Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Basen domowy — jak wybrać odpowiedni?

czwartek, 30 września 2021 11:36 / Autor: Radio eM
Basen domowy — jak wybrać odpowiedni?
Basen domowy — jak wybrać odpowiedni?
Radio eM
Radio eM

Basen domowy to świetna, ale często i luksusowa rzecz, na którą nie każdy może sobie pozwolić finansowo lub ze względu na brak dostępnej powierzchni. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup, warto umieć rozróżnić typy basenów. W zależności od modelu mogą być tańsze lub droższe w budowie i utrzymaniu. Główną różnicą między różnymi basenami jest konstrukcja niecki. Każdy z rodzajów basenów domowych ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Basen domowy — rodzaje i styl

Baseny naziemne to najtańsza opcja, a także najłatwiejsza w budowie. Większość basenów naziemnych jest wykonana z prefabrykowanych zestawów, które nawet laik może złożyć w całość. Warto jednak zaufać w tej materii profesjonalistom. Najpierw instalatorzy wyrównują ziemię, tworząc płaską powierzchnię. Następnie montują tor obwodowy, który podtrzymuje ścianę zewnętrzną (wykonaną z metalu, tworzywa sztucznego lub drewna). Następnie rozsypują piasek w strefie basenu i układają hydraulikę. Na koniec mocują wykładzinę winylową na ścianach basenu, napełniają basen wodą, wygładzają wykładzinę i mocują ją na swoim miejscu. Jak tylko podłączą pompę i system filtrujący, domowy basen jest gotowy do pracy. Główną wadą tego rodzaju basenu jest to, że jest mniej trwały niż inne konstrukcje i mniej atrakcyjny wizualnie. Niska trwałość może być jednak zaletą – stosunkowo łatwo jest go zdemontować i przenieść w nowe miejsce.

Baseny z włókna szklanego są wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego wspomnianym włóknem szklanym, które zostało uformowane w kształt niecki — świetnie sprawdzi się jako basen domowy kryty. Aby zainstalować basen, ekipa budowlana wykopuje otwór o odpowiedniej wielkości, układa niezbędną instalację wodno-kanalizacyjną, dodaje trochę wypełniacza piaskowego i obniża wstępnie uformowaną konstrukcję basenu do otworu. Następnie wyrównują basen, podłączają całą instalację wodno-kanalizacyjną i zasypują obszar wokół basenu. Zazwyczaj basen otoczony jest betonową konstrukcją tarasu.

Baseny z lanego betonu są podobne do basenów z piaskowca, ale są znacznie trudniejsze do zbudowania. Zamiast natryskiwania materiału betonowego wokół konstrukcji z prętów zbrojeniowych, beton jest w rzeczywistości wylewany na konwencjonalne drewniane formy. Wraz z rozwojem metod gunitowych, budowa basenów z betonu lanego stała się mniej powszechna. W basenach murowanych ściany budowane są z bloczków betonowych. Chociaż te projekty basenów są zupełnie inne, wszystkie opierają się na tych samych podstawowych systemach hydraulicznych i filtrujących.

Dbaj o chemię basenu

Aby wyeliminować patogeny występujące wodzie, konieczne jest wprowadzanie środka dezynfekującego. Najpopularniejszym środkiem do dezynfekcji basenu jest pierwiastek chloru w postaci związku chemicznego, takiego jak podchloryn wapnia (stały) lub podchloryn sodu (płyn). Gdy związek jest dodawany do wody, chlor reaguje z cieczą, tworząc różne chemikalia, w szczególności kwas podchlorawy.

Kwas podchlorawy zabija bakterie i inne patogeny, atakując lipidy w ścianach komórkowych i niszcząc enzymy i struktury wewnątrz komórki poprzez reakcję utleniania. Alternatywne środki dezynfekujące, takie jak bromek, dadzą w zasadzie ten sam efekt. Chlor jest zwykle przygotowywany w postaci cieczy, proszku lub tabletek (chociaż niektórzy profesjonaliści używają chloru w postaci gazowej) i można go dodawać do wody w dowolnym miejscu cyklu. Eksperci generalnie zalecają dodanie go tuż po procesie filtrowania za pomocą dozownika chemikaliów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO