CIEKAWOSTKI
Cztery sposoby na BEZPIECZNĄ optymalizację podatkową (PIT) dla każdego
Rozliczanie z podatku dochodowego to nieprzyjemny moment dla wielu osób. Oprócz często skomplikowanej procedury wypełniania dokumentów, rozliczenie to uderza nieco po naszej kieszeni. Istnieją jednak bezpieczne sposoby na obniżenie podatku, by stał się dla nas bardziej przyjazny. Sprawdź, co możesz zrobić, by legalnie zoptymalizować podatek PIT.
Optymalizacja podatku PIT to temat, który budzi wiele emocji. Wynika to z tego, iż istnieje wiele sposobów na dokonanie tego, lecz nie są one w pełni legalne. Określenie czy dana metoda jest zgodna z prawem, bywa trudne, bowiem jest ono bardzo zawiłe w tym obszarze. Często nawet doświadczeni pracownicy administracji państwowej przedstawiają odmienne od siebie stanowiska w sprawie zapisów prawa o podatkach.
Przedstawione tu sposoby będą jednak należały do tych, które w ogólnym rozrachunku są legalne oraz może je zastosować każda, zwykła osoba - nie tylko przedsiębiorca! Sposoby zostały przygotowane na podstawie artykułu o optymalizacji podatkowej z bloga Zaradny Finansowo.
4 proste sposoby na optymalizację podatku
- Ulgi oraz odliczenia w PIT
To podstawowy mechanizm, który stosowany jest przez miliony Polaków. Skoro co roku musimy rozliczać się z podatku dochodowego, warto obniżyć go o tyle o ile to możliwe. Gdy otrzymamy druk PIT, możemy pobrać załączniki, w których deklarujemy chęć skorzystania z konkretnych ulg i odpowiednio je dokumentujemy. Jest ich bardzo wiele, warto zatem zagłębić się w temat i zorientować, czy być może podlegamy pod ulgę, o której nie wiemy.
Do podstawowych i najczęściej stosowanych ulg należą m.in.:
- ulga dla krwiodawców - to doskonałą forma odliczenia dla osób, które aktywnie pomagają innym. W zależności od tego, ile litrów krwi oddaliśmy, możemy liczyć na inną kwotę pomniejszającą nasz podatek. Dla kobiet jest to 3484zł za 1.8 litra krwi, natomiast dla mężczyzn limit stanowi 3601zł za 2,7 litra krwi. Warto tu jednak wspomnieć, że kwoty te nie mogą stanowić więcej niż 6% całego dochodu.
- ulga prorodzinna - ta powinna zainteresować w szczególności rodziców. Przysługuje ona za każdy miesiąc sprawowania opieki nad dzieckiem i dotyczy dzieci oraz małoletnich uczących się do 25 roku życia.
- składka IKZE - jeśli dodatkowo zabezpieczamy nasze fundusze na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego, wówczas możemy liczyć na obniżenie dochodów przy składaniu rozliczenia PIT.
- ulga internetowa - nie jest to najczęściej stosowana ulga, choć zdecydowanie powinna być bardziej znana. Zgodnie z nią, wszyscy użytkownicy sieci, którzy płacą za Internet mogą liczyć na odliczenie do 760 zł rocznie. Istnieje tylko jeden haczyk - z ulgi można skorzystać maksymalnie dwa lata z rzędu
- Wspólne rozliczanie z małżonkiem
Osoby pozostające w stałym związku małżeńskim mogą chcieć wziąć pod uwagę tę możliwość. Jest to dostępne dla osób, które mają wspólnotę majątkową (a więc nie podpisali rozdzielności). Jest to szczególnie opłacalne w sytuacji, gdy jedno z małżonków zarabia znacząco więcej od drugiego. Dzięki wspólnemu rozliczaniu podatku PIT możemy uniknąć wyższego progu podatkowego i tym samym zapłacić go mniej. Aby skorzystać z tego sposobu, należy przez cały rok pozostawać we wspólnocie majątkowej oraz złożyć pisemne oświadczenie o chęci wspólnego rozliczenia się.
- Darowizny
To kolejna metoda dostępna dla każdej osoby, która pozwala na optymalizację podatku PIT. Jeśli jesteś aktywnym działaczem w sferze charytatywnej, możesz liczyć na ulgi. Przekazując darowizny do odpowiednich organizacji, takich jak Pajacyk, PAH czy PCK możliwe jest odliczenie części Twoich wydatków na ten cel. Nie muszą to być jednak częste wsparcia - do darowizny zalicza się także jednorazowa pomoc, np. w finale WOŚP. Tu warto zaznaczyć, że odliczyć możesz maksymalnie 6% Twojego rocznego dochodu. Aby skorzystać z ulgi, należy odpowiednio udokumentować wpłatę, np. potwierdzeniem przelewu.
- Umowy cywilnoprawne, zamiast umowy o pracę
Jest to w pełni legalna forma optymalizacji podatku. Zamiast umowy o pracę, stosuje się wówczas umowę o dzieło lub zlecenie. Szczególną popularnością cieszą się umowy o dzieło - wykonuje się wówczas twórczą pracę oraz przekazuje autorskie prawa majątkowe. Dzięki temu możliwe jest obliczenie kosztów przychodu według 50% wartości umowy, a więc podatek zapłacimy od połowy kwoty zawartej na umowie. Gdy nie przekazujesz majątkowych praw autorskich, koszty przychodu będą wynosić 20% wartości umowy. W ogólnym rozrachunku płacimy więc podatek według tej samej skali co zawsze, jednak od niższej kwoty. To pozwoli nam na wykonywanie tej samej pracy co w przypadku zwykłego etatu, jednak znacząco wzmocni nasz budżet i pozwoli zaoszczędzić pieniądze przekazywane na podatek.