wyboru spośród tylu modeli lub przynajmniej zmniejszyć liczbę dostępnych opcji? W tym pomoże znajomość charakterystyki nart, które każdy producent publikuje na stronie internetowej i w katalogu. Czym charakteryzują się narty zjazdowe?

Jak wybrać narty zjazdowe?

Jak wybrać narty zjazdowe? Parametry konkretnych nart alpejskich można znaleźć nie tylko w katalogach, ale także na samych nartach. Narciarstwo alpejskie jest rzeczą opcjonalną, a wielu producentów podaje tylko nazwę i rozmiar, ale częściej wskazuje się każdą nartę:

  • geometria nart, na przykład 120/73/103 mm;
  • rozmiar konkretnej pary, na przykład 165 cm;
  • promień wycięcia – oznaczony przez R = 12 m;
  • numer części, na przykład L37786500;
  • nazwa producenta.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu nart zjazdowych?

Szerokość narty zjazdowej

Szerokość narty zjazdowej mierzona jest w milimetrach. Jest to jedna z kluczowych cech, które decydują o jej wydajności w każdym terenie. Rozpiętość w talii do 73 mm jest typowa dla narciarstwa biegowego na przygotowanych trasach. Im węższa talia, tym szybciej narta może przechodzić ze skrętu w skręt i tym szybciej może zmieniać kierunek jazdy na twardych stokach.

Od 73-75 mm do 85-90 mm szerokości w talii to najbardziej uniwersalne narty all-mountain, odpowiednie na stoki, trasy narciarskie, płytkie żwirowe, przygotowane śnieżne trasy i strome zbocza. Im szersza talia, tym lepiej narty będą się unosić na głębokim śniegu. Szersze talie niż 90 mm są więc wybierane przez narciarzy, którzy nie mają zamiaru jeździć po przygotowanych trasach.

Geometria nart

Geometria nart alpejskich jest podawana w katalogach jako liczba, np. 120/73/103 mm, a następnie długość narty, dla której jest podana. Im szersze są palce w stosunku do szerokości w talii, tym łatwiej narta zaczyna skręcać. A im węższa pięta, tym łatwiej narta przechodzi w ślizg.

Innymi słowy, narty o geometrii 125/73/97 mm będą szybciej nurkować w skręcie i łatwiej będzie na nich „zresetować piętę” niż na nartach o geometrii 120/73/103 mm. Tak zwany spadek obcasa to wyrażenie slangowe. Jest to technika, która służy do zatrzymania się lub zmiany kierunku jazdy w przypadku niespodziewanej przeszkody, np. upadku narciarza przed nami. W tej sytuacji najbardziej naturalnym ruchem jest postawienie nart w poprzek stoku, przy czym wysiłek stóp powoduje, że narty zaczynają się ślizgać – zaczynają się ślizgać na boki, przy czym pięty nart ślizgają się mocniej niż palce.

Promień narty zjazdowej

Promień narty zjazdowej, a dokładniej promień taliowania, czyli po prostu radius lub czasami arc radius, mierzony jest w metrach. Im mniejszy promień carvingu (11 m do 13 m), tym trudniej narty będą wykonywać częste i szybkie skręty, natomiast im większy parametr (17 m), tym bardziej narty będą skłaniać się do wykonywania płynnych skrętów.

Przeczytaj więcej na https://polski-portal.com/.

 

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO