CIEKAWOSTKI
Czy dietetyk może pomóc w walce z astmą? Materiał partnera
Astma zaliczana jest do jednych z najczęściej występujących chorób o charakterze przewlekłym na świecie. Mimo to o znaczeniu żywienia w jej leczeniu mówi się niewiele. Warto to zmienić i odpowiedzieć na pytanie, czy dietetyk może pomóc nam w walce z astmą?
ASTMA – POWSZECHNY PROBLEM ZDROWOTNY
Jak wynika ze statystyk, na astmę choruje około 300 milionów ludzi na całym świecie z czego około 2 milionów Polaków. Liczba ta wciąż rośnie, szczególnie w krajach rozwiniętych co może być dowodem na to, że w jej rozwoju ważną rolę odgrywa czynnik środowiskowy. Najprościej mówiąc jest to choroba, która atakuje oskrzela sprawiając, że kurczą się one zbyt łatwo i intensywnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest stan zapalny rozwijający się w ich obrębie. Nawet kiedy osoba chora nie odczuwa żadnych objawów, w błonie śluzowej oskrzeli znajdują się liczne komórki zapalne (m.in. limfocyty i eozynofile). Charakterystycznymi objawami astmy są napady duszności oraz kaszlu, które zazwyczaj pojawiają się w nocy i nad ranem. Jest to choroba, która w znacznym stopniu może wpływać na jakość życia, utrudniając codzienne czynności czy uprawianie sportu. Dlatego warto przyjrzeć się temu, jak można z nią walczyć. Okazuje się, że niemałą rolę w przypadku wspomagania leczenia odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta. W związku z tym jeśli chorujemy na astmę warto poszukać dietetyka, który przygotuje dla nas jadłospis wspomagający leczenie choroby. Pomóc nam w tym może ranking dietetyków kcalmar.com
DIETA W ASTMIE
Dieta bogata w określone składniki może mieć znaczenie nie tylko w chorobach, o których mówi się najczęściej, takich jak choroby układu krążenia czy cukrzyca. Składniki żywności mogą odgrywać znaczącą rolę również w leczeniu astmy, którą diagnozuje się u coraz większej liczby osób. Odpowiednia dieta jest w stanie nie tylko wspomóc leczenie tej choroby, ale jest ważna również z punktu widzenia profilaktyki. Jak się okazuje to, czy ktoś zachoruje na astmę może zależeć już od diety kobiety w ciąży.
Antyoksydanty
Do antyoksydantów, które mają duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu astmy zalicza się witaminy o działaniu antyoksydacyjnym (A, C i E) oraz selen. Do źródeł pokarmowych tych składników należą, m.in. owoce dzikiej róży, owoce cytrusowe, porzeczki, truskawki, natka pietruszki, papryka, brokuły, kalafior, orzechy, oleje roślinne, ryby czy owoce morza.
Witamina D
Odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego. Jej niedobór prowadzi do zwiększenia odpowiedzi zapalnej z udziałem Th1, a także do wzrostu częstotliwości występowania astmy oraz zaostrzenia choroby u dzieci i osób dorosłych.
Magnez
Magnez pomaga rozluźnić mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych, a także zmniejsza ich nadpoubliwość. Ponadto jest to składnik o działaniu przeciwzapalnym. Źródłem magnezu są produkty, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki i nasiona, orzechy, nasiona roślin strączkowych.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3
Są to kwasy tłuszczowe o silnych właściwościach przeciwzapalnych dlatego są tak ważne w leczeniu astmy. Ich pozytywne działanie potwierdza fakt, że wśród Eskimosów, którzy spożywają dużo tłustych ryb bogatych w omega-3 choroba ta praktycznie nie występuje.
UWAGA NA DODATKI DO ŻYWNOŚCI
Będąc na zakupach warto zwrócić uwagę na to, jakie dodatki do żywności pojawiają się w kupowanym przez nas produkcie. Na przebieg choroby niekorzystny wpływ ma spożywanie produktów zawierających siarczyny (wykorzystywane w celach konserwujących i przeciwutleniających) oraz tartrazynę (stosowaną do barwienia, np. napojów).