Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czy warto wybudować dom metodą gospodarczą? Materiał partnera

czwartek, 28 stycznia 2021 10:30 / Autor: Maria Karyś
Czy warto wybudować dom metodą gospodarczą? Materiał partnera
Czy warto wybudować dom metodą gospodarczą? Materiał partnera
Maria Karyś
Maria Karyś

Budowa nawet małego domu to kosztowne przedsięwzięcie. Co więc zrobić, gdy marzy ci się własny domek, ale budżet wstrzymuje decyzję o budowie? W takim przypadku rozwiązaniem jest budowa systemem gospodarczym. Dowiedz się, na czym ona polega i czy warto się na nią zdecydować.

  • Na czym polega metoda budowy systemem gospodarczym?
  • Materiały do budowy domu
  • Cena robocizny

Na czym polega metoda budowy systemem gospodarczym?

Metoda budowy domu systemem gospodarczym https://www.extradom.pl/porady/artykul-budowa-domu-systemem-gospodarczym to budowa, podczas której jesteś odpowiedzialny za cały jej przebieg. Zamiast więc zatrudniać ekipę budowlaną, która realizuje kolejne etapy stawiania domu, przejmujesz jej rolę i zajmujesz się organizacją kolejnych kroków w procesie budowy. Wiele prac możesz zresztą przeprowadzić własnymi siłami, np. kopanie fundamentów albo wykańczanie wewnętrzne obiektu. Dopiero do trudniejszych prac wymagających odpowiednich kwalifikacji wynajmuje się fachowców.

Ponadto zazwyczaj osoby decydujące się na budowę metodą gospodarczą wybierają gotowe projekty domów jednorodzinnych, zamiast projektów wykonywanych przez architektów na indywidualne zamówienie. Budowa metodą gospodarczą pozwala zaoszczędzić nawet do 20% kosztów postawienia domu.

Materiały do budowy domu

Po twojej stronie jako inwestora leży również konieczność dostarczenia niezbędnych materiałów. Twoim zadaniem jest więc zakup i zorganizowanie dostawy na miejsce budowy koniecznych artykułów. To czasochłonne zadanie, ale pozwala zaoszczędzić pieniądze. Dzięki przeprowadzeniu transakcji bez pośredników możesz zapłacić mniej za materiały. Ponadto nie jesteś skazany na jeden sklep czy hurtownię. Możesz bowiem poszukiwać najkorzystniejszych ofert w różnych miejscach. Często jednak w przypadku kompleksowych zakupów, czyli nabycia wszystkich lub większości materiałów w jednym miejscu można liczyć na dodatkowy rabat. Nie zawsze jednak zakup wszystkich produktów w jednym miejscu jest możliwy. Produkty wykonywane na zamówienie albo trudno dostępne zazwyczaj należy zakupić osobno.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, hurtownie i markety budowlane często oferują inwestorom możliwość dokupowania materiałów na bieżąco, przez cały czas budowy, z zachowaniem uzyskanego rabatu.

Cena robocizny

Niższy koszt postawienia domku metodą gospodarczą wynika przede wszystkim z mniejszych kosztów robocizny. Wybrane prace można zrobić samodzielnie i tym samym zaoszczędzić spore środki, które należałoby przeznaczyć na zatrudnienie pracowników. Zadań, które można zrealizować samemu lub z rodziną jest sporo. Należą do nich przede wszystkim prace ziemne, czyli kopanie ław fundamentowych, a także murowanie czy prace wykończeniowe: montaż gładzi, paneli, płytek, regipsów. Często można zrobić również samodzielnie kanalizację i tzw. biały montaż, czyli zainstalowanie sanitariatów w łazience albo kuchni.

Niektóre prace, takie jak montaż dachu czy instalacji elektrycznej, musi natomiast wykonać specjalista. Jest to konieczne nie tylko ze względu na posiadanie przez niego koniecznych umiejętności, ale przede wszystkim odpowiednich certyfikatów, zezwoleń oraz narzędzi i sprzętów. Co istotne, prawidłowe wykonanie wspomnianych prac jest bardzo ważne, więc nie warto na nich oszczędzać. Niska cena może bowiem oznaczać małe doświadczenie i umiejętności fachowca.

Nie warto również oszczędzać na kierowniku budowy. Profesjonalny specjalista nie tylko będzie zatwierdzał kolejne etapy budowy, ale również doradzi w zakresie wykonania prac budowlanych.

undefined

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO