Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Sposoby na wydłużenie żywotności części do maszyn Claas

wtorek, 25 czerwca 2024 13:13 / Autor: Paweł Michalec
Sposoby na wydłużenie żywotności części do maszyn Claas
Sposoby na wydłużenie żywotności części do maszyn Claas
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Maszyny rolnicze są specjalistycznymi urządzeniami, dzięki którym każdy rolnik jest w stanie wykonywać niezbędne prace szybciej, dokładniej i efektywniej. Warto zatem troszczyć się o to, by sprzęt rolniczy był w nienagannym stanie. Podczas eksploatacji maszyn używanych na roli szczególnie istotna jest profilaktyka. To nie tylko wykonywanie systematycznych przeglądów i koniecznej konserwacji, ale również wymiana na czas wszystkich zużytych lub uszkodzonych elementów wyposażenia sprzętu. Części Claas charakteryzują się wysoką jakością i niezawodnością. Nie oznacza to jednak, że nie ulegają zużyciu w wyniku długotrwałej pracy – zwłaszcza w ciężkich warunkach. Dlatego warto znać sposoby na wydłużenie ich żywotności.

 

Najbardziej znanymi i najpowszechniej używanymi maszynami rolniczymi w polskich i światowych gospodarstwach są ciągniki rolnicze i kombajny zbożowe. Pracują często przez kilkanaście godzin na dobę, a wszystkie ich elementy poddawane są działaniu ogromnych sił i przeciążeń. Zwykle w trakcie sezonu rolnicy nie mają czasu na systematyczne kontrolowanie ich stanu technicznego. Gra o sprawność maszyny rolniczej i wszystkich części Claas rozgrywa się zatem jeszcze przed wyjazdem sprzętu na pole uprawne.

Jak dbać o maszyny rolnicze?

Podstawowym obowiązkiem każdego rolnika jest odpowiednia dbałość o stan techniczny maszyn. Takie działanie przyczynia się do wydłużenia okresu żywotności sprzętu i minimalizuje ryzyko wystąpienia nieekonomicznych awarii już w trakcie sezonu. Podstawą jest regularne czyszczenie i konserwacja wszystkich elementów wyposażenia maszyny. Dzięki temu możliwe staje się nie tylko utrzymanie części Claas w dobrym stanie, ale również szybkie zlokalizowanie ewentualnych usterek. Sposób konserwacji i częstotliwość dokonywania przeglądów zależy przede wszystkim od rodzaju posiadanej maszyny oraz jej wieku. W wielu przypadkach podstawą jest zapewnienie sprzętowi odpowiedniego smarowania, przeprowadzanego z regularnością zalecaną przez producenta.

Istotny jest również sposób przechowywania sprzętu, zwłaszcza poza sezonem, czyli w okresie zimowym. Warto zadbać o zadaszenie maszyn lub przechowywanie w zamkniętym pomieszczeniu. Uchroni to sprzęt przed narażeniem na niekorzystne czynniki atmosferyczne, w tym przede wszystkim opady. Jeżeli nie jest to możliwe (najczęściej ze względu na rozmiar maszyn), należy zabezpieczyć je i przykryć np. z użyciem plandeki. Nadmierna wilgoć może bowiem przyczynić się do powstania korozji i nieszczelności w wyniku zniszczenia elementów gumowych wyposażenia (m.in. uszczelek).

Konserwacja maszyn i wymiana części Claas obowiązkiem każdego rolnika

Konserwacja maszyn rolniczych polega głównie na czyszczeniu ich elementów, smarowaniu i wymianie niezbędnych komponentów. Każdą maszynę należy zatem obsługiwać pod względem konserwacyjnym po wykonanej pracy. Mimo zmęczenia i późnych pór warto pamiętać o usunięciu zanieczyszczeń pozostających na sprzęcie i jego dokładnych oględzinach.

Konserwacja powinna być przeprowadzana nie tylko po zakończeniu sezonu, ale również w przypadku dłuższego przestoju maszyny. Mogą go powodować m.in. niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wówczas konieczna jest kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych oraz smarowania elementów. Konserwacja posezonowa pozwala z kolei na zapewnienie sprawności maszynie już na samym początku kolejnego sezonu. Zyskujemy dzięki temu pewność, że nie zabraknie nam czasu na konserwację, serwis i ewentualną wymianę części Claas, zanim traktor czy kombajn wyruszy na pole.

Asortyment sklepu internetowego GALOP – części rolnicze do kombajnów zbożowych, sieczkarni Claas, łożyska, noże kos, pompy, filtry paliwa dostępne na polskim rynku rolniczym

Jeżeli właściciel sprzętu rolniczego zauważy nieprawidłowe funkcjonowanie któregokolwiek elementu wyposażenia sprzętu, nie powinien zwlekać z wymianą. Części Claas należą do łatwo dostępnych i powszechnie stosowanych w maszynach rolniczych producenta. Oryginalne, oznaczone logo oraz sygnowane numerem katalogowym, dostępne są od ręki w internetowym sklepie rolniczym GALOP.

Najwyższej jakości części marki Claas poszukiwane najczęściej to elementy wyposażenia ciągników, kombajnów zbożowych, pras, a nawet kos Claas. Bezpośrednio od producenta lub za pośrednictwem dealerów rolnicy kupują nowe hedery, bębny, bagnety, elementy układu napędowego, kierowniczego czy hydraulicznego. Oferta części i akcesoriów obejmuje elementy kompatybilne z maszynami Claas Xerion, Claas Jaguar, Claas Lexion, Claas Dominator, Mercator. Wybór części do maszyn rolniczych nie jest trudny. Jeżeli klient ma jednak wątpliwości i nie potrafi dokładnie określić, którego elementu z asortymentu części potrzebuje, pomocą i wsparciem służą specjaliści sklepu.

Oryginalne, autoryzowane części Claas w ofercie sklepu internetowego GALOP uporządkowane są w postaci listy produktów kategorii, co ułatwia szybkie odnalezienie odpowiedniej części na bogatym polskim rynku rolniczym. Wszystkie części Claas dostępne w sklepie online można obejrzeć i zamówić pod adresem: https://agrogalop.pl/marka/claas/. Dostawa zamówionych części do ciągników i kombajnów Claas jest szybka i bezproblemowa. Zwykle rolnik otrzymuje produkty w terminie 24-48 godzin od momentu złożenia zamówienia. Części rolnicze dostępne od ręki wysyła się natychmiastowo, większego nakładu czasu wymaga realizacja zamówień indywidualnych.

Dlaczego należy dbać o oryginalne części do maszyn rolniczych Claas i ich stan techniczny?

Sprzęt używany w rolnictwie jest ważny dla każdego rolnika głównie ze względu na konieczność zapewnienia rentowności własnej działalności. Stojąc w obliczu konieczności wymiany części i elementów wyposażenia maszyny, decydują się oni zwykle na wysokiej jakości części bezpośrednio od sprawdzonych producentów maszyn rolniczych. Optymalny dobór części i rezygnacja z tańszych części zamiennych przekłada się zwykle na dłuższą żywotność sprzętu. To kwestia istotna szczególnie ze względu na wysokie koszty związane nie tylko z zakupem maszyn, ale również ich serwisowaniem. Bagatelizowanie konieczności wykonywania konserwacji i serwisowania może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem awarii i unieruchomienia maszyny. Rolnik ponosi wówczas koszty związane nie tylko z koniecznością naprawy sprzętu, ale również konsekwencjami jego unieruchomienia. Może być to np. nieterminowe przeprowadzenie siewu czy niedostateczna dbałość o przeprowadzenie zabiegu ochrony roślin.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO