CIEKAWOSTKI
Chcesz wynająć swoje pierwsze mieszkanie? O tym musisz pamiętać! Materiał partnera
W życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym decydujemy się na wyprowadzkę z domu rodzinnego. Wiąże się to z całkowitym usamodzielnieniem i życiem na własnych zasadach. Właśnie z tego powodu jest to niejednokrotnie bardzo wyczekiwane przez młode osoby. Konieczne jest wtedy znalezienie nowego miejsca zamieszkania, co wbrew pozorom nie jest proste. W szczególności, jeżeli wyprowadzka wiąże się z pójściem na studia i nie mamy stałych dochodów. Pojawiają się wtedy wątpliwości co do tego, jakiego mieszkania szukać, a także co znacznie ułatwi cały etap poszukiwania.
Chcąc ułatwić podjęcie słusznej decyzji, przedstawiamy cztery aspekty, które trzeba rozważyć.
Samemu czy ze współlokatorem?
Określenie własnych potrzeb oraz oczekiwań jest pierwszym krokiem do tego, żeby znaleźć idealne mieszkanie. Jedną z pierwszych i najważniejszych rzeczy, nad którymi trzeba się zastanowić czy chcemy mieszkać sami, czy może jednak ze współlokatorem. Obie z tych możliwości wiążą się z zaletami, jak i wadami, o których trzeba pamiętać. Samodzielny najem jest znacznie bardziej kosztowny i wiąże się z większą odpowiedzialnością. Jednocześnie daje całkowitą swobodę oraz nie zmusza do kompromisów. Mieszkanie z drugą osobą to nie tylko mniejszy koszt, ale także podział obowiązków i możliwość nawiązania nowych znajomości.
Cena
O tym, co znacznie wpływa na zakres poszukiwań i dostępne możliwości, to budżet. Dlatego, jeszcze przed ich rozpoczęciem przeglądania ofert agencji nieruchomości, należy oszacować, ile miesięcznie jesteśmy w stanie przeznaczyć na mieszkanie. Jest to nie tylko czynsz, ale także, chociażby opłata za media czy kaucja, którą należy uiścić w momencie wprowadzenia się. Często także należy samodzielnie wynająć miejsce parkingowe, co jest dodatkowym wydatkiem. Bardzo ważne jest, żeby dokładnie czytać ogłoszenia zamieszczane na portalach. Nie zawsze wytłuszczona cena jest całkowitym miesięcznym kosztem, a jedynie czynszem dla właściciela. Oczywiście warto podjąć rozmowy negocjacyjne, jednak nie zawsze kończą się one obniżeniem ceny.
Lokalizacja
Określenie lokalizacji, w której chcielibyśmy mieszkać, to jeden z najważniejszych punktów. To właśnie ona jest decydująca, jeżeli chodzi o cenę. Im bliżej centrum, tym nieruchomość jest droższa. Należy to wziąć pod uwagę i już na początkowym etapie wybrać kilka dzielnic, niekoniecznie w samym sercu miasta. Jednocześnie należy zadbać o to, żeby dojazd w kluczowe dla nas miejsca nie zabierała zbyt dużo czasu. W innym przypadku znaczną część dnia będziemy spędzać w komunikacji miejskiej. Dobrze jest szukać mieszkań, które znajdują się wzdłuż linii, które dojeżdżają pod uczelnię czy miejsce pracy. Dzięki temu można znaleźć lokale spełniające oba kryteria – ceny oraz komfortu dojazdu.
W poszukiwaniu pomocy
Bardzo często poszukiwanie odpowiedniego mieszkania oraz dopilnowanie wszelkich spraw wiążących się z późniejszym najmem może być naprawdę wyczerpujące. W szczególności, jeżeli jest to pierwsze mieszkanie i brakuje nam nie tylko doświadczenia, ale także wystarczającej wiedzy. W takie sytuacji dobrze jest poszukać profesjonalnej pomocy i zwrócić się do agencji nieruchomości. Pracujący tam pośrednicy pomagają na etapie wyboru nieruchomości na podstawie indywidualnych wymagań. Pilnują także, żeby podpisywana umowa była zgodna z prawem i zawierała istotne dla nas zapisy. Chociaż pobierają oni prowizję za swoją pracę, warto rozważyć skorzystanie z ich usług.